ΑΣΕΘ: Το πανόραμα της 16ης αγωνιστικής

394

Για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος μπάσκετ του ΑΣΕΘ είχαμε τέσσερις αγώνες το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Ο νέος χορηγός της ομάδας SBC ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ φάνηκε γούρικος, καθώς η ομάδα στον πρώτο της αγώνα μετά τη συμφωνία μαζί του νίκησε το CAFE TIMES. Η ΚΥΑΝΑ ξαναμπήκε στο κυνήγι της τετράδας νικώντας τον Ιπποκράτη, ενώ οι Βετεράνοι Μηχανικοί διεύρυναν το αήττητο σερί τους με τη νίκη επί της MEDICAL.

Τέλος, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η COCA COLA 3E κατάφερε να πάρει την τελευταία στιγμή τη νίκη επί της Κατασκήνωσης Ελαιώνες και να μείνει μόνη της στη δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος.

11. VOID CAFE 8 1-14

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 14-15/2/2015 θα διεξαχθούν οι αγώνες της 17ης αγωνιστικής.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Φαίνεται πως η συμφωνία της SBC με τον χορηγό «ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ» έφερε γούρι, και με κορυφαίους τους Γκοτζαμανίδη και Τάνη, επιβλήθηκε στο γήπεδο της ΕΚΟ του Café Times με 51-37.

To Café Times ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 9-12, έχοντας σε καλή μέρα τους Σαπουτζή και Καραμπάση, που πέτυχαν στο διάστημα αυτό όλους τους πόντους της ομάδας τους.
Η SBC αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίζοντας άμυνα box and one και μαρκάροντας αποτελεσματικά τον Σαπουτζή, και έτσι μείωσε ελαφρά την διαφορά, για να κλείσει το ημίχρονο με 17-19 υπέρ της ομάδας του Café Times.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η SBC με πολύ καλή άμυνα και συνεχείς αιφνιδιασμούς με αιχμή του δόρατος τον Παζαρλή, που πέτυχε στο διάστημα αυτό 11 πόντους, κατάφερε να κάνει ένα επιμέρους σκορ 20-8 και ουσιαστικά να καθαρίσει το ματς.

MVP του αγώνα και των νικητών ο Γκοτζαμανίδης που με την άμυνά του και 2 καθοριστικά τρίποντα έπαιξε σημαντικό ρόλο στην νίκη της ομάδας του, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σαπουτζής και Καραμπάσης.

Δεκάλεπτα: 9-12, 17-19, 37-27, 51-37. Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Καρκαλέτσης.

SBC ΄΄ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ΄΄ (Παζαρλής): Σταυρόπουλος 5(1), Οικονομόπουλος 2, Κωλλέτης, Παζαρλής 21(2), Γκοτζαμανίδης 6(2), Στεργίου, Τάνης 11(1), Αργυρόπουλος 6.

CAFÉ TIMES (Καζαντζίδης): Κώστας 2, Παναγιωτίδης 2, Σαπουτζής 10(2), Καραμπάσης 17, Λεμονίδης, Χολερίδης 6.

Η αναμέτρηση του Σαββάτου στο γήπεδο της Ευκαρπίας μεταξύ του ως τότε δεύτερου στην βαθμολογική κατάταξη Ιπποκράτη και της ΚΥΑΝΑ βρήκε τελικό νικητή τους φιλοξενούμενους με 58-64.

Οι φωνές των παικτών των δύο ομάδων στο ξεκίνημα του παιχνιδιού αλλά και η ένταση που υπήρχε μαρτυρούσαν τη θέληση για τη νίκη και από τις δύο πλευρές στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ιπποκράτη ήταν αυτή που είχε το πρώτο λόγο, αφού η ΚΥΑΝΑ έμεινε μάλλον μόνο στις φωνές. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 19-11 στο 10′. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΚΥΑΝΑ βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία, γεγονός που την βοήθησε να πετύχει στον αιφνιδιασμό κάποιους εύκολους πόντους και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου να τη βρει προηγούμενη με 3 πόντους διαφορά (28-31).

Στην επανάληψη, η ΚΥΑΝΑ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο σε άμυνα και επίθεση και το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου (9-22) δείχνει το πόσο καλά λειτούργησαν οι παίκτες της. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία για τους νικητές, καθώς το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν να διατηρήσουν τη διαφορά των 10 πόντων που είχαν εξασφαλίσει στην αρχή του. Η νίκη τους κατά γενική ομολογία αποτελεί προϊόν της ομαδικής δουλειάς όλων των παικτών εντός του γηπέδου, γεγονός που επιβεβαιώνεται και από το ότι όλοι οι παίκτες τους πέτυχαν καλάθι.

Βασιλειάδης από την ΚΥΑΝΑ και Πάγκος από τον Ιπποκράτη ήταν οι παίκτες που διακρίθηκαν σε αυτή την αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα: 19-11, 28-31, 37-47, 58-64. Διαιτητές: Χιωτάκης, Στρατόγλου.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Σιόλας 4, Χατζηνικολάου 2, Δρίζης 15(3), Μαγγίζης 2, Χοτουμανίδης 5(1), Δαλαμπίρας 5, Πάγκος 18(1), Νίκου 7, Χιτ.

ΚΥΑΝΑ (Λιβανός): Κοσμάς Γ. 3(1), Ουτσέντου 4, Χανής 3, Ζορμπά 2, Βασιλειάδης 17, Αλεξόπουλος, Σύρος 7, Παπλιάκη 1, Παπασαραφιανός 12, Κοσμάς Κ. 9, Μανωλής 2, Πασχάλης 4.

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ – MEDICAL 80-68

Σε ένα γρήγορο και πολύ όμορφο παιχνίδι, οι Βετεράνοι Μηχανικοί νίκησαν τη MEDICAL με 80-68. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, οι οποίες βρίσκοντας επιθετικές λύσεις εκατέρωθεν συμβάδιζαν στο σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε εξολοκλήρου στη φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους διαφορά (31-42) λίγα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο 22΄ το σκορ ήταν 36-47, ωστόσο στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι σφίξαν την άμυνά τους και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό κάναν ένα σερί 19-0 μετατρέποντας το σκορ σε 55-47 και βάζοντας τις βάσεις για τη τελική επικράτηση. Η MEDICAL κατάφερε να μειώσει σε 68-62 στο 37′, ωστόσο η αντεπίθεσή της δεν κράτησε παραπάνω και δίκαια ήρθε το τελικό 80-68.

MVP των νικητών και του αγώνα ο «αιώνια έφηβος» Άρης Βλαχάκης με 21 πόντους και πολλά ριμπάουντ, ακολουθούμενος από τον Μαργαρίτη Δαλέση με 15. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Θανάσης Αναστασιλάκης με 25 πόντους και ο Αλέξανδρος Τσουκαλάς που επωμίστηκε το δύσκολο έργο να μαρκάρει τον MVP των αντιπάλων και τα πήγε περίφημα στο διάστημα που αγωνίστηκε, πριν αποβληθεί με 5 φάουλ.

Δεκάλεπτα: 19-18, 33-42, 61-56, 80-68. Διαιτητές: Κουτσουμάρης, Μοσχάς.

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Τσιριλάκης 2, Καραγιαννίδης 10(1), Σταυριανός 4, Ρέμπελος 9, Γιαγκόπουλος 5(1), Βλαχάκης 21(1), Δαλέσης 15, Παπαναστασίου 10, Παπαθανασίου 4.

MEDICAL (Κουλαξής): Τσουκαλάς 6, Γαλάνης 10(2), Θεοδοσιάδης 11(1), Φελουκίδης 7, Κουλαξής 2, Αναστασιλάκης Χ. 7(1), Αναστασιλάκης Α. 25.

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μπάσκετ του εργοστασίου Θεσσαλονίκης που νίκησε δύσκολα την νεανική και πολύ καλή ομάδα της κατασκήνωσης Ελαιώνες. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Βαγγέλη Λεμόνα να διαδέχεται τον Τόλη Χατζόπουλο στο σκοράρισμα δίνοντας έτσι βοήθειες στην ομάδα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα ξέσπασμα έδωσε διαφορά μέχρι και 16 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στους 11 (41-30).

Στην επανάληψη η zone press σε όλο το γήπεδο από τους Ελαιώνες αλλά και η κούραση των μόλις 6 παικτών της Coca Cola έφεραν την ανατροπή και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 56-58 υπέρ της κατασκήνωσης, χάρη και στα τρίποντα των Εμμανουήλ και Παραμανίδη. Τελικά όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά στα οποία ο Ηλίας Μουρίκης ήταν ψύχραιμος και εύστοχος σε όλες τις ελεύθερες βολές που κέρδισε από τα συνεχόμενα φάουλ των αντιπάλων.

Μια καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων ανάγκασε τον Εμμανουήλ να σουτάρει κάτω από ασφυκτική άμυνα, να αστοχήσει και έτσι η νίκη να πάει στην ομάδα της Coca Cola 3Ε. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ηλίας Μουρίκης, ενώ τον ακολούθησαν ο Βασίλης Τζήλιας αλλά και ο Βαγγέλης Λεμόνας στο πρώτο δεκάλεπτο. Από την πολύ δυνατή και νεανική ομάδα της κατασκήνωσης Ελαιώνες ξεχώρισαν οι Χατζηβρέτας, Σιταρίδης Α. και Εμμανουήλ.

Δεκάλεπτα: 15-13, 41-30, 56-58, 78-77. Διαιτητές: Κούσης, Καπνοπούλου.

COCA COLA 3Ε (Πλακίδας): Τζήλιας 19, Μουρίκης 42 (4), Χατζόπουλος, Πλακίδας 2, Ανδρέου 7, Λεμόνας 8.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης Β.): Εμμανουήλ 14(1), Χατζηβρέττας 20, Παραμανίδης 12(2), Σιταρίδης Β. 7(1), Σιταρίδης Α. 12, Γιαννάκης 8, Τερζάκης 4, Ιωαννίδης.