VOID 10

SBC 9

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 9

VOID-MEDICAL 52 – 80

H Medical πήρε τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου παίζοντας ταχύτερα από το Void, με αρκετούς αιφνιδιασμούς και δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ. H δυνατή άμυνα της Medical οδήγησε τους αντιπάλους της σε αρκετά άστοχα και βιαστικά σουτ και τελικά σε φτωχή παραγωγικότητα. Σε ένα παιχνίδι με διαφορά σκόρ στους 28 πόντους, από τους νικήτές δεν υστέρησε κανείς και οδήγησαν το σκόρ οι Εκίζογλου, Αναστασιλάκης και Θεοδοσιάδης. Η παραγωγικότητα του Κεχαγιά απο το VOID με 20 πόντους δεν έφτασε για να δώσει ενδιαφέρον στο παιχνίδι (σκορ ημιχρόνου 19-40).

VOID (Μπαλάφτσαλης): Γιαννάς 6, Ζαχαρέλης Κ., Σκακιάς 10(2), Ζαχαρέλης Β. 10(1), Κεχαγιάς 20(3), Τσομπανίδης, Παπαχρήστος 11.

MEDICAL (Αναστασιλάκης): Τσουκαλάς 3, Στυλιανού 3, Θεοδοσιάδης 14, Φελουκίδης 4, Αναστασιλάκης Χ. 8, Εκίζογλου 23, Γαλάνης 8, Αναστασιλάκης Α. 17.

SBC–ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 72-50

Προεξάρχοντος του Ανέστη Σταυρόπουλου, η SBC επιβλήθηκε στο γήπεδο ΕΚΟ του Αριστοτέλη με 72-50, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της σε οκτώ αγώνες στο πρωτάθλημα. Η SBC ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-13, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με 40-24, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σταυρόπουλο που πέτυχε στο διάστημα αυτό 4 τρίποντα, διαλύοντας την ζώνη του Αριστοτέλη. Ο Αριστοτέλης υπήρξε ανταγωνιστικός μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, παίζοντας πιεστική άμυνα man to man και μειώνοντας ελαφρά την διαφορά, αλλά δεν κατάφερε να παραμείνει στα ίδια επίπεδα απόδοσης στη συνέχεια του αγώνα.

Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ξέφυγε τελικά στους 22 πόντους, μετά από συνεχείς αιφνιδιασμούς, ενώ η προσπάθεια του Αριστοτέλη να πάει το παιχνίδι στις βολές απέτυχε λόγω της ευστοχίας του Σταυρόπουλου. ΜVP του αγώνα ο καταπληκτικός Σταυρόπουλος με 30 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τσιάτσιος (κορυφαίος των ηττημένων) και Πάσχος. Αρκετά καλή η διαιτησία των Παπαδόπουλου και Τοκμακίδη σε ένα σχετικά εύκολο παιχνίδι που διεξήχθη σε πολύ καλό κλίμα.

Δεκάλεπτα: 22-13, 40-24, 52-38, 72-50.

SBC (Παζαρλής): Στεργίου 2, Παζαρλής 20, Σταυρόπουλος 30(4), Γκοτζαμανίδης, Τάνης 10, Αργυρόπουλος 10.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Γκίνδης): Πάσχος 11(2), Τσιάτσιος 18, Κωνσταντινίδης 2, Κούτσωνος 10, Γκεκόπουλος 2, Τσιάγκας 7.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ 56-67

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που διεξήχθη σε άριστο κλίμα, οι Μηχανικοί κατάφεραν και υπέταξαν τον Ιπποκράτη στο κλειστό του Φοίνικα με 67-56, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Μηχανικούς να κρατιούνται κοντά στο σκορ χάρη στον επιθετικό οίστρο του Γιαγκόπουλου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι συνεχόμενοι αιφνιδιασμοί των φιλοξενούμενων τους επέτρεψαν να χτίσουν μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους υπέρ τους. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα αντιστράφηκε, με την ομάδα του Ιπποκράτη εκμεταλλευόμενη τη δυνατή της άμυνα να μειώνει ακόμα και στους 3 πόντους και το παιχνίδι να παίρνει φωτιά!

Τελικά, στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μηχανικοί ελέγχοντας τα ριμπάουντ και βάζοντας κρίσιμα σουτ ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και παρά τη σθεναρή αντίσταση του Ιπποκράτη κράτησαν τη νίκη. Καλύτεροι των Μηχανικών το δίδυμο της “αεροπορίας” Βλαχάκη (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Κυριακού (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ) καθώς και οι “βομβαρδιστές” Γιαγκόπουλος (16 πόντοι με 3/4 δίποντα και 3/4 δίποντα) και Τζίκος (13 πόντοι με 2/4 τρίποντα και εξαιρετική άμυνα). Από τον Ιπποκράτη ξεχώρισαν ο σέντερ Πάγκος με 19 πόντους και πολλά κερδισμένα φάουλ και ο Θεοχάρης με 14 πόντους και 2 τρίποντα. Άριστη η διατησία του Εμμανουήλ και του έμπειρου Στούμπου.

Δεκάλεπτα: 19-18, 26-37, 42-44, 56-67.

Ιπποκράτης (Δρίζης): Ζερβός 2, Μπάρος 4, Δρίζης 3, Κριτόπουλος, Θεοχάρης 14, Μαγγίζης 6, Τερεζής, Κυριακού 3, Πάγκος 19, Νίκου 5.

Μηχανικοί (Βλάχος): Τζίκος 13, Κωλέττης 5, Οικονομόπουλος 2, Κυριακού 10, Κούμαλας 2, Σπίθας 2, Δανιηλίδης, Βλαχάκης 10, Παπαθανασίου 7, Γιαγκόπουλος 16.

COCA COLA-ΔΕΛΤΑ 35-70

Άνετη νίκη για την Δέλτα με double score απέναντι σε μια Coca Cola που είχε απουσίες βασικών παικτών και δεν μπόρεσε να βρεί λύσεις στην επίθεση. Η Δέλτα πήρε από το πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα και έχοντας πολύ μεγάλα ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα (ευστόχησε σε 8 στο πρώτο ημίχρονο) πήρε τη νίκη. Αμπαδογιάννης, Κωτίδης και Αμανατίδης οι καλύτεροι των νικητών, ενώ από την Coca Cola όσο έπαιξε (μέχρι να τραυματιστεί) προσπάθησε ο Τζήλιας.

COCA COLA 3E (Πλακίδας): Τζήλιας 17, Χατζόπουλος 2, Μήτσης 8(2), Ανδρέου 2, Ντάντος 2, Λεμόνας 2, Πασχάλης, Παπαντωνίου 2.

ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Αμπαδογιάννης 18, Χριστοδούλου 6, Ζυγούρας 1, Σωτηρόπουλος 6, Ασφαλτίδης 8(3), Κωτίδης 20(2), Χαλδαιόπουλος, Αμανατίδης 11(2).

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα γίνει η 9η και τελευταία αγωνιστική για το 2013, καθώς εν συνεχεία το πρωτάθλημα έχει διακοπή για τις γιορτές των Χριστουγέννων.