Γ’ ΕΚΑΣΘ: Άνετη επικράτηση για το Πειραματικό

362

Πειραματικό 95

Ίκαρος Συκεών 57

Αλλη μία εύκολη εντός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα του Πειραματικού μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Τσεσμετζή έδειξαν ότι ελέγχουν το παιχνίδι προηγούμενοι με 11-0 στο 4ο λεπτό. Με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και πιεστική άμυνα, τελείωσαν το 1ο δεκάλεπτο με 15 πότνους διαφορά.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ικάρου προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι αλλά η διαφορά ανέβηκε με την λήξη του ημιχρόνου στους 18 πόντους για τους γηπεδούχους.

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από 20 πόντους κλείνοντας στους 23. Σημειώνεται ότι στο συγκεκριμένο σημείο του αγώνα τραυματίσθηκε (εξάρθρωση δακτύλου) ο Πεχλιβάνης Ν. του Πειραματικού και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για τις Α’ βοήθειες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πειραματικού πάτησαν γκάζι και έφτασαν τη διαφορά στους 40 πόντους. Από το Πειραματικό δεν αγωνίσηκαν οι Κεχαγιάς και Δανιηλίδης οι οποίοι είναι τραυματίες. Την τελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου η ομάδα του Πειραματικού θα αγωνισθεί στο ντέρμπι με τον πρωτοπόρο του 4ου ομίλου τους Ιππότες Χαριλάου στην Τριανδρία στις 17\12\2012 και ώρα 21:45. Ο νικητής του ντέρμπι θα ανακηρυχθεί άτυπα ως πρωταθλητής χειμώνα.

Δεκάλεπτα: 30-15, 43-25, 67-43, 95-57. Διαιτητές: Στούμπος, Παπαδοπούλου.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Τσεσμετζής): Κάπτσης 10, Ξυδάς Α. 7, Δημητρίου 4, Λαζαρίδης 11, Πεχλιβάνης, Δημητριάδης 4, Δεμερτζής 11(1), Πετρίδης 22, Χορταριάς 5, Βλάχος 7, Ξυδάς Γ. 5(1), Ιατρού 9(1).

ΙΚΑΡΟΣ (Παπαδόπουλος): Πλιάτσικας 7, Πανίδης, Μακαρώνας 10(2), Παπαδόπουλος 23(1), Αντωνιάδης 5, Κωλέττης 8(2), Τουμπέλης, Αδάμου, Χρυσανθόπουλος 4.