ΑΣΕΘ: Το πανόραμα της 9ης αγωνιστικής

571

Για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος μπάσκετ του ΑΣΕΘ είχαμε το περασμένο Σαββατοκύριακο μεγάλες μάχες, ανατροπές και πολλά αμφίρροπα παιχνίδια.

Η ΚΥΑΝΑ, παρά τις απουσίες της, κέρδισε την ομάδα του εργοστασίου Θεσσαλονίκης της COCA COLA 3E και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία, ενώ το ίδιο έκανε και ο Ιπποκράτης νικώντας το CAFE TIMES σε ένα παιχνίδι – ύμνο στην άμυνα. Οι Βετεράνοι Μηχανικοί κράτησαν εύκολα το αήττητό τους κόντρα στο VOID CAFÉ, την ίδια ώρα που γινόταν ένα απίστευτο ντέρμπι με χιτσκοκικό φινάλε μεταξύ Κατασκήνωσης Ελαιώνες και SBC, με τελικό νικητή την πρώτη στην εκπνοή του αγώνα.

Η PORCELANA πήρε μια πολύ σημαντική νίκη σε ακόμα ένα ντέρμπι της αγωνιστικής επί της MEDICAL και τέλος, η COCA COLA 3E νίκησε τον Αισχύλο χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και τον «έπιασε» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

KYANA – COCA COLA 3E 62-57

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η ομάδα της COCA COLA 3E γνώρισε την ήττα με 62-57 από την έμπειρη ομάδα της ΚΥΑΝΑ. Αν και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε μέτρια μέρα και δε μπόρεσαν να κρατήσουν αυτό το προβάδισμα, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να βρούν τον τρόπο και να φτάσουν τελικά στη νίκη. Καλύτεροι των νικητών ο Σύρος με 20 πόντους και ο Χάνης με 17, ενώ από την CΟCA COLA 3Ε προσπάθησαν ο Μουρίκης με 28 και ο Ανδρέου με 11.

Δεκάλεπτα: 8-14, 27-29, 48-43, 62-57.

KYANA (Κοσμάς Γ.): Μανωλής 6, Κοσμάς Κ. 7(1), Καραγιάννης, Παπασαραφιανός 4, Σύρος 20, Χάνης 17, Αλεξόπουλος, Ζορμπά, Θάνος 4, Χριστοδουλίδης 4.

COCA COLA 3Ε (Πλακίδας): Μουρίκης 28(2), Χατζόπουλος 3(1), Πλακίδας 2, Μήτσης 3, Ανδρέου 11 Λεμόνας, Ορφανουδάκης 2, Χαμπερτζής, Μαρούδας 8.

CAFÉ TIMES – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 47-53

Ένα ακόμα αμφίρροπο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος κρίθηκε στην ψυχραιμία και την εμπειρία των παικτών του Ιπποκράτη, που κατάφεραν να καλύψουν με ομαδική δουλειά τις πολλές απουσίες της ομάδας.

Αν και ο Ιπποκράτης πήρε από την αρχή του παιχνιδιού ένα προβάδισμα με μικρές και πάντα μονοψήφιες διαφορές (μέχρι τους 9 πόντους σε δύο περιπτώσεις), η μαχητική ομάδα του CAFE TIMES δεν παραιτήθηκε μέχρι τη λήξη, με κύριο όπλο τη δυνατή της άμυνα. Χαρακτηριστικό του αγώνα το χαμηλό σκορ, αφού και οι 2 ομάδες έριξαν το βάρος τους κυρίως στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ιδιαίτερα διακριθέντες επιθετικά, αλλά ούτε και υστερήσαντες αμυντικά.

Πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις ο Ιπποκράτης κατάφερε να κερδίσει μια ανταγωνιστική του στη βαθμολογία ομάδα. Η διεξαγωγή του αγώνα έγινε σε καλό κλίμα μεταξύ των αντιπάλων, η διαιτησία επέτρεψε σε πολλές περιπτώσεις το σκληρό παιχνίδι ένθεν και κείθεν, προκαλώντας κάποιες (χλιαρές πάντως) διαμαρτυρίες, χωρίς όμως να επηρεάσει το τελικό αποτέλεσμα.

MVP των νικητών ο Δρίζης με 15 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζελελίδης με 13.

Δεκάλεπτα: 14-15, 28-31, 42-45, 47-53. Διαιτητές: Πετανίδου, Μπάϊος.

CAFE TIMES (Kαζαντζίδης): Κώστας, Παναγιωτίδης 3(1), Σαπουτζής 6(2), Ιμιρτζίδης 10, Ζελελίδης 13(1), Καραμπάσης, Λεμονίδης 11(1), Αλεξιάδης 4, Χολερίδης.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Μπάρος, Χατζηνικολάου 9, Δρίζης 15(3), Προδρομίδης 9(2), Δαλαμπίρας 8(2), Χιτ 7, Κουμαράς 5.

VOID CAFÉ – ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ 58-102

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το ματς το βράδυ της Κυριακής, καθώς οι πρωτοπόροι του Πρωταθλήματος Βετεράνοι Μηχανικοί πάτησαν από την αρχή το γκάζι και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους σε κανένα σημείο του αγώνα, χτυπώντας με συνεχείς αιφνιδιασμούς σε όλο το σαραντάλεπτο.

Από τους νικητές διακρίθηκαν σχεδόν όλοι οι παίκτες, καθώς ο χρόνος μοιράστηκε ισοδύναμα σε όλους από τον κόουτς της ομάδας, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Κεχαγιάς και ο Ζαχαρέλης Κ. Άριστη και η διαιτησία των Κ. Στούμπου και Καλαμάρα.

Δεκάλεπτα: 14-23, 29-46, 38-74, 58-102. Διαιτητές: Στούμπος, Καλαμάρας.

VOID CAFÉ (Μπαλάφτσαλης): Ψύχας, Ζαχαρέλης Κ. 8(2), Ζαχαρέλης Β. 15(1), Κεχαγιάς 7, Τσομπανίδης 11(1), Τσαχουρίδης 4, Τσαμπαρλής 7, Μπόλλας 6.

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Γιαγκόπουλος 14(4), Τρικαλιώτης 8, Σταυριανός 6(2), Δαλέσης 10, Καραγιαννίδης 8, Τσιριλάκης 12, Βλαχάκης 22, Παπαναστασίου 6, Παπαθανασίου 16.

Ακόμα ένα συναρπαστικό παιχνίδι για το πρωτάθλημα του Α.Σ.Ε.Θ., με την ομάδα της Παιδικής Κατασκήνωσης Ελαιώνες να νικάει σε νεκρό χρόνο την ομάδα του SBC με 63-62!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Ελαιώνες να παίρνουν γρήγορα κεφάλι στο σκορ, με την ομάδα του SBC να ψαλιδίζει σιγά σιγά τη διαφορά και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 4 πόντους μπροστά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό του παιχνιδιού και έδειξε ότι το παιχνίδι θα πάει μέχρι τέλους με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο τέμπο, με τις μικρές διαφορές που έπαιρναν οι Ελαιώνες να καλύπτονται γρήγορα από το SBC.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά! Το SBC όχι μόνο κρατήθηκε κοντά στο σκορ, αλλά πέρασε και μπροστά με ένα πόντο 23 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και με τη μπάλα στην κατοχή του, αφού οι Ελαιώνες σπατάλησαν με λάθος πάσα την επίθεσή τους.

Στο time out δόθηκε εντολή στους παίκτες των Ελαιώνων να πιέσουν για πιθανό κλέψιμο και αν δε βγει η άμυνα να γίνει φάουλ. Η ομάδα του SBC βιάστηκε και στα 10” σούταρε άστοχα από μέση απόσταση με τον Γρηγοριάν, αλλά σε καλύτερη θέση πήρε το επιθετικό rebound ο Οικονομόπουλος και μαζί το πέμπτο φάουλ του πρώτου σκόρερ του αγώνα Παραστατίδη.

Μοιραίος ο παίκτης του SBC αστόχησε και στις 2 βολές, ο Παραμανίδης ανέλαβε για τους Ελαιώνες την τελευταία επίθεση, κλεισμένος από μέση απόσταση σούταρε αδύναμα και σαν από μηχανής θεός κάτω από το καλάθι πήρε το επιθετικό rebound o Σιταρίδης Β. και σε νεκρό χρόνο έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα της κατασκήνωσης των Ελαιώνων.

Συγχαρητήρια αξίζουν στους αθλητές και των δυο ομάδων για την προσπάθεια τους και το συναρπαστικό φινάλε που προσέφεραν, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως το παιχνίδι διεξήχθη σε άριστο κλίμα μεταξύ των παικτών.

Δεκάλεπτα: 11-15, 34-32, 48-47, 63-62. Διαιτητές: Χατζίδου, Μητσικούδης.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης Β.): Σιταρίδης Α. 7, Κατσαμάγκας 3, Σιταρίδης Β. 12, Παραμανίδης 12, Παπαποστόλου 5, Ιωαννίδης, Παραστατίδης 24.

SBC (Παζαρλής): Σταυρόπουλος, Γρηγοριάν 19 (1), Οικονομόπουλος 10, Κωλλέτης, Παζαρλής 19(1), Γκοτζαμανίδης, Στεργίου 2, Τάνης, Αργυρόπουλος 12.

aseth el 1

aseth el 2

Οδηγούμενη από τον επιθετικό οίστρο του Ηλία Μουρίκη, η Coca Cola 3Ε κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αισχύλου, νικώντας με 82-75 στο γήπεδο των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη. Πετυχαίνοντας 8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ο Μουρίκης έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα του για να προηγηθεί με 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με 55-35 υπέρ της. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν, έσφιξαν την άμυνά τους, μείωσαν ακόμα και στους 5 πόντους 3,5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ωστόσο 5 συνεχόμενοι πόντοι των παικτών της Coca Cola επανέφεραν τη διαφορά στους 10 και διασφάλισαν τη νίκη για την ομάδα τους.

MVP των νικητών και του αγώνα ο Μουρίκης με 38 πόντους και 9 συνολικά τρίποντα, με άξιο συμπαραστάτη τον Τζήλια με 16. Από τους ηττημένους προσπάθησε ο Χριστοφορίδης με 33 και τρία τρίποντα και ο Αμπατζόγλου με 22.

Δεκάλεπτα: 23-21, 55-35, 66-49, 82-75. Διαιτητές: Μανιός, Κασαπίδης.

COCA COLA 3E (Τζήλιας): Τζήλιας 16, Μουρίκης 38(9), Χατζόπουλος 6, Μήτσης 8, Ανδρέου 1, Ποτουρίδης 11(1), Ορφανουδάκης 2, Λεμόνας.

ΑΙΣΧΥΛΟΣ (Χαρατσάρης): Λιούμπας 4, Αμπατζόγλου 22(1), Νασάγκας 12(4), Χριστοφορίδης 33(3), Κοντόπουλος 2, Καζακίδης 2, Ρουμελιώτης, Κωσταβέλης.

Το Πρωτάθλημα συνεχίζεται την ερχόμενη Κυριακή 14/12 και την Τρίτη 16/12 με τους εξής αγώνες: