Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ: ΑΟΚ Αιγινιακός – ΓΑΣΠ Πάνθηρες 62-58

241

Ο Αιγινιακός επικράτησε με 62-58 των Πανθήρων, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Πάνθηρες να είναι η ομάδα που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 13-18.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκαέξι ποντους και τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 29-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της βόρειας Πιερίας ήταν καλύτερη, περιόρισε τους αντιπάλους της στους δώδεκα πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαέξι που σημείωσε έκλεισε την περίοδο με το υπέρ της 48-46.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Αιγινιακό να είναι αυτός που κατέκτησε τη νίκη, όντας με πιο καθαρό μυαλό στις τελευταίες φάσεις του αγώνα, με το τελικό 52-48.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 13-18, 29-34, 48-46, 52-48.