ΑΣΕΘ-17η αγωνιστική: ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΙ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ – SBC «ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ» 53 -43

1186

Μετά από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, η ομάδα του Καλοχωρίου, κατάφερε να νικήσει την ομάδα της SBC με 53-43. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα των Μακεδονομάχων που μπήκε δυνατά στο ματς και στηριζόμενη στους καταπληκτικούς Τσιτσινάκη και Νατσίδη, που πέτυχαν 16 από τους 20 πόντους της ομάδας τους, κατάφερε να προηγηθεί με 20-13.

Στη δεύτερη περίοδο η SBC με άμυνα man to man  περιόρισε την επίθεση των γηπεδούχων, όμως και η δική της φτωχή επιθετική συγκομιδή δεν της επέτρεψε να πλησιάσει αισθητά στο σκορ. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τους Μακεδονομάχους να προηγούνται με 30-22.

Στον ίδιο ρυθμό κυμάνθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, αν και η SBC προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, ευστοχώντας σε ελεύθερα σουτ και παίζοντας πιο δυνατή άμυνα, και έτσι κατέβηκε η διαφορά στους 6 πόντους λίγα λεπτά πριν την λήξη. Όμως η ομάδα του Καλοχωρίου αντέδρασε με ψυχραιμία, καλή κυκλοφορία της μπάλας, και εκμεταλλευόμενη την ευστοχία του Χριστοδουλίδη στις βολές διατήρησε την διαφορά ως το τέλος.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Τσιτσινάκης και Χριστοδουλίδης με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους εξαιρετικός ο Ελευθεριάδης με 10 πόντους.

Αρκετά καλή η διαιτησία των Μοσχά και Κατσαβέλη, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη σε πολύ καλό κλίμα μεταξύ των αγωνιζόμενων.

Δεκάλεπτα: 20-13, 30-22, 42-28, 53-43  Διαιτητές: Μοσχάς, Κατσαβέλης

ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΙ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ (Πασχούδης): Μέρκος 4, Προβατάρης, Μπουγιουκλής 6, Παντελής 1 , Νατσίδης 8, Στάμος 2, Γεωργιάδης 4, Χριστοδουλίδης 12, Τσιτσινάκης 16.

SBC (Παζαρλής): Σάββας 2 , Κουκλοτίδης 4, Παζαρλής 17(3), Γεροθανάσης 2, Λαζαρίδης 6,  Αργυρόπουλος 2, Ελευθεριάδης 10.