ΑΣΕΘ: Τελείωσε η κανονική περίοδος-Αρχίζουν τα Play Off

508

Με τα τρία παιχνίδια του περασμένου Σαββατοκύριακου τέλειωσε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ. Από το ερχόμενο Σαββατοκύριακο μπαίνουμε στην τελική ευθεία καθώς αρχίζουν τα Play Off. Επίσης έγινε και η κλήρωση του Κυπέλλου και προέκυψαν ενδιαφέροντα ζευγάρια.

8 SBC 15 14 1 – 13 735-885

Στα Play Off εφαρμόζεται η μεταφορά των αποτελεσμάτων από την κανονική περίοδο και η κάθε σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες (best of five). Τα ζευγάρια των προημιτελικών είναι (σε παρένθεση το σκορ στα μεταξύ τους παιχνίδια που διαμορφώθηκε στην κανονική περίοδο):

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – SBC (2-0)

ΔΕΛΤΑ – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (2-0)

COCA COLA – VOID (2-0)

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ – MEDICAL (1-1)

Την περασμένη Τετάρτη έγινε και η κλήρωση του θεσμού του Κυπέλλου. Τα ζευγάρια που προέκυψαν είναι:

1. VOID – SBC

2. ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ – ΔΕΛΤΑ

3. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

4. COCA COLA – MEDICAL

Ημιτελικοί: Νικητής 1 – Νικητής 2, Νικητής 3 – Νικητής 4 Η προημιτελική φάση θα γίνει σε διπλούς αγώνες τα Σαββατοκύριακα 15-16 και 22-23 Μαρτίου και θα μετρήσει η διαφορά πόντων για την πρόκριση.

Αναλυτικά τα παιχνίδια που έκλεισαν την κανονική περίοδο:

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν το παιχνίδι, μιας και στην επανάληψη η Coca Cola πήρε μια διαφορά και τελικά η νίκη ήρθε εύκολα με 61-45. Παρά τις απουσίες των Μουρίκη, Τζήλια η Coca Cola έπαιξε καλό μπάσκετ στο 2ο ημίχρονο και πήρε δίκαια τη νίκη. Εμμανουηλίδης και Μήτσης κουβάλησαν την ομάδα στην επίθεση ενώ οι Χατζόπουλος, Παπαβασιλείου πέτυχαν τη δύσκολη αποστολή να κρατήσουν τον Γκίνδη χαμηλά στο σκορ. Τσιάτσιος και Γκίνδης προσπάθησαν από τον Αριστοτέλη.

Δεκάλεπτα: 14-14, 27-27, 37-42, 45-61.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (ΓΚΙΝΔΗΣ): Τσιατσιος 18, Γκινδης 14, Πασχος, Αλεξοπουλος Θ. 2, Κωνσταντινιδης 11(3).

COCA COLA 3E (ΠΛΑΚΙΔΑΣ): Χατζοπουλος 3(1), Μητσης 10, Παπαβασιλειου 2, Ανδρεου 5, Λεμονας, Εμμανουηλιδης 26, Παπαντωνιου 15.

Σε ένα καλό ποιοτικά παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες ήταν εντελώς αδιάφορες βαθμολογικά για το αποτέλεσμα, η Δέλτα επιβλήθηκε εύκολα των Μηχανικών στο γήπεδο του Φοίνικα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μηχανικούς να βρίσκονται συνεχώς μπροστά στο σκορ με μικρές διαφορές 4-5 πόντων, ωστόσο η άτυχη στιγμή του τραυματισμού του “μπόμπερ” τους Τζίκου στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου αποπροσανατόλισε την ομάδα και δεν της επέτρεψε να έχει βλέψεις για κάτι περισσότερο από αυτό τον αγώνα.

Οι συνεχείς αιφνιδιασμοί της ομάδας της Δέλτα στο τρίτο δεκάλεπτο με κύριο εκφραστή τον Αμπαδογιάννη της έδωσαν την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει εύκολα στη νίκη. ΜVP των νικητών και του αγώνα ο Αμπαδογιάννης με 30 πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί και η επίδοση του Ασφαλτίδη με 15 πόντους και 5 τρίποντα! Από τους ηττημένους διασώθηκε μόνο ο Ιορδάνης Δανιηλίδης που για 40 λεπτά πάλεψε στην άμυνα και βοήθησε πολύ στα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση.

Δεκάλεπτα: 14-19, 33-33, 57-42, 75-63.

ΔΕΛΤΑ (ΖΥΓΟΥΡΑΣ): Αμπαδογιάννης 30, Χριστοδούλου, Ζυγούρας 3, Σωτηρόπουλος 12, Ασφαλτίδης 15(5), Κωτίδης 8(2), Χαλδαιόπουλος 7(1).

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ): Τζίκος 3(1), Γιαγκόπουλος 22(5), Κούμαλας 6, Δανιηλίδης 4, Βλαχάκης 17(2), Παπαθανασίου 11.

Η ομάδα της Medical επιβλήθηκε με 57-56 του μαχητικού SBC που έπαιξε με πολλές απουσίες και με 5 μόνο παίκτες, μετά από έναν πολύ δυνατό και ενδιαφέροντα αγώνα. Η SBC επέβαλε στην αρχή τον ρυθμό της και χάρη στην πολύ καλή απόδοση του Τάνη κάτω από τα καλάθια προηγήθηκε στο 1ο δεκάλεπτο με 10-6.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Medical ισορρόπησε το παιχνίδι και με την πολύ καλή της άμυνα βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 23 -21. Το 3ο δεκάλεπτο συνέχισε να είναι αρκετά ανταγωνιστικό και έκλεισε με τις 2 ομάδες να είναι ισόπαλες με 42-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Medical ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ με οριακή όμως διαφορά, για να φθάσουμε στο συγκλονιστικό φινάλε. 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Αργυρόπουλος έκλεψε την μπάλα από επαναφορά της Medical και κέρδισε φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ευστόχησε στην πρώτη βολή αλλά αστόχησε στην δεύτερη, με το ροζ φύλο να καταλήγει τελικά στην ομάδα της Medical.

Οι νικητές στηρίχθηκαν στον επιθετικό τους πλουραλισμό και στην άμυνά τους. Από την SBC ο Τάνης οδήγησε την ομάδα του με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν επιθετικά οι Παζαρλής και Αργυρόπουλος. Με εκατέρωθεν λάθη και εκτός κλίματος η διαιτησία των Γραικού και Σελεβού, σε ένα δυνατό παιχνίδι που όμως διεξήχθη σε πολύ καλό κλίμα.

Δεκάλεπτα: 10-6, 21-23, 42-42, 56-57.

SBC (ΠΑΖΑΡΛΗΣ): Στεργίου, Παζαρλής 19, Γκοτζαμανίδης 3(1), Τάνης 24(1), Αργυρόπουλος 10.

MEDICAL (ΚΟΥΛΑΞΗΣ): Αντωνίου 11(2), Τσουκαλάς 9, Στυλιανού 9, Θεοδοσιάδης 12, Κουλαξής 10, Αναστασιλάκης Χ. 4.