Γ1: Έκανε… σεφτέ ο Αχιλλέας Θερμαϊκού

325

Έσπασε το ρόδι το αντρικό τμήμα του Αχιλλέα Θερμαϊκου, την 3η αγωνιστική, απέναντι στην ομάδα του Ορφέα Σουρωτής νικώντας με 65-57. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Αχιλλέα, αφού βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-18. Ένα πολύ καλό όμως αμυντικά δεύτερο δεκάλεπτο έφερε τον Αχιλλέα στο ημίχρονο μπροστά με 26-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως δεν ήταν ανάλογο του δεύτερου (15-24 επί μέρους σκορ) με αποτέλεσμα η ομάδα του Ορφέα να περάσει μπροστά με 5 πόντους. Τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο αποδίδοντας καλά σε επίθεση και άμυνα (24-11) ο Αχιλλέας Θερμαϊκού πέτυχε την πρώτη νίκη του με 65-57.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 26-22, 41-46, 65-57. Διαιτητές: Καλπάκης, Αντωνογιαννάκη.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ (Μπενάκης): Παπαδόπουλος 2, Μπούζος 4, Αγάθος 6, Γκάρτζιος 18 (3), Γιαννιός, Ανδρουτσόπουλος 2, Αγριόπουλος 2, Καργάκης, Δανάμπασης 16, Λιάλιος 9 (1), Τοπαλάκης 6 (1), Ασλανίδης.

ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ (Γραφιαδέλης): Σαμψωνίδης 22, Μιχαλάκας 14, Μπαμπούλας, Δήμου 2, Μπανής 1, Καλογιαννίδης 13, Ταμβάκης, Χαριτίδης 1, Βουρτζιάδης 2, Γακούδης, Λάππας 1, Τζώνης 1.