Γ2: Ήττα στο νήμα για τους Αλιγάτορες

360

Μετά από ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ οι Αλιγάτορες έχασαν με 60-59 από τον Βελερεφόντη για την 8η αγωνιστική του δεύτερου γύρου.

Το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους ήταν κακό και βρέθηκαν να χάνουν με 12-3 όμως επανήλθαν γρήγορα και μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 17-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τον Βελερεφόντη να κρατάει το προβάδισμα στο ημίχρονο με βράχια κεφαλή (31-30).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τις ομάδες κοντά στο σκορ. Εντούτοις στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βελερεφόντης έχτιζε σταδιακά ένα προβάδισμα που έφτασε τους 9 πόντους (59-50) περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Όμως οι Αλιγάτορες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τον Σέμπρο να σκοράρει τρίποντα σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 59-59 στα 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ωστόσο η τελευταία άμυνα δεν ήταν αυτή που θα έπρεπε, καθώς υπέπεσαν σε φάουλ που έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα με μια βολή να γράψει το τελικό 60-59.

Δεκάλεπτα: 17-15, 31-30, 45-44, 60-59.

Βελερεφόντης (Γεωργικοπουλος): Ζωγραφιδης 2, Χασαπογλου 11, Δουνας 22(1), Παρασκευας 5, Χρυσοχοιδης 13, Γεωργικοπουλος, Παπαγεωργίου, Δαγκας 8.

Αλιγάτορες (Πετρίδης): Βούλγαρης 2, Μαρτινιδης 4, Μοσχουλας 8, Πετρίδης 2, Παπαδημητριου, Κεπελεκης, Κουγιουμτζης, Χατζόπουλος 12, Δεληγγιανιδης 2, Σεμπρος 23(3), Βουβαλιδης 6(1).