ΑΣΕΘ: Τι έγινε στους ημιτελικούς του Κυπέλλου ΚΥΑΝΑ

561

Το περασμένο Σάββατο έγιναν στο κλειστό γήπεδο του Φοίνικα οι ημιτελικοί του Κυπέλλου ΚΥΑΝΑ του ΑΣΕΘ. Κατασκήνωση Ελαιώνες και Μακεδονομάχοι Καλοχωρίου πέρασαν δια πυρός και σιδήρου στον τελικό της 18ης Μαίου. Χαρακτηριστική της ποιότητας των αγώνων ήταν η «δήλωση της χρονιάς» που έκανε ο αρχηγός της Κατασκήνωσης Ελαιώνες, Βασίλης Σιταρίδης, αμέσως μετά τη λήξη του Β΄ ημιτελικού:

«πολύ θα ήθελε ο Ισπανός (σ.σ. Μπερτομέου) να γίνουν δύο τέτοιοι ημιτελικοί στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας, έστω μία φορά». Ας πάρουμε όμως από την αρχή τα πράγματα….

Στον πρώτο ημιτελικό αντιμέτωποι βρέθηκαν οι, μέχρι τότε αήττητοι στις διοργανώσεις του ΑΣΕΘ, CUSTOM BROKERS BC και οι refuse to loose ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΙ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκαν ακόμα και με 18 πόντους διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-54. Οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους στο δεύτεροι ημίχρονο, ανέτρεψαν την κατάσταση και κατάφερσαν να προηγηθούν ακόμα και με 7 πόντους (67-60 στο 28΄). Οι Μακεδονομάχοι δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να ισορροπήσουν πλήρως το παιχνίδι στο 30΄ (67-67 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου).

Σε ένα συγκλονιστικό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έπεσαν κορμιά στις δυνατές μονομαχίες, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ. Με το που μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό, ο Αλεξιάδης έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους CUSTOM BROKERS (82-80) με τη βόμβα τριών πόντων που εξαπέλυσε, ωστόσο οι ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΙ ξαναπέρασαν μπροστά (82-83) με 3/4 βολές του Χριστοδουλίδη 35΄΄ πριν το τέλος. Ο Χοϊδας αστόχησε σε προσπάθεια για δίποντο στα 18΄΄ και οι παίκτες των CUSTOM BROKERS αγνόησαν τις φωνές από τον πάγκο να γίνει φάουλ. Ωστόσο πήραν ακόμα μία ευκαιρία, καθώς χάθηκε λέι απ από τους Μακεδονομάχους στα 5΄΄, η μπάλα ταξίδεψε γρήγορα μπροστά, αλλά το τρίποντο του Βλάχου υπό πίεση σε νεκρό χρόνο ήταν άστοχο και η πρόκριση παρέμεινε στα χέρια της ομάδας του Καλοχωρίου.

MVP των νικητών και της αναμέτρησης ο Μιχάλης Χριστοδουλίδης με 24 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο αειθαλής Αλεξιάδης με 16.

CUSTOM BROKERS BC – ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΙ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ 82-83

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ – ΚΩΝΗΣ.

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ: ΜΩΡΑΪΤΟΥ – ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ – ΝΤΟΥΒΑΛΕΤΗΣ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 44-54, 67-67, 82-83.

CUSTOM BROKERS BC (ΝΤΟΥΛΗΣ-ΚΟΣΜΙΔΗΣ): ΒΛΑΧΟΣ 13(3), ΧΟΪΔΑΣ 23(2), ΤΑΡΝΑΝΙΔΗΣ 9(1), ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ 16(1), ΤΣΙΡΚΙΝΙΔΗΣ 2, ΕΥΛΑΜΠΙΔΗΣ 3, ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ 5(1), ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ Σ. 2, ΦΡΑΓΚΟΥΛΙΔΗΣ 9(3).

ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΙ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ (ΝΑΤΣΙΔΗΣ): ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΙΔΗΣ 24, ΤΣΑΓΚΑΖΗΣ 4, ΠΑΝΤΕΛΗΣ, ΠΑΠΑΓΚΙΝΤΣΙΔΗΣ 18(6), ΤΣΙΤΣΙΝΑΚΗΣ 14, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ 18(4), ΣΩΤΗΡΑΚΟΓΛΟΥ 1, ΤΟΥΡΟΥΤΟΥΤΟΥΔΗΣ 4.

Παρόμοια ήταν η κατάσταση και στο δεύτερο ημιτελικό, όπου αναμετρήθηκαν οι δύο πιο νεανικές ομάδες του ΑΣΕΘ. Παιχνίδι με καλές και θεαματικές προσπάθειες εκατέρωθεν και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο ATLAS BC στάθηκε άτυχος στην αρχή του αγώνα, καθώς είδε τον βασικό του παίκτη Ηρακλή Μωϋσίδη να αποχωρεί από το γήπεδο με ελαφρύ διάστρεμμα και να τίθεται νοκ άουτ από τη συνέχεια.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (45-43 τελικό σκορ), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο  ATLAS BC έδειξε να προσπαθεί να ξεφύγει, καθώς πρηγήθηκε ακόμα και με 8 πόντους. Ωστόσο οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ ισορρόπησαν την κατάσταση και το ματς έφτασε στην ισοπαλία (74-74) μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο ATLAS προηγήθηκε για τελευταία φορά με 74-76 με καλάθι του Λαζαρίδη, πρωτού δεχτεί 5 αναπάντητους πόντους και μείνει πίσω στο σκορ με 79-76, 10΄΄ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση ο Λαζαρίδης αστόχησε το τρίποντο της ισοφάρισης και οι παίκτες των Ελαιώνων πανηγύρισαν την πρόκριση στον τρίτο τελικό της ιστορίας τους.

MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Κυριώτης από τους νικητές με 28 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι συνήθεις ύποπτοι, Αναστασίου Γ. με 21, Λαζαρίδης με 18 και Αλεξανδρίδης με 17.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ – ATLAS BC 79-76

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΚΙΔΗΣ – ΚΩΝΗΣ.

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ: ΜΩΡΑΪΤΟΥ – ΝΤΟΥΒΑΛΕΤΗΣ – ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 45-43, 63-69, 79-76.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (ΣΙΤΑΡΙΔΗΣ): ΚΥΡΙΩΤΗΣ 28(3), ΖΕΜΠΕΚΙΔΗΣ 9(1), ΠΟΥΛΟΣ 9, ΣΙΤΑΡΙΔΗΣ 8(1), ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ, ΚΟΥΤΖΙΑΜΠΑΣΗΣ 7(1), ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ 12(2), ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ 6(1).

ATLAS BC (ΠΡΟΥΣΑΛΗΣ-ΙΑΤΡΟΥ): ΜΩΫΣΙΔΗΣ 3, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Γ. 21, ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗΣ 17(4), ΜΠΑΛΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 3, ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ 18, ΣΠΥΡΟΥ 5, ΛΟΥΜΠΟΥΝΗΣ 6(2), ΣΑΡΡΟΣ 3(1).

Από τον ΑΣΕΘ ανακοινώθηκαν σε προσφορά της εταιρίας BATTERY ENERGY POINT και οι σκορερς του Κυπέλλου ΚΥΑΝΑ:

Αρχείο: Ιωαννίδης Νεκτάριος

Ο Τελικός της διοργάνωσης μεταξύ ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΩΝ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ και ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗΣ ΕΛΑΙΩΝΕΣ θα γίνει το Σάββατο 18 Μαίου στις 21.00 στο γήπεδο Μίκρας Α’.