Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής Γ΄εθνικής (1ος & 2ος όμιλος Βορρά).
1ος ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ
Φοίνικας Λάρισας – Αριδαία 86-58
Αργοναύτης – Αστέρας Λάρισας 93-75
Ηρακλής Κοζάνης – Τιτάνες Παλαμά 85-71
ΒΑΟ – Αετός Κιλκίς 100-68
Πρωτέας Γρεβενών – Αργος Ορεστικό 70-66
ΑΓΣΙ Ιωαννίνων – Διόσκουροι Κοζάνης 61-74
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 93-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 50-41, 72-51, 93-75
Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Καραμουσαλίδης): Παπαδόπουλος Αβρ. 9 (1), Καλπαξίδης 20 (1), Πετρίδης 8 (1), Κωνσταντινίδης 8 (2), Ζώτος 4, Κυρατζής 3 (1), Παναγιωτίδης 18 (2), Τερσενίδης 4, Βογιατζής 5, Παρασκευόπουλος 3, Βορνίτης 4, Κούκουρας 6.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡ. (Μπουλιάκης): Μπάρμπας, Τσιαβές 6, Μηλιώνης, Κυριακόπουλος 5, Χαιρετίδης 25 (1), Γούλας 17 (2), Μίχος 12, Τριανταφύλλου 10, Γαλάνης, Πάντος, Πασχάλης.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 70-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 31-34, 47-51, 70-66
Διαιτητές: Τζίμα, Τσοκόλης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡ. (Μουρουζίδης): Μπόζιαρης, Ρούζιος 13, Γράβας 5 (1), Κλωνάρας 9, Καλαμπούκας 14 (3), Κολοβός, Μουράτογλου 23 (2), Τζήμου 6 (1).
ΆΡΓΟΣ ΟΡ. (Δημητριάδης): Ψάλτου 13, Βογιατζής 3 (1), Τζαγκαρούλης, Ζυγούρας, Κόττας 18 (1), Πανταζής 12 (2), Στάιος 5 (1), Παπαδημητρίου 15 (3), Μιχαηλίδης.
ΒΑΟ – ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 100-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 51-38, 77-53, 100-68
Διαιτητές: Δημάδης, Μυσιρλής
ΒΑΟ (Κοκκινόπουλος): Αποστόλου 26(3), Δεκουλάκος 2, Καλογεράτος 6 (2), Κουλαξής7 (1), Λεπτοκαρύδης, Τσάρος 2, Μαντζούνης 6 (1), Μακρής 4, Χολέβας 24 (2), Στεψιανός 6 (1), Σαρρής 17, Γράψας.
ΑΕΤΟΣ Κ. (Παπαδόπουλος): Τσάτσης 18 (4), Κωνσταντινέλης 7, Παπανικολάου 2, Τόμας Δ., Λιάπης, Μουρζίδης , Πατσούρης 9 (1), Σιδηρόπουλος 25, Ξανθόπουλος 7, Ασβεστόπoυλος.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ – ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 86-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 54-34, 70-48, 86-58
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Γιασάρης) Βλαχούλης 2, Αθανασόπουλος 14, Μανώλας 1, Λιάκος 3 (1),Γοργόλης 10 (2), Γκαγκανάσιος 11, Αποστολάκης 8, Σαριμπαλίδης 20 (5), Λούβαρης,Τσούμας 1, Παπαβασιλείου 7, Τσιαμπαλής 9 (1).
ΑΡΙΔΑΙΑ: (Βάτσης) Αμπάρης 6, Σαρακινλής 5 (1), Χαραλαμπίδης 6,Μπεγλόπουλος 9, Τοπαλίδης 1, Αθανασιάδης 11, Τσεκούρας 4, Πίπας 6, Βάσιος 8,Δοδόπουλος 2.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 85-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 42-26, 65-51, 85-71
Διαιτητές: Θεοδώρου, Γαζέτας
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Τολιόπουλος 15 (3), Ντισλής 22 (2), Μιχαηλίδης 15 (2), Δούμας,Τσακμάκης,Σταθόπουλος 6, Μαυρίδης 18 (1), Σαμουρέλης 5, Τσέπουρας, Χατζηκυριακίδης 4, Τράγιας.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Γερόπουλος): Τσιάπουρας 6 (1), Παϊδάκης 7 (1), Γιωτόπουλος 3,Τσέλιος 12 (1), Αναγνωστόπουλος, Φούντας, Καρπούζας 5 (1), Παπαγιάννης 6, Γκαντιάς 8, Παπακώστας 24 (1).
ΙΩΑΝΝΙΝΑ – ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 61-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 27-36, 44-58, 61-74
Διαιτητές: Ξέρας, Καρακώστας
ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Τσουκανέλης): Πανταζής 1, Πρέντζας 4 (1), Κοντός 21(4),Αντωνίου,
Κατσαπρακάκης, Μαυρογιάνης 3, Μάκης 4, Μάτζιος 8, Παπαγγέλης 2,Αυγερινός 18 (3).
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ (Χωλόπουλος): Κατσέλας 2, Σισμάνης 17 (1), Βλάχος 10 (1), Μπαταούλας 10, Γκοτζαγιάννης 26, Καραγιαννίδης 8 (2), Μακρής 1, Καρανώτας.
Βαθμολογία (σε 5 αγ.):
1. Αργοναύτης | 10 | 5-0 | 406-328 |
2. Διόσκουροι | 9 | 4-1 | 345-305 |
3. Φοίνικας Λάρισας | 9 | 4-1 | 387-327 |
4. Ηρακλής Κοζάνης | 9 | 4-1 | 409-337 |
5. Τιτάνες Παλαμά | 8 | 3-2 | 401-352 |
6. ΒΑΟ | 8 | 3-2 | 375-353 |
7. Πρωτέας Γρεβενών | 8 | 3-2 | 346-343 |
8. Αστέρας Λάρισας | 7 | 2-3 | 379-370 |
9. Αριδαία | 6 | 1-4 | 307-358 |
10. Άργος Ορεστικό | 6 | 1-4 | 376-407 |
11. ΑΓΣ Ιωαννίνων | 5 | 0-5 | 336-395 |
12. Αετός Κιλκίς | 5 | 0-5 | 284-394 |
Info: Στη Β’ Εθνική προβιβάζεται απευθείας ο 1ος της τελικής βαθμολογίας. Ο 2ος παίζει μπαράζ με τον αντίστοιχο 2ο του άλλου ομίλου του Βορρά για το 2ο “εισιτήριο” για τη Β’ Εθνική. Στα τοπικά πρωταθλήματα υποβιβάζονται οι τελευταίες 4 ομάδες.
Αστέρας Λάρισας – Φοίνικας Λάρισας
Τιτάνες Παλαμά – Αργοναύτη
Αετός Κιλκίς – Ηρακλής Κοζάνης
ΒΑΟ – Πρωτέας Γρεβενών
Αριδαία – ΑΓΣ Ιωαννίνων
Διόσκουροι Κοζάνης – Αργος Ορεστικού
2ος ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ
Μαρμαράς – Μακεδονικός 46-58
Αναγέννηση Φλόγας – Απόλλων Καλαμαριάς 90-72
ΧΑΝΘ – Τιτάνες Δράμας 77-50
Ορφέας Νέου Σκοπού – Μακαμπή 69-57
Μαντουλίδης – Κομοτηνή 67-62
Αγία Βαρβάρα – Ελευθερούπολη 71-70
ρεπό: Πευκοχώρι
Ν. ΜΑΡΜΑΡΑΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 46-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 22-36, 30-48, 36-58
Διαιτητές: Ρούκας, Λαμπρίδης
ΜΑΡΜΑΡΑΣ (Κασαπίδης): Καϊκης, Λαζόγλου 14, Λελούδης 5 (1), Μιλκονίδης 9, Κανάτας 2, Σκούφος 8, Σπανός 4, Δεληγιάννης 2, Παπαρήγας, Γιαννάκης, Μπαλκούρας 2.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Καραδήμος): Μυσιρλόγλου, Χρηστίδης 2, Βασιλειάδης 10, Ματενίδης 7 (1) , Θώμος, Γρηγορίου 7 (1), Παπαδόπουλος Αλ. 11 (1), Τσιάτσιος, Βράγγας 11, Μποβασιανός 4, Ανεστάκης 6, Μυρίδης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛΟΓΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 90-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 40-30, 60-53, 90-72
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Δαμίγος
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛΟΓΑ (Καραγιαννίδης): Μπασδάνης 17 (2), Τζουβάρας 8 (2), Σεφερίδης 11, Τζιόλος, Κυριακού 9, Σταφυλάς 10, Μανουσάκης 18 (2), Αγγέλης 5 (1), Παπαδόπουλος 12, Καραμανώλης 3.
ΑΠΟΛΛΩΝ Κ. (Παπαμαυρουδής): Παυλίδης Ρ. 6 (2), Κουκουλίδης 9 (1), Κάππος Γιώργος, Πηλακούτας 11 (1), Παπαδόπουλος Μ, Ζελενίτσας 4, Μούμογλου 38 (1), Μπίντσης 4, Καρβουνάρης, Σιούλας, Παπαδόπουλος Ν.
ΧΑΝΘ – ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ 77-50
Δεκάλεπτα: 21-16, 44-26, 65-37, 77-50
Διαιτητές: Πιτσίλκας Β., Ζαχάρης
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Αμπατζάς 9, Φωτιάδης 10, Σερέτης 4, Παπανικολάου 6 (2), Σουρβατζής, Νεοφύτου 9, Σαχπατζίδης 6, Μελίδης 3, Παπαχρήστου, Αγραφιώτης 28 (2), Πετρίδης 1, Ζωγράφος 1.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Θεοδωρίδης): Θεοδωρίδης 5 (1), Μανιώτης 14, Στυλίδης 19 (4), Γαιτανίδης, Χατζηνικολάου, Μούκας 2, Μελισσαρίδης Λ. 2, Τοσουνίδης 2, Β. Γουδούτσης, Μελισσαρίδης Σ. 2, Λοϊσιος 4, Ελευθεριάδης.
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ – ΜΑΚΑΜΠΗ 69-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 35-32, 51-40, 69-57
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Παπανικολάου
ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Ντίκογλου , Σουλούγκας 9 (1), Τσανάκας 3 (1), Καδής 11, Χατζηπέτρου 21, Εμμανουήλ 10, Γκουτζιομήτρος 15, Τεβετζίδης.
ΜΑΚΑΜΠΗ (Ντολόπουλος): Μαγρίζος , Κοντός 11 (3), Βουτσακόπουλος 2, Παπαχρήστου 6, Αρούχ 17 (1), Δήμου 6 (2), Κατεμλιάδης 8, Μάρτζος 7.
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ 67-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 33-33, 47-44, 67-62
Διαιτητές: Τζουμαχίδης, Παργιανόπουλος
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Δημητρίου): Τόζιος 8, Σιολόγκας 31 (1), Χριστοδούλου 14 (1), Μπακιρτζής, Παπαρέγκας, Ελευθερίου 4, Θεοδωρίδης, Ζαϊμι, Κουζέλογλου, Αναστασάκης 10, Ανδρεάδης.
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Χατζημεμέτογλου 5, Διαμαντίδης 10, Σκεμπής, Μακρής 10 (1), Ντίνας 16 (3), Σάκαρης, Βελή 8 (1), Καδίρ Χαλίλ 7, Πανταζής, Μήτσου 6, Σταματέλλος, Ουζουνίδης.
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΕΛΕΥΕΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 71-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 40-4, 59-58, 71-70
Διαιτητές: Πολυχρονιάδης, Λόρτος
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Παπαδόπουλος): Παπαζώτος 5 (1), Ανίσογλου 3 (1), Καρατσομπάνης 9, Μητρούλης, Ντιπ, Μαναβάκης 3 (1), Αθανασιάδης 16 (2), Κουμλέλης 12, Χαριζάνης, Κάτσικας 13 (1), Φασουλάς 10 (1), Χρυσαφούδης.
Γ.Σ. ΕΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Καγιάογλου): Μουλάκης 15, Υφαντόπουλος 7 (1), Μαρουλάκης 3, Στεφανίδης 8 (1), Δενδρινός Κ. 9, Σκαρλάτος 10, Κουτσογιάννης 16, Σαρόγλου, Δανίκας, Κηπουρός 2, Δενδρινός Α.
Βαθμολογία (σε 5 αγώνες):
1. Ελευθερούπολη | 9 | 4-1 | 387-322 |
2. ΧΑΝΘ | 9 | 4-1 | 383-301 |
3. Μακεδονικός | 9 | 4-1 | 313-286 |
4. Μαντουλίδης | 8 | 3-2 | 350-319 |
5. Πευκοχώρι* | 7 | 3-1 | 337-274 |
6. Τιτάνες Δράμας | 7 | 2-3 | 316-353 |
7. Αγ. Βαρβάρα* | 7 | 2-2 | 279-262 7 |
8. Ορφέας Ν. Σκοπού | 7 | 2-3 | 329-310 |
9. Μακαμπή* | 6 | 2-2 | 261-253 |
10. Κομοτηνή* | 6 | 2-2 | 270-271 |
11. Αναγέννηση Φλόγας | 6 | 1-4 | 344-399 |
12. Απόλλων Καλ. | 5 | 0-5 | 321-418 |
13. Ν. Μαρμαράς* | 4 | 0-4 | 196-318 |
Info: Στη Β’ Εθνική προβιβάζεται απευθείας ο 1ος της τελικής βαθμολογίας. Ο 2ος παίζει μπαράζ με τον αντίστοιχο 2ο του άλλου ομίλου του Βορρά για το 2ο “εισιτήριο” για τη Β’ Εθνική.
Στα τοπικά πρωταθλήματα υποβιβάζονται οι τελευταίες 4 ομάδες, εκτός κι αν ο πρωταθλητής της ΕΣΚΑΒΔΕ είναι ομάδα των Νομών Ιωαννίνων ή Κέρκυρας ή Λευκάδας. Σε αυτήν την περίπτωση θα υποβιβαστεί και 5η ομάδα.
Επόμενη αγωνιστική (6η, 18/11):
Απόλλων Καλ. – Ν. Μαρμαράς
Τιτάνες Δράμας – Αναγέννηση Φλόγας
Μακάμπη – ΧΑΝΘ
Κομοτηνή – Ορφέας Ν. Σκοπού
Μακεδονικός – Αγ. Βαρβάρα
Ελευθερούπλη – Πευκοχώρι
ρεπό: Μαντουλίδης
πηγή:infobasket.gr