Γ1: Πήρε το ντέρμπι στην εκπνοή ο ΑΣ Πέρα

370

Σε ένα ματς που σπάσανε καρδιές για την 3η θέση του τρίτου ομίλου ο ΑΣ Πέρα πήρε την μεγάλη νίκη (64-67) με buzzer beater από τον “μικρό” της ομάδας Δημήτρη Νικηφορίδη.

Ο Βόσπορος είχε τον έλεγχο απο την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε στην 1η περίοδο με 20-14, στο ίδιο τέμπο κύλησε το παιχνίδι και στην 2η περίοδο με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-25.

Στην 3η περίοδο ο Βόσπορος συνέχισε να κρατάει τα ηνία του αγώνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί και με 14 πόντους στο 25 και με την 3η περίοδο να κλείνει στο 53-43. Στην 4η περίοδο έγινε η ολική ανατροπή με τους δύο βενιαμίν του Πέρα Σπυρόπουλο και Νικηφορίδη να πιέζουν ασταμάτητα και την ομάδα του Πέρα να τα δίνει όλα γνωρίζοντας ότι με ήττα το όνειρο των play off θα ήταν πια παρελθόν.

Η διαφορά εξανεμίστηκε το παιχνίδι πηγε στον πόντο και ενώ όλα έδειχναν παράταση δύο δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Δημήτρης Νικηφορίδης με ένα μεγάλο τρίποντο έστειλε το Πέρα ένα βήμα απο τα play off με την ομάδα και τους οπαδούς να γίνονται ένα κουβάρι στον αγωνιστικό χώρο.

Δεκάλεπτα: 20-14, 33-25, 53-43, 64-67. Διαιτητές: Κατσιάνης, Ζάνεβ.

Βόσπορος (Παπαποστόλου): Κωνσταντινίδης 7, Οικονόμου 2, Προιος 6, Τσικούρας 16 (3), Καραγιάννης, Παπαδάμου 2, Μπάρμπας, Κωστής 26 (3), Τοκμακίδης 5, Καραγιάννης.

ΑΣ Πέρα (Καραμήτσος): Καραγεωργάκης, Νικηφορίδης 11(2), Παπουλίδης 19(2), Καραγιώργης 5 (1), Κώστογλου, Κηπουρός18(2), Σπυρόπουλος 5(1), Τζούλης 3, Βλάχος 6.