ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ – ΑΔΑΜΑΣΤΟΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ

644

Την Παρασκευή 14-01-2011 έγινε στο κλειστό του Ασβεστοχωρίου αγώνας για τη Γ’ ΕΚΑΣΘ ανάμεσα στο ΧΟΡΤΙΑΤΗ και τον ΑΔΑΜΑΣΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ. Ήταν ένα παιχνίδι για γερές συγκινήσεις. Το ματς κρίθηκε στην παράταση και νικητής ήταν ο ΑΔΑΜΑΣΤΟΣ, με σκορ 64-66.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά στο ματς και να προηγούνται με 6-2. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι, μειώνοντας αρχικά σε 6-5. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη, αφού η ομάδατου ΑΔΑΜΑΣΤΟΥ, μάζεψε τα ριμπάουντ στην άμυνα, ενώ ήταν ιδιαίτερα εύστοχη στην επίθεση και κατάφερε να κλείσει το 10λεπτο προηγούμενη 9-21, μία διαφορά που της έδινε μεγάλο πλεονέκτημα για τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Το δεύτερο 10λεπτο η ομάδα του ΧΟΡΤΙΑΤΗ ξεκίνησε με πίεση σε όλο το γήπεδο. Ο ΑΔΑΜΑΣΤΟΣ κατάφερε να σπάσει την πίεση, να φτάσει σε εύκολα λει-απ, τα οποία και έχασαν, γεγονός που τους έκανε νευρικούς και τους οδήγησε σε αρκετά λαθη.  Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός, ανέβασαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν σε 25-25. Από το σημειό αυτό οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δύο πόντους 28-30.

Στο τρίτο 10λεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, έτσι μετά από 6 λεπτά το σκορ ήταν 34-33. Σ’αυτό το σημείο οι ομάδες βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι χωρίς όμως να μπορεί κάποια από τις δύο να ξεφύγει στο σκορ, με το 10λεπτο να τελειώνει 40-41.

Στο τελευταίο 10λεπτο δεν άλλαξε κάτι με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο. Ο ΑΔΑΜΑΣΤΟΣ έμενε ζωντανός, εξαιτίας τωνεπιθετικών ριμπάουντ που έπαιρναν οι παίκτες του και βρέθηκε μπροστά με 52-55. Ο ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ με ένα τρίποντο έφερε το σκορ στο 55-55, που ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι, όπως και στην αρχη του ματς, μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 61-57, ευστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι αν και άστοχοι, μάζεψαν τα επιθετικά ριμπάουντ και ισοφάρισαν σε 61-61, όμως ένα νέο τρίποντο του ΧΟΡΤΙΑΤΗ έκανε το σκορ 64-61, 50δεύτερα πριν τη λήξη της παράτασης. Εκεί μίλησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων,που αρχικά μείωσαν σε 64-63 και παίζοντας καλή άμυνα, χωρίς φάουλ, αν και είχαν να δώσουν, ανάγκασαν τους γηπεδούχους σε κακή επιλογή στην επίθεση. Η μπάλα στην τελευταία επίθεση ήταν στα χέρια του ΑΔΑΜΑΣΤΟΥ, οι παίκτες του οποίου ευστόχησαν σε τρίποντη βόμβα 4δεύτερα πριν τη λήξη, ενώ δεν είχαν ευστοχίσει σε καμία προσπάθεια 3 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο ( 0/10) και στην παράταση (0/4), πήραν το προβάδισμα και τη νίκη με σκορ 64-66.