ΑΣΕΘ: Το πανόραμα της 15ης αγωνιστικής

656

Για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος μπάσκετ του ΑΣΕΘ έγιναν αρκετά ενδιαφέροντα και σημαντικά (από βαθμολογικής άποψης) παιχνίδια.

Η PORCELANA νίκησε τη MEDICAL και πλέον «βλέπει» την πρώτη τετράδα, ο Ιπποκράτης νίκησε για δεύτερη φορά φέτος την COCA COLA 3E και πάτησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, η ΚΥΑΝΑ πήρε βαθμολογική ανάσα υποτάσσοντας στην παράταση την SBC “ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ”, οι Βετεράνοι Μηχανικοί έκαναν τη 13η σερί νίκη τους επί του CAFE TIMES και τέλος, η Κατασκήνωση Ελαιώνες νίκησε εύκολα τον Αισχύλο και πήρε προβάδισμα έναντί του για την είσοδο στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

11. VOID CAFE 8 1-13

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 7-8/2/2015 θα διεξαχθούν οι αγώνες της 16ης αγωνιστικής. Ο αγώνας μεταξύ PORCELANA και Αισχύλου αναβάλλεται για τις 24/2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο 07/02, 18.15, ΕΚΟ SBC “ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ” – CAFE TIMES

Σάββατο 07/02, 20.00, Ευκαρπία ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – KYANA

Κυριακή 08/02, 21.30, Φοίνικας MEDICAL – ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ

Κυριακή 08/02, 21.15, ΕΚΟ COCA COLA 3E – ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Σε ένα ενδιαφέρον και δυνατό παιχνίδι, η ομάδα της PORCELANA επικράτησε δύσκολα της μαχητικής ομάδας της MEDICAL με 45 – 60.

Η PORCELANA, μπαίνοντας δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε μια μικρή διαφορά 5-6 πόντων την όποια κράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο, κάνοντας πολλές αλλαγές στην αρχική της πεντάδα και δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους, είχε σαν αποτέλεσμα στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά να μειωθεί στο καλάθι (35-37).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε πάλι δυνατά και παίζοντας ωραίο μπάσκετ κατάφερε να πάρει την διαφορά και να κερδίσει τελικά με 45-60 παρ’ ότι το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό και ανταγωνιστικό.

Από την ομάδα της PORCELANA διακρίθηκαν οι Λιάντης με 15 πόντους, ο Κολιοφούτης με 14 πόντους και ο Γκάλιος με 13 πόντους ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Φελουκίδης και Αναστασιλάκης Α. με 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 5-13, 18-24, 35-37, 45-60. Διαιτητές: Καρκαλέτσης, Καμηλάρης.

MEDICAL (Κουλαξής): Αναστασιλάκης Κ. 2, Στυλιανού 7, Θεοδοσιάδης 4, Φελουκίδης 13(2), Κουλαξής, Αναστασιλάκης Χ., Αναστασιλάκης Α. 13, Καζάκος 3(1), Αντωνίου, Γραμματικόπουλος 3(1).

PORCELANA (Νασιούδης): Σαμαράς, Αλεξανδρίδης 4, Κολιοφούτης 14, Δόγραλης, Ρίμπας, Μποζίνης 4(1), Χατζηγεωργίου, Γκάλιος 13, Λιάντης 15(2), Μανιάτης 3(1), Λεμοντζής 2, Παναγιωτίδης 5.

Σε μια ακόμη μετωπική μεταξύ των 2 φορές φιναλίστ την τελευταία πενταετία, οι ομάδες των Ιπποκράτη και Coca Cola 3E αγωνίστηκαν με πάθος και δεν έλειψαν οι εντάσεις, οι διαμαρτυρίες αλλά και οι ωραίες φάσεις σε ένα σκληρό σε γενικές γραμμές παιχνίδι. Τελικός νικητής αναδείχθηκε ο αγωνιζόμενος σχεδόν με πλήρη σύνθεση Ιπποκράτης απέναντι στην ελλιπέστατη (μόλις με 6 παίχτες) ομάδα του εργοστασίου Θεσσαλονίκης της Coca Cola 3E.

Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (33-34 υπέρ των τελικών νικητών), όπου από την μια μεριά δέσποζε η πληθωρική παρουσία του Μουρίκη και από την άλλη ο πλουραλισμός του Ιπποκράτη με κύριους εκφραστές τους Πάγκο, Προδρομίδη και Χοτουμανίδη Π, ακολούθησε το καθοριστικό για την έκβαση του παιχνιδιού τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ιπποκράτης επιβλήθηκε με επιμέρους σκορ 28-11 με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό και στις 2 πλευρές του γηπέδου Θεοχάρη.

Με τρομερή προσήλωση στην άμυνα απέκοψε το Μουρίκη από τους συμπαίκτες του, ενώ ευστόχησε και σε 3 τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες, δίνοντας στην ομάδα του σημαντικό προβάδισμα. Αρωγοί του στο διάστημα αυτό οι Νίκου και Χαλατσάκος που αύξησαν την πίεση στην περιφέρεια της αντίπαλης ομάδας κι έδωσαν κρίσιμες επιθετικές λύσεις.

Στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (22 πόντοι), αλλά η αγωνιστική προσωπικότητα και η επιμονή των πρωταθλητών, με μπροστάρηδες τον συνήθη ύποπτο Μουρίκη αλλά και τον Εμμανουηλίδη, οδήγησαν σε σταδιακό ροκάνισμα της διαφοράς που έπεσε μέχρι τους 7 πόντους με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, χωρίς όμως να μπορέσουν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι προαναφερθέντες με συμπαραστάτη τον Ανδρέου, ενώ από τους νικητές τον τίτλο του κορυφαίου παίρνει ο Θεοχάρης, από κοντά ο Νίκου, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι αφού 4 παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, 2 από 8 κι ένας 7, ενώ παράλληλα επέδειξαν όλοι μεγάλη συγκέντρωση στην προσωπική αλλά και ομαδική άμυνα.

Δεκάλεπτα: 14-17, 33-34, 44-62, 66-76. Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Φωτιάδης.

COCA COLA 3E (Πλακίδας): Μουρίκης 33(6), Χατζόπουλος 5(1), Πλακίδας, Λεμόνας, Ανδρέου 10(1), Εμμανουηλίδης 18.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Δρίζης 7(1), Μαγγίζης, Προδρομίδης 13(2), Χοτουμανίδης 8, Πάγκος 14, Νίκου 14(1), Θεοχάρης 12(3), Χαλατσάκος 8, Χιτ.

13η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τους πρωτοπόρους του Πρωταθλήματος μπάσκετ του ΑΣΕΘ, αυτή τη φορά επί του CAFÉ TIMES με 69-55. Οι Βετεράνοι Μηχανικοί ξεκίνησαν κεφάτοι τον αγώνα, πήραν διψήφια διαφορά πολύ νωρίς (στο 7’) και δεν απειλήθηκαν έκτοτε σε κανένα σημείο του αγώνα, καθώς τα τρία επόμενα δεκάλεπτα ήταν απολύτως ισορροπημένα.

Από τους νικητές διακρίθηκαν όλοι οι παίκτες, καθώς ο χρόνος μοιράστηκε εξίσου, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λεμονίδης με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-11, 39-25, 55-41, 69-55. Διαιτητές: Στούμπος – Διβόλη.

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Καραγιαννίδης 9, Ρέμπελος 15(1), Βλαχάκης 10(1), Παπαναστασίου 8, Παπαθανασίου 6, Σταυριανός 9(1), Παρίσης 12.

CAFÉ TIMES (ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ): Κώστας 3, Σαπουτζής 10(2), Ιμιρτζίδης 9, Λεμονίδης 17, Ζελελίδης 6(1), Αλεξιάδης 2, Παναγιωτίδης 4, Χολερίδης 4.

KYANA – SBC “ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ” 93-88 (80-80)

Ακόμα ένα συναρπαστικό παιχνίδι για το πρωτάθλημα του Α.Σ.Ε.Θ., με την ομάδα της ΚΥΑΝΑ να νικάει στην παράταση την ομάδα της SBC με 93-88!

Ο αγώνας ξεκίνησε με την SBC να παίρνει γρήγορα κεφάλι στο σκορ, παίζοντας με αιφνιδιασμούς και έχοντας σε καλή μέρα τον Παζαρλή, που πέτυχε στο διάστημα αυτό 11 πόντους, και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 9 πόντους διαφορά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου παραγωγικό για την SBC, με τους Σταυρόπουλο και Αργυρόπουλο να αναλαμβάνουν τα ηνία στο σκοράρισμα, και τελικά να κλείνει το ημίχρονο με 29–44 υπέρ της SBC.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως εξελίχθηκε σε μονόλογο της ΚΥΑΝΑ, αφού με πιεστική άμυνα, ιδιαίτερα στην περιφέρεια και συνεχείς αιφνιδιασμούς, μείωνε διαρκώς την διαφορά και τελικά έφτασε να προηγηθεί με 5 πόντους 1 λεπτό πριν την λήξη του συναρπαστικού αγώνα. Όμως με τρίποντο του Παζαρλή η διαφορά κατέβηκε στους 2 πόντους, ενώ 11 δεύτερα πριν την λήξη και αφού είχε προηγηθεί χαμένη επίθεση της ΚΥΑΝΑ, έγινε φάουλ σε προσπάθεια του Σταυρόπουλου για τρίποντο .Ο τελευταίος με ολύμπια ψυχραιμία ευστόχησε και στις 3 βολές και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού η ΚΥΑΝΑ αστόχησε στην τελευταία της επίθεση.

Η παράταση όμως ανήκε στην ομάδα της ΚΥΑΝΑ, με τους παίκτες της να συνεχίζουν την πιεστική άμυνα και εκμεταλλευόμενοι την κούραση και τον αποδεκατισμό λόγω φάουλ των παικτών της SBC (3 παίκτες της αποβλήθηκαν με 5 φάουλ), κατάφεραν να πάρουν τελικά την νίκη με 93-88 σε ένα ματς διαφήμιση για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ.

Καλύτεροι των νικητών οι Βασιλειάδης και Θάνος, ενώ από τους ηττημένους κορυφαίοι οι Παζαρλής, Αργυρόπουλος και Σταυρόπουλος.

Συγχαρητήρια αξίζουν στους αθλητές και των δυο ομάδων για την προσπάθεια τους και το συναρπαστικό αγώνα που προσέφεραν, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως το παιχνίδι διεξήχθη σε άριστο κλίμα μεταξύ των παικτών.

Δεκάλεπτα: 14-23, 29-44, 56-64, 80-80 (κ.α.), 93-88. Διαιτητές: Τσανακτσίδης, Γιαννάκης.

KYANA (Κοσμάς Γ.): Κοσμάς Γ. , Ουτσέντου 6, Αλεξόπουλος , Χάνης 15, Βασιλειάδης 26, Θάνος 18, Μανωλής 10, Παπασαραφιανός 7, Κοσμάς 7 (1), Ζορμπά, Πασχάλης 4.

SBC (Παζαρλής): Σταυρόπουλος 27(5), Κωλέττης 3, Παζαρλής 34(2), Γκοτζαμανίδης 4, Στεργίου , Τάνης 2, Αργυρόπουλος 18.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετατράπηκε το ντέρμπι τετράδας για το Πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, καθώς η ομάδα της παιδικής κατασκήνωσης Ελαιώνες πάτησε από την αρχή το γκάζι, πήρε διψήφια διαφορά στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, και παρά τη προσπάθεια του Αισχύλου να πλησιάσει στο σκορ, τελικά αύξησε τη διαφορά στο ημίχρονο και την εκτόξευσε στους 30 πόντους λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τις δύο ομάδες να χρησιμοποιούν όλους τους παίκτες και την ομάδα του Αισχύλου να κατεβάζει τη διαφορά στους 16 πόντους (τελικό σκορ 76-60).

Καλύτερος των νικητών ο Χατζηβρέττας με 19 πόντους, ενώ από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Φουτσιτζής με 24. Όπως και στο ματς του πρώτου γύρου, έτσι και σε αυτό, μπήκε στοίχημα από τις δύο ομάδες σχετικά με την έκβαση του αγώνα, με την ομάδα του Αισχύλου να χρωστάει ακόμα ένα τραπέζι στους αντιπάλους της σε γνωστή ταβέρνα της πόλης.

Δεκάλεπτα: 21-15, 43-30, 69-40, 76-60. Διαιτητές: Μουτζούρης, Σελεβός.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης Β.): Σιταρίδης Α. 14, Σιταρίδης Β. 10, Κατσαμάγκας, Γιαννάκης 4, Χατζηβρέτας 19 (2),Ιωαννίδης, Εμμανουήλ 5, Παραστατίδης 5, Τερζάκης 14(4), Κεραμιδάς 5.

ΑΙΣΧΥΛΟΣ (Νασάγκας): Ρουμελιώτης 4, Καζακίδης 2 , Νασάγκας 3(1), Τρικαλιώτης 2, Αμπατζόγλου 14 (1) , Κωσταβέλης , Χριστοφορίδης 11 (2), Φουτσιτζής 24.