Γρήγορη ανασκόπηση των 5 αναμετρήσεων του NBA

172

Πηγή: Fundamentals

Με 5 παιχνίδια συνεχίστηκε η δράση του NBA σήμερα τα ξημερώματα.

Στη Νέα Υόρκη και στο Madison Square Garden, οι Phoenix Suns πέρασαν με 98-121, κερδίζοντας όλα τα επιμέρους σκορ των τεσσάρων περιόδων.
Ο DeAndre Ayton με 26 πόντους και 21 rebounds ήταν ο κορυφαίος των νικητών με τους Ricky Rubio (25 πόντοι, 8 rebounds και 13 assists) και Devin Booker (29 πόντοι με 4 rebounds και 4 assists) να πραγματοποιούν επίσης σπουδαίες εμφανίσεις, προκειμένου η ομάδα του Monty Williams να φτάσει στη 17η φετινή της νίκη και 8η εκτός έδρας. Από τους γηπεδούχους για ακόμα μια βραδιά ηγήθηκε στο σκορ ο Julius Randle με 26 πόντους.

Στο Wisconsin και στο ανατολίτικο ντέρμπι μεταξύ Bucks και Celtics, οι γηπεδούχοι βγήκαν νικητές με 128-123, έχοντας σε ακόμα μια αγριεμένη μέρα τον Γιάννη, που πέτυχε 32 πόντους, μάζεψε 17 rebounds και μοίρασε 7 assists. Άξιος συμπαραστάτης ο Khris Middleton με 23, ενώ η 40άρα και οι 11 τελικές πάσες του Kemba Walker δεν αποδείχθηκαν αρκετά εφόδια, για να κάνουν την έκπληξη οι “κέλτες”, που σε 40 ματς γνώρισαν την 13η ήττα τους. Αντίθετα στην κορυφή του NBA συνεχίζουν οι Bucks, που φαίνεται, ότι θα είναι για 2η σερί σεζόν το No 1 seed του NBA.

Στη Νέα Ορλεάνη της Louisiana οι γηπεδούχοι Pelicans κέρδισαν στην παράταση με το χορταστικό 138-132 τους Jazz (κ.α: 122-122) και διέκοψαν το νικηφόρο σερί της ομάδας του Quin Snyder, που διήρκεσε για 10 αναμετρήσεις!
Με 0.2” να απομένουν για τη λήξη ο Ingram έβαλε μπροστά στο σκορ με 122-121 την ομάδα του Alvin Gentry, όμως ο Rudy Gobert κέρδισε φάουλ πριν την επαναφορά και ευστοχώντας στη 2η βολή έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί, όπου οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για τη μεγάλη νίκη και τα κατάφεραν, παρά το γεγονός πως 1:40 πριν τη λήξη της έχαναν με 4.
Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Brandon Ingram (49 πόντοι, 8 rebounds και 6 assists) και Derrick Favors (21 πόντοι, 11 rebounds, 3 assists, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα), ενώ 13 assists μοίρασε ο Lonzo Ball. O Donovan Mitchell από πλευράς φιλοξενούμενων με 46 πόντους και οι Rudy Gobert με 17 πόντους και 14 rebounds και Bojan Bogdanovic με 26 πόντους ξεχώρισαν, χωρίς όμως να καταφέρνουν να αποτρέψουν την ήττα της ομάδας τους μετά από 10 σερί νικηφόρα αποτελέσματα. Αναμφίβολα το ματς της βραδιάς!

Ένα ακόμα ματς κρίθηκε στην παράταση χτες και αυτό ήταν στο Oakland μεταξύ των Warriors και των Nuggets. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη τελικά με 131-134 (κ.α: 113-113) και έφτασαν τις 28 φέτος, κρατώντας ταυτόχρονα στον πάτο της βαθμολογίας τους “πολεμιστές”. Η ομάδα του Steve Kerr με τρίποντο από τον Eric Paschall βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 113-111, 15” πριν το τέλος, όμως ο Jokic ισοφάρισε με προσωπική ενέργεια στο post και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου οι Nuggets καθάρισαν σχετικά εύκολα.
Κορυφαίοι των νικητών οι Will Barton με 31 πόντους (7/10 τρίποντα) και 7 assists, Nikola Jokic με 23 πόντους, 12 rebounds και 8 assists, Malik Beasley με 27 πόντους, Mason Plumlee με 15 πόντους και 14 rebounds και Michael Porter Jr. με 18, 10 rebounds και 5 assists. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Alec Burks με 25 και ο Damion Lee με 21 πόντους.

Τέλος στο Los Angeles, οι Clippers δεν άφησαν περιθώρια στους Magic, για ελπίδες τρίτης σερί νίκης στην California και κέρδισαν εύκολα με 122-95, έχοντας ως μπροστάρη τον Kawhi Leonard με 32 πόντους, 5 rebounds και 5 assists και ως βοηθό του τον Montrezl Harrell, που σημείωσε 21. O Vucevic με 22 και ο Gordon με 20 ήταν οι κορυφαίοι για το Orlando, που γνώρισε την 22η ήττα του, έχοντας 20 νίκες και συνεχίζοντας σταθερά στην 7η θέση της Ανατολής. Η ομάδα του Doc Rivers από την άλλη, με ρεκόρ 29-13 βρίσκεται στην 3η θέση της Δύσης.