ΑΣΕΘ: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής

676

Μετά την αναβολή των περισσότερων αγώνων της 1ης αγωνιστικής, η πρεμιέρα στο Πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ για τις περισσότερες ομάδες έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο, καθώς είχαμε τα ματς της 2ης αγωνιστικής.

ΑΙΣΧΥΛΟΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 66-60

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της φετινής χρονιάς, η νεοφώτιστη στο πρωτάθλημα ομάδα του Αισχύλου κατάφερε να υποτάξει στο τέλος την περσινή δευτεραθλήτρια ομάδα του Ιπποκράτη με 66-60. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στις τελευταίες επιθέσεις.

Ο Αισχύλος ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 21-14 στο 10′, ωστόσο ο Ιπποκράτης κρατήθηκε κοντά στο σκορ και κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα στο 30′ με 49-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη, με τους γηπεδούχους τελικά να είναι αυτοί που χαμογέλασαν παίρνοντας το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα για φέτος.

Καλύτεροι των νικητών οι Τριανταφύλλου και Χριστοφορίδης, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Χιτ και ο Δρίζης.

Δεκάλετπα: 21-14, 37-32, 49-50, 66-60. Διαιτητής: Μανιός.

ΑΙΣΧΥΛΟΣ (Νασάγκας): Τριανταφύλλου 19(1), Λιούμπας 14, Νασάγκας 6(2), Καζακίδης 3, Ρουμελιώτης , Κοντόπουλος 4, Αμπατζόγλου 7(1), Χριστοφορίδης 13(3).

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Δρίζης): Μπάρος 1, Δρίζης 11(1), Μαγγίζης , Δαλαμπίρας 5(1), Χιτ 17, Στεφανής 2, Νίκου 7(1).

ΚΥΑΝΑ – ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ 54-65

Μετά από έναν πολύ ενδιαφέροντα αγώνα για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, η ομάδα της Παιδικής Κατασκήνωσης ΕΛΑΙΩΝΕΣ νίκησε με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο την αξιόμαχη ομάδα της ΚΥΑΝΑ με σκορ 54-65.

Ο αγώνας ξεκίνησε με γρήγορο 10-0 για τους ΕΛΑΙΩΝΕΣ, αλλά η ΚΥΑΝΑ ισορρόπησε και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 10-7. Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ! Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ άρχισαν να παίρνουν μικρή διαφορά την οποία συντήρησαν και στα τελευταία λεπτά εξασφάλισαν διαφορές 10 πόντων, με το ταμπλό να γράφει τελικό σκορ 65-54 για τους ΕΛΑΙΩΝΕΣ.

Συγχαρητήρια αξίζουν στους αθλητές και των δύο ομάδων για την παρουσία τους και το θέαμα που προσέφεραν σε αθλητικά πλαίσια.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στο διαιτητικό δίδυμο των κυρίων Δαμίγο και Κούση.

Δεκάλεπτα: 7-10, 22-21, 41-42,54-65. Διαιτητές: Δαμίγος, Κούσης.

ΚΥΑΝΑ (Κοσμάς Γ.) : Κοσμάς Γ., Σύρος 20(2) , Καραγιάννης 15(4), Παπασαραφιανός 6, Κοσμάς Κ. 7, Βασσάρας 2, Πασχάλης 4.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης Β.): Χατζηβρέττας 25(5), Κεραμιδάς 14(3), Εμμανουήλ 8(2), Σαχινιδης 6, Μανθόπουλος 4, Σταυρίδου 3(1), Σιταρίδης Β. 3, Σιταρίδης Α. 2, Παπαποστόλου, Ιωαννίδης.

elaiones aseth

Η ομάδα “ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ”

COCA COLA 3E – MEDICAL 67-62

Πρεμιέρα με νίκη για την περσινή πρωταθλήτρια και κυπελλούχο ομάδα μπάσκετ του εργοστασίου Θεσσαλονίκης, που κέρδισε δύσκολα την MEDICAL με 67-62.

Η Coca Cola αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές μιας και απουσίαζαν λόγω υποχρεώσεων ή τραυματισμών και οι πέντε παίκτες που ξεκίνησαν στον περσινό τελικό. Έτσι βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τη MEDICAL στα τρια πρώτα δεκάλεπτα οι παίκτες της οποίας ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και είχαν το προβάδισμα. Χαρακτηριστικό το μακρινό σουτ που πέτυχε ο Στυλιανού με τη λήξη του ημιχρόνου πίσω από τη σέντρα!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η άμυνα της Coca Cola δυνάμωσε, ενώ Μουρίκης, Ντάντος και Χατζόπουλος πυροβολούσαν από τα 6,75 και με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα γύρισαν το παιχνίδι δίνοντας στη γηπεδούχο ομάδα προβάδισμα στο σκορ που δεν το έχασε μέχρι το τέλος, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 11 πόντους 2 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Ο Ηλίας Μουρίκης πέτυχε τα 7 από τα 9 του τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν αυτός που κάλυψε τις όποιες απουσίες είχε στην επίθεση η ομάδα. Από κοντά και ο πρωτοεμφανιζόμενος Σάκης Ποτουρίδης ενώ πολύτιμη η βοήθεια και των Μήτση, Χατζόπουλου, Ντάντου. Από την MEDICAL που έφτασε πολύ κοντά στη νίκη κορυφαίοι οι Θεοδοσιάδης, Αναστασιλάκης Α., και Τσουκαλάς.

Δεκάλεπτα: 9-16, 24-26, 43-47, 67-62.

COCA COLA 3E (Πλακίδας): Νταντος 3(1), Μουρικης 38(9), Χατζοπουλος 3(1), Ποτουριδης 10, Παπαβασιλειου 4, Μητσης 4, Λεμονας, Χαμπερτζης, Ορφανουδακης, Μαρουδας 5.

MEDICAL (Στυλιανού): Τσουκαλας 11, Στυλιανου 7(1), Μοσχος 6, Θεοδοσιαδης 12, Φελουκιδης 6, Καζακος, Αναστασιλάκης Χ. 8, Αναστασιλάκης Α. 12.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ 68-71

Σε ένα πολυ καλό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η ομάδα των Βετεράνων Μηχανικών κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το γήπεδο της Ευκαρπίας, με τον Ιπποκράτη να έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία των Εμμανουήλ και Τοκμακίδη.

Η παράδοση που θέλει τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μεταξύ τους αναμετρήσεις συνεχίζεται και φέτος, καθώς το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από την πολύ μεγάλη ευστοχία και των δύο ομάδων έξω από τη γραμμή των 6,75 (συνολικά είχαμε 23 εύστοχα τρίποντα).

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά στο παιχνίδι και να χτίζουν μια διαφορά 10 πόντων στο 12′ (13-23) και 15 στο 21′ (24-39). Ωστόσο, ο τραυματισμός του Σταυριανού που αποχώρησε από τον αγώνα με θλάση στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και η αδυναμία του Παπαθανασίου να αγωνιστεί λόγω ίωσης άφησαν την ομάδα των Βετεράνων Μηχανικών με 6 παίκτες.

Η κούραση που μοιραία επήλθε στην ομάδα, σε συνδυασμό με την καταπληκτική ευστοχία των γηπεδούχων στα τρίποντα ψαλίδισαν τη διαφορά, μέχρι που στο 36′ το ματς ήρθε στα ίσια (61-61). Ο Ιπποκράτης προηγήθηκε στα 50” πριν το τέλος με 68-66 χάρη σε ένα τρίποντο του Πάγκου, ωστόσο οι Βετεράνοι Μηχανικοί επανήλθαν στην πρωτοπορία με 68-69 από μία βολή του Γιαγκόπουλου και ένα καλάθι του Παρίση.

Στα 16” ο αρχηγός Δρίζης έγινε ο μοιραίος παίκτης των γηπεδούχων, καθώς αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές, ενώ στα 4” ο Χρονόπουλος δε μιμήθηκε τον αντίπαλό του, ευστοχώντας δύο φορές από τη γραμμή της προσωπικής και γράφοντας το τελικό 68-71. Μετά το τάιμ άουτ, ο Ιπποκράτης είχε μια ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο στο σουτ τριών πόντων του Πάγκου από τα 8.5 μέτρα δε δόθηκε καθαρό φάουλ του Δαλέση από τους διαιτητές.

MVP του αγώνα και των νικητών ο Χρονόπουλος με 20 πόντους και τρία τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Γιαγκόπουλος και Κουρβούλης. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Πάγκος και Προδρομίδης. Με πολλα λάθη η διαιτησία του αγώνα, που ήταν η μόνη παραφωνία σε ένα τόσο ωραίο παιχνίδι που διεξήχθη σε πολύ καλό κλίμα.

Δεκάλεπτα: 11-19, 24-37, 51-57, 68-71. Διαιτητές: Εμμανουήλ, Τοκμακίδης.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Δρίζης): Μπάρος, Σιόλας 13(3), Κουμαράς 2, Δρίζης 12(4), Θεοχάρης 8(2), Μαγγίζης, Χιτ 5, Πάγκος 16(3), Προδρομίδης 12(2).

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Τρικαλιώτης 3(1), Παρίσης 8, Δαλέσης 7, Χρονόπουλος 20(3), Σταυριανός 6, Γιαγκόπουλος 16(3), Κουρβούλης 11(2).

SBC – PORCELANA 43-58

Με κορυφαίους τους Λιαντή, Μποζίνη και Παναγιωτίδη, η PORCELANA επιβλήθηκε στο γήπεδο ΕΚΟ της SBC με 43-58, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η PORCELANA ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-7, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Λιαντή, που πέτυχε στο διάστημα αυτό 4 τρίποντα, διαλύοντας την άμυνα της SBC.

Η SBC αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίζοντας ζώνη και μαρκάροντας αποτελεσματικά τον Λιαντή και έτσι μείωσε ελαφρά την διαφορά, για να κλείσει το ημίχρονο με 33-22 υπέρ της PORCELANA. Πολύ καλός στο διάστημα αυτό ο Μποζίνης, που κράτησε όρθια την ομάδα του και δεν επέτρεψε στην SBC να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με την SBC να κυνηγάει στο σκορ αλλά να μην καταφέρνει να πλησιάσει κάτω από τους δέκα πόντους, κυρίως λόγω της πολύ καλής παρουσίας του Παναγιωτίδη κάτω από τα δύο καλάθια.

Καλύτεροι των νικητών οι Παναγιωτίδης, Μποζίνης και Λιαντής, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σταυρόπουλος και Κωλέττης.

Η καινούργια στο πρωτάθλημα ομάδα της PORCELANA έδειξε ότι θα προβληματίσει ακόμη και τις κορυφαίες ομάδες, ενώ η SBC είναι ενισχυμένη από πέρυσι με την προσθήκη των Οικονομόπουλου και Κωλλέτη, καθώς και με την επάνοδο του Γρηγοριάν, και μόλις βρεθεί η απαραίτητη χημεία θα έχει σίγουρα καλύτερη παρουσία στη συνέχεια.

SBC (Παζαρλής): Σταυρόπουλος 10(2), Γρηγοριάν 3(1), Οικονομόπουλος 4, Κωλλέτης 6, Παζαρλής 5, Γκοτζαμανίδης 2, Στεργίου, Τάνης 7, Αργυρόπουλος 6.

PORCELANA (Νασιούδης): Καρούσης, Λιαντής 18(4), Γκάλιος 2, Κολιοφούτης 3, Κουκουλίτσκας 5, Μανιάτης, Ρίμπας, Σαμαράς, Μποζίνης 14(2), Λεμοντζής, Αλεξανδρίδης 2, Παναγιωτίδης 14(1).