Ασταμάτητος ο Φοίνικας Καλαμαριάς

335

Σούπερ 4×4 ο Φοίνικας Καλαμαριάς

Το δυναμικό του σερί συνέχισε ο Φοίνικας Καλαμαριάς νικώντας και τον πολύ καλό Ποσειδώνα στο τοπικό ντέρμπι της Καλαμαριάς.

Ο Ποσειδώνας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι αλλά ο Φοίνικας αντέδρασε και πέρασε μπροστά μέχρι και 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο. Όμως ο Ποσειδώνας έκανε μια δυνατή επιστροφή και κατάφερε να κάνει ένα σερί 0-9 φτάνοντας το ματς στο πόντο, 38-37 στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του Φοίνικα μπήκε πολύ δυνατά και απέδειξε ότι ήθελε περισσότερο την νίκη παίζοντας πολύ καλή άμυνα αλλά και σκοράροντας 24 πόντους (24 -13). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ποσειδώνας προσπάθησε και μείωσε το σκορ μέχρι και τους 4 πόντους αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι .
Η ψυχραιμία των Τσαπάρα στις βολές και στο σκοράρισμα (32 πόντους), του Παπαδόπουλου (4 τρπ, τα δύο σε κρίσιμο σημείο του 4ου δεκαλέπτου), του Διαμαντόπουλου στη διαχείριση, η δύναμη αλλά και το σκοράρισμα του Ρηγόπουλου, η πολύ καλή άμυνα του Λιόλιου και Κωτσίδη αλλά και η ουσιώδης βοήθεια του Αποστόλου και Αυδίκου έδωσε την 4η συνεχόμενη νίκη στην ομάδα του Φοίνικα.
Στις τελευταίες αγωνιστικές ο Φοίνικας έχει βρει τον ρυθμό του και δείχνει την πραγματική του εικόνα, νικώντας δυνατούς αντιπάλους, κατατάσσοντας τον στις δυνατές ομάδες της κατηγορίας.