Β΄ΕΚΑΣΘ: Υπερπρωταθλητής ο ΠΣ Ευκαρπίας

558

Στο μεγάλο τελικό ανάμεσα στις δύο πρωταθλήτριες ομάδες των δύο ομίλων της Β’ ΕΚΑΣΘ, ο ΠΣ Ευκαρπίας κέρδισε τον Ζέφυρο με 90-62 και ανακηρύχτηκε υπερπρωταθλητής της κατηγορίας.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο ημίχρονο πήγαιναν πόντο-πόντο. Στην ανάπαυλα ο σύλλογος του πρώτου ομίλου προηγούνταν με 39-35. Παρόμοιο ρυθμό είχε το ματς και στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 27’ 45-42 υπέρ της Ευκαρπίας.

Από εκείνο το σημείο μέχρι και την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, η ομάδα του κόουτς Πετρόπουλου έκανε ένα επιμέρους σκορ 15-6 και δημιούργησε ένα προβάδισμα 12 πόντων, 60-48 στο 30’. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για το σύλλογο της Ευκαρπίας, που διατήρησε σε υψηλά επίπεδα την απόδοση του, φθάνοντας έτσι στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 39-35, 60-48, 90-62. Διαιτητές: Πολυχρονιάδης, Τζίμα.

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ (Πετρόπουλος): Χατζημιχαηλίδης Δ. 25(4), Παπαδόπουλος 2, Μποτζατζής, Γκουντινάς 2, Παρίσης 16(1), Χατζημιχαηλίδης Ν. 15, Παπαευαγγέλου 7(1), Μανδάνης, Τσακίρογλου 7, Πάντος, Μουτσέλης 14, Ράπτης 2.

ΖΕΦΥΡΟΣ (Γεωργιάδης): Ιωαννίδης, Μυλωνάς 8, Γκάρτσιος, Μιχαηλίδης 12(1), Σουλάκης 5(1), Βλαχάκης, Χαβιαρόπουλος 1, Συμεωνίδης 1, Παπανδρέου 7, Μπαϊράμης 1, Νικολαϊδης 14(3), Γιάντσης 13.