ΑΣΕΘ: Το πανόραμα της 9ης αγωνιστικής

418

Το περασμένο Σαββατοκύριακο είχαμε τα παιχνίδια της 9ης και τελευταίας για το 2013 αγωνιστικής στο πρωτάθλημα εργαζομένων Θεσσαλονίκης.

MEDICAL–COCA COLA 52-76

Εύκολη νίκη για την Coca Cola 3E απέναντι στην ομάδα της Medical με 76-52. Η ομάδα της Coca Cola πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού φτάνοντας έτσι εύκολα στη νίκη και κλείνοντας θετικά το 2013 με έναν απολογισμό 6 νικών σε 9 παιχνίδια. Με τον Ηλία Μουρίκη να ευστοχεί σε 11 τρίποντα αλλά και την πολύτιμη βοήθεια των Εμμανουηλίδη και Μήτση στην επίθεση δεν φάνηκε η απουσία του τραυματία Βασίλη Τζήλια. Από την Μedical προσπάθησαν οι Αναστασιλάκης Α. και ο Στυλιανού ενώ πολύ εύστοχος ήταν ο Γαλάνης. Δεκαλεπτα: 12-19, 21-37, 32-52, 52-76.

MEDICAL (Κουλαξής): Αντωνιου 4, Τσουκαλας 8, Στυλιανου 10, Αναστασιλακης Κ., Θεοδοσιαδης 2, Κουλαξης, Αναστασιλακης Χ. 4, Γαλανης 12(2), Αναστασιλακης Α. 12.

COCA COLA 3E (Πλακίδας): Μουρικης 42(11), Χατζοπουλος, Τσαλιγοπουλος, Μητσης 11, Ανδρεου 1, Πασχαλης, Εμμανουηλιδης 20, Παπαντωνιου 2.

SBC–ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 67-74

Η ομάδα του Ιπποκράτη επιβλήθηκε με 74- 67 του μαχητικού SBC μετά από έναν αρκετά δυνατό και ενδιαφέροντα αγώνα. Ο Ιπποκράτης επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του και χάρη στα μεγάλα σουτ κυρίως του Νίκου (4 τρίποντα), στην αυτοσυγκέντρωση, στον πλουραλισμό, στην αμυντική εγρήγορση και στο σωστό διάβασμα των καταστάσεων, προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές. Η λήξη της πρώτης περιόδου τον βρήκε στο +8 (14-22), ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 28-36 και φαινόταν πώς οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν βάλει για τα καλά το νερό στο αυλάκι!

Ωστόσο οι παίκτες του SBC έδειξαν τον πολύ δυνατό χαρακτήρα τους και όχι μόνον αντέδρασαν, αλλά κατάφεραν κιόλας να ροκανίσουν βαθμιαίως τη διαφορά και να πάρουν το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 43-40, με πολιορκητικό κριό την άμυνα ζώνης και την εξαιρετική αμυντική παρουσία του Βασίλη Στεργίου. Την ίδια στιγμή ο Ιπποκράτης πλήρωνε το φόρτωμα με φάουλ και τη βιασύνη του στην επίθεση, όμως αντί να κυριευθεί από πανικό, διαχειρίστηκε την κατάσταση με αξιοθαύμαστη ψυχραιμία. Εκείνη τη στιγμή τα αντανακλαστικά του λειτούργησαν άψογα, το ματς εξελίχθηκε σε κατ’ εξοχήν physical game, και προεξάρχοντος του αρχηγού Θεοχάρη που ευστόχησε σε δύο τρίποντα, «έτρεξε» ένα σερί 11 – 2 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι!

Έτσι ανέβασε πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και μέχρι το τέλος του αγώνα δεν κινδύνεψε να χάσει το ροζ φύλλο αγώνα, παρά την ηρωική προσπάθεια του Κώστα Τάνη, που στο τελευταίο πεντάλεπτο πέτυχε 9 πόντους με 2 τρίποντα. Οι νικητές στηρίχθηκαν στην παραγωγικότητα των Θεοχάρη (20 πόντοι με 3 τρίποντα), Νίκου (20 πόντοι με 4 τρίποντα) και Τσαπέκου (18 π.), καθώς και στην εξαιρετική τους άμυνα. Από την SBC ο εκπληκτικός Τάνης οδήγησε την ομάδα του με 24 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν οι Αργυρόπουλος (13 π. και τρομερή δουλειά μέσα στην ρακέτα), Στεργίου (εξαιρετική άμυνα) και Σταυρόπουλος. Με εκατέρωθεν λάθη η διαιτησία των Τσανακτσίδη και Ιωάννου σε ένα δυνατό παιχνίδι που όμως διεξήχθη σε πολύ καλό κλίμα. Δεκάλεπτα: 14-22, 28-36, 43-40, 67-74.

SBC (Παζαρλής): Στεργίου , Παζαρλής 20, Σταυρόπουλος 10(2), Τάνης 24(4), Αργυρόπουλος 13.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Θεοχάρης): Τερεζής 10 (2), Θεοχάρης 20(3), Μαγγίζης 6, Τσαπέκος 18, Νίκου 20(4).

ΔΕΛΤΑ–VOID 79-56

Στο βραδυνό παιχνίδι της Κυριακής, η ομάδα της Δέλτα υπερασπίστηκε την πρώτη της θέση στο πρωτάθλημα ως τώρα, και παρά τις δύο σημαντικές απουσίες που είχε, επιβλήθηκε άνετα της ομάδας του Void με 79-56. Οι νικητές μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο και πάτησαν το γκάζι από την αρχή κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18 πόντους διαφορά (23-5) και βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 45-21, ενώ η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 32 πόντους στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Τελικά οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά στο τέλος και έτσι το παιχνίδι έκλεισε στο 79-56. MVP των νικητών και της αναμέτρησης ο Κωτίδης με 33 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του οι Χριστοδούλου με 16 και Ασφαλτίδης με 13. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο αρχηγός Κεχαγιάς με 20 πόντους και 2 τρίποντα και ο Σκακιάς με 13 πόντους και 3 τρίποντα. Δεκάλεπτα: 23-5, 45-21, 64-33, 79-56.

ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Ασφαλτίδης 13(3), Κωτίδης 33(5), Χριστοδούλου 16, Αμανατίδης 3, Ζυγούρας 6, Σωτηρόπουλος 8.

VOID (Μπαλάφτσαλης): Γιαννάς 10, Τσαχουρίδης, Ζαχαρέλης Κ. 4, Σκακιάς 13(3), Ζαχαρέλης Β. 9, Κεχαγιάς 20(2), Κωνσταντινίδης, Ποβτίκης.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ–ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 81-61

Στην αναμέτρηση της περσινής Πρωταθλήτριας ομάδας του Αριστοτέλη εναντίον της περσινής Κυπελλούχου ομάδας των Μηχανικών, νικήτρια ήταν η δεύτερη με σκορ 81-61. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο και διεξήχθη σε άριστο κλίμα μεταξύ παικτών, διαιτητών και γραμματείας. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, και εν συνεχεία ο Αριστοτέλης κατάφερε και ξέφυγε με διαφορά 6 πόντων στη λήξη του δεκαλέπτου (13-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση παρέμεινε ίδια, με τον Αριστοτέλη να προηγείται με διαφορές 5-7 πόντων και τους Μηχανικούς να προσπαθούν να πλησιάσουν στο σκορ, γεγονός που κατάφεραν στο τέλος του ημιχρόνου, καθώς σκόραραν ακριβώς με τη λήξη μειώνοντας σε 32-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντελώς, καθώς οι Μηχανικοί με όπλα την πίεση σε όλο το γήπεδο και την ευστοχία έξω από την γραμμή των 6,75 των Βλάχου, Γιαγκόπουλου και Δανιηλίδη, τρέξαν ένα σερί 25-8 και καθάρισαν το παιχνίδι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο απλά η σκοπιμότητα έφυγε πλέον και οι δύο ομάδες προσέφεραν πολλές ωραίες φάσεις. MVP των νικητών Ο Βλάχος με 24 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ πολύ κοντά του οι Γιαγκόπουλος με 19 πόντους και επίσης 4/5 τρίποντα και Βλαχάκης με 14 πόντους, 1/1 τρίποντο και διψήφιο αριθμό ριμπάουντ. Από τους ηττημένους τα έκανε όλα ο Βασίλης Κωνσταντινιάδης με 35 πόντους! Άριστη η διατησία των Παπαδοπούλου και Στούμπου Δεκάλεπτα: 13-19, 32-33, 57-43, 81-61.

Μηχανικοί (Παπαθανασίου): Κωλέττης 8, Οικονομόπουλος 2, Κούμαλας 2, Δανιηλίδης 4(1), Βλάχος 24(4), Βλαχάκης 14(1), Παπαθανασίου 8(1), Γιαγκόπουλος 19(4).

Αριστοτέλης (Γκίνδης): Τσιάτσιος 4, Γκίνδης 11(3), Αυγέρης 5(1), Κουτσώνος 6, Κωνσταντινιάδης 35, Ναχμίας.

Το πρωτάθλημα έχει διακοπή λόγω των εορταστικών ημερών που ακολουθούν και θα συνεχιστεί το Σαββατοκύριακο 11-12 Ιανουαρίου με το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

Σα 11/01 18:00 ΕΚΟ COCA COLA – SBC

Σα 11/01 19:30 Φοίνικας VOID – ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ

Κυ 12/01 17:30 ΕΚΟ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – ΔΕΛΤΑ

Κυ 12/01 21:00 ΕΚΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – MEDICAL