ΑΣΕΘ: Μόνοι στην κορυφή οι Βετεράνοι Μηχανικοί-Όλα τα αποτελέσματα

467

Για την τέταρτη αγωνιστική του ΑΣΕΘ πραγματοποιήθηκαν το περασμένο Σαββατοκύριακο πέντε παιχνίδια.

Η ομάδα των Βετεράνων Μηχανικών νίκησε εύκολα αυτή της Μedical και σε συνδυασμό με την ήττα της Κατασκήνωσης “Ελαιώνες” από την περσινή Πρωταθλήτρια ομάδα του εργοστασίου της Coca Cola 3E έμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα του Πρωταθλήματος.

Το Cafe Times έχασε από τη Medical στο καλάθι, ωστόσο εν συνεχεία νίκησε την SBC και έκανε την πρώτη του νίκη για φέτος. H KYANA κέρδισε τον Ιπποκράτη σε ένα πολύ όμορφο και ενδιαφέρον παιχνίδι και τον ξεπέρασε στη βαθμολογία, ενώ τέλος, έγινε και ενα ακόμα εξ’ αναβολής παιχνίδι μεταξύ του VOID και της PORCELANA.

MEDICAL – CAFE TIMES 38-36

Σε ένα από τα χειρότερα ποιοτικώς παιχνίδια του ΑΣΕΘ, η MEDICAL επικράτησε τελικά με 2 πόντους διαφορά, καταφέρνοντας να διαχειριστεί στα τελευταία λεπτά σωστά τον χρόνο και τα φάουλ μόλις πήρε διαφορά 3 πόντων στο 38′.

Οι νικητές στερούμενοι σχεδόν όλη την πρώτη πεντάδα τους από απουσίες λόγω τραυματισμών, είχαν μεγάλη αδυναμία στο σκοράρισμα και λιγότερη στην άμυνα με αποτέλεσμα τα καλάθια από σετ παιχνίδι εκατέρωθεν να είναι ελάχιστα. Η νέα και νεανική ομάδα της CAFE TIMES ξεκίνησε λίγο καλύτερα και πήρε προβάδισμα εώς και 9 πόντους, με το ημίχρονο να λήγει 15-20 υπέρ της.

Η παραγωγικότητα της όμως ήταν μονοσήμαντη από δυο παίκτες και μόλις οι νικητές έπαιξαν άμυνα double team πάνω στον Λεμονίδη και ταυτόχρονα overplay στον Ιμιρτζίδη, σχεδόν δεν υπήρξε καλάθι εντός παιδιάς. Η διαφορά ροκανίστηκε, η MEDICAL πέρασε μπροστά μέχρι και 4 πόντους (διαφορά ασφαλείας για τα δεδομένα του αγώνα) και μετά απλά διαχειρίστηκε το παιχνίδι. Από τους νικητές διακριθείς ο Γαλάνης και ο Τσουκαλάς που ήταν εύστοχος στο τέλος. Σε παιχνίδι που επικράτησε η άμυνα, οι Αναστασιλάκης Χ. και Κουλαξής ήταν καλοί. Από τους ηττημένους διακριθέντες ήταν οι Λεμονίδης και Ιμιρτζίδης.

Η διαιτησία των κκ. Μπίκη – Χατζίδου ήταν πολύ καλή με ελάχιστα λάθη εκατέρωθεν.

Δεκάλεπτα: 7-10, 15-20, 28-26, 38-36.

MEDICAL (Κουλαξής): Αντωνίου 2, Τσουκαλάς 9, Πλαστήρας, Θεοδοσιάδης 1, Κουλαξης 2, Αναστασιλάκης Χ. 5, Μόσχος 6, Γαλάνης 11(1).

CAFE TIMES (Kαζαντζίδης): Κώστας 4, Ιμιρτζίδης 15, Λεμονίδης 10, Σαπουντζής 2, Καζαντζιδης, Φούτσης 5, Ζελελίδης, Γιαννακόπουλος.

ΚΥΑΝΑ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 73-67

Ένα παιχνίδι αντάξιο της φήμης και των δύο ομάδων έγινε το Σάββατο στο γήπεδο της Ευκαρπίας. Ο Ιπποκράτης ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 13-20 με πρωταγωνιστή τον Πάγκο που είχε πολύ καλά ποσοστά στο διάστημα αυτό.

Η ΚΥΑΝΑ ανέτρεψε το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Βασιλειάδη να παίρνει μπρος με 11 πόντους και τον Καραγιάννη να πετυχαίνει δύο τρίποντα σερί, ανεβάζοντας την ψυχολογία της ομάδας του και σπρώχνοντάς την να προηγηθεί στο ημίχρονο με 34-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Δρίζης ερχόμενος από τον πάγκο και βάζοντας 10 πόντους με δύο τρίποντα, έδωσε το προβάδισμα στον Ιπποκράτη με 50-51, δίνοντας στο παιχνίδι χαρακτήρα ντέρμπι με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου.

Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με πολύ καλές άμυνες και από τις δύο ομάδες. Η ΚΥΑΝΑ όμως, εκμεταλλευόμενη τα δύο ομαδικά φάουλ που είχε, σταμάτησε στο τέλος επιθέσεις του Ιπποκράτη. Σ’ αυτό το σημείο, πολύ καλός τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά ήταν ο Θάνος από τους νικητές, ενώ ο Σιόλας με δύο τρίποντα κράτησε ζωντανούς τους ηττημένους μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 13-20, 34-30, 50-51, 73-67.

ΚΥΑΝΑ (Βασιλειάδης): Πασχάλης 2, Κοσμάς Κ., Καραγιάννης 11(3), Παπασαραφιανός 5(1), Βασιλειάδης 23, Σύρος 13, Βασσάρας, Αλεξόπουλος, Μανωλής 2, Κοσμάς Γ., Χριστοδουλίδης 3, Θάνος 14.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Δρίζης): Σιόλας 16(4), Ζατζηνικολάου, Δρίζης 10(2), Προδρομίδης 9, Θεοχάρης 5, Δαλαμπίρας, Χιτ 4, Πάγκος 18, Νίκου 5(1).

Μετά από έναν πολύ ενδιαφέροντα αγώνα για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, η ομάδα της Παιδικής Κατασκήνωσης ΕΛΑΙΩΝΕΣ ηττήθηκε καθαρά από την ομάδα της COCA COLA με σκορ 64-81.

Ο αγώνας ξεκίνησε με χαμηλό σκορ αλλά τα εύστοχα τρίποντα του Μουρίκη και οι αιφνιδιασμοί του Τζήλια έδωσαν τη διαφορά στους τελικούς νικητές, την οποία κράτησαν με αυξομειώσεις μέχρι τέλους! Το δεκάλεπτο τελείωσε με τη διαφορά να αγγίζει τους 11 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά ο Μουρίκης φρόντιζε συνήθως με μακρινά σουτ να διατηρεί τη διαφορά η οποία αυξήθηκε και έκλεισε στο ημίχρονο στους 15 πόντους.

Ιδιος ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο, δύο φορές οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ γύρισαν από το μείον 20 σε μονοψήφιο αριθμό αλλά μέχρι εκεί, δεν υπήρχαν άλλες δυνάμεις και σχετικά εύκολα η COCA COLA διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας!

Οι παίκτες των δύο ομάδων αγωνίστηκαν με φιλική διάθεση και αλληλοσεβασμό όπως αρμόζει στο εργασιακό πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, ενώ βγήκαν και φωτογραφίες μαζί στο τέλος. Συγχαρητήρια αξίζουν και στο διαιτητικό δίδυμο των Χατζίδου και Λόλι.

Δεκάλεπτα: 11-22, 26-41, 43-61, 64-81. Διαιτητές: Χατζίδου, Λόλι.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης Β.): Εμμανουήλ 8, Σαχινιδης 12, Παραστατίδης 11, Σιταρίδης Β. 17, Σιταρίδης Α. 8, Παπαποστόλου 2, Κατσαμάγκας 6, Ιωαννίδης.

COCA COLA (Πλακίδης) : Τζηλιας 12, Μουρίκης 32(7), Χατζοπουλος 2, Ποτουρίδης 7(1), Μητσης 7(1), Ανδρεου 5, Λεμονας 4, Ορφανουδακης 2, Μαυρουδάς 10.

aseth 2

Μετά το τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες φωτογραφήθηκαν μαζί, δείχνοντας έτσι το στόχο και το σκοπό του Πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ.Παράδειγμα προς μίμηση!

Καλό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και ωραίες φάσεις εκατέρωθεν έγινε το βράδυ της Κυριακής στο γήπεδο του Φοίνικα. Η γηπεδούχος ομάδα τελικά αναδείχτηκε νικήτρια με 86-64 και πλέον είναι η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ ως τώρα. Η MEDICAL από την άλλη παρουσίασε ένα μαχητικό σύνολο δείχνοντας ότι δε θα είναι εύκολη λεία στις ορέξεις κανενός αντιπάλου φέτος.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες, που σκόραραν κατά βούληση στο πρώτο δεκάλεπτο. Βλαχάκης με 12 πόντους και Γιαγκόπουλος με 9 για τους Βετεράνους Μηχανικούς οδήγησαν το σκοράρισμα στο διάστημα αυτό, ενώ τους φιλοξενούμενους οδηγούσε επιθετικά ο Στυλιανού με 12 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και με επιμέρους σκορ 16-13, οι δύο ομάδες έφυγαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η άτυχη στιγμή του τραυματισμού του ηγέτη της ΜEDICAL ως τότε Στυλιανού (παραφωνία στον αγώνα το συμβάν αυτό), ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο με σκίσιμο στο σαγόνι, έδωσε στους Βετεράνους Μηχανικούς τη δυνατότητα να ξεφύγουν περαιτέρω στο σκορ και εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή επιθετικά τριάδα των Βλαχάκη, Παπαναστασίου και Γιαγκόπουλου ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους (65-45) λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να έχει κριθεί πλέον ως προς το αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε συνεχείς αιφνιδιασμούς και ωραίες φάσεις και οι παίκτες τους ικανοποιήθηκαν από την ποιότητα του παιχνιδιού.

ΜVP των νικητών και του αγώνα ο Βλαχάκης με 21 πόντους και πάρα πολλά ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν από κοντά ο ”μπόμπερ” Γιαγκόπουλος με 15 (και 4 τρίποντα) και ο Παπαναστασίου με 17 και πολλές τελικές πάσες στο ενεργητικό του. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Στυλιανού με 15 πόντους (αν και αποχώρησε τραυματίας), ο Φελουκίδης με 14 και ο Μόσχος με 8.

Δεκάλεπτα: 28-20, 44-33, 65-47, 86-64. Διαιτητές: Πολυχρονιάδης, Τζιοβανάκης.

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ): Τσούλος 2, Σταυριανός 5(1), Γιαγκόπουλος 15(4), Παπαθανασιου 8, Κουρβούλης 9(1), Βλαχάκης 21(1), Παπαναστασίου 17, Δαλέσης 9(1).

MEDICAL (ΚΟΥΛΑΞΗΣ): Αντωνίου 2, Τσουκαλάς 4, Γαλάνης 8, Στυλιανού 15(3), Αναστασιλάκης Κ. 7, Θεοδοσιάδης, Φελουκίδης 14, Κουλαξής, Καζάκος 3(1), Αναστασιλάκης Χ. 3, Μόσχος 8.

Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι η ομάδα του Cafe Times επικράτησε δύσκολα της SBC με σκορ 52-49.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 10-6, όμως από εκεί και πέρα η SBC παίζοντας καλή περιφερειακή άμυνα ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε αυτή στο ημίχρονο με 24-28.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 36-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η SBC προηγήθηκε ακόμη και με 10 πόντους διαφορά, όμως στα τελευταία λεπτά το Cafe Times προσπάθησε να ανατρέψει την ροή του αγώνα και με πιεστική άμυνα μείωσε την διαφορά, για να κερδίσει τελικά το ματς με 52-49.

Από τους νικητές καλύτεροι οι Ιμιρτζίδης και Λεμονίδης, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Οικονομόπουλος και Τάνης.

Δεκάλεπτα: 10-6, 24-28, 36-38, 52-49. Διαιτητές: Γιαννάκης, Κασόλης.

CAFE TIMES (Καζαντζίδης): Κώστας 4, Σαπουτζής 8(1), Ιμιρτζίδης 15, Ζελενίδης 7(1), Γιαννακόπουλος , Αλεξιάδης 2, Λεμονίδης 16(1).

SBC (Παζαρλής): Γρηγοριάν 8, Οικονομόπουλος 6, Κωλλέτης 5, Στεργίου, Παζαρλής 12(1), Σταυρόπουλος 7(1) , Τάνης 11(1).

Η ομάδα της PORCELANA επέστρεψε στις νίκες, αποδεικνύοντας μία ακόμα φορά με την εμφάνισή της ότι θα είναι στους πρωταγωνιστές του φετινού Πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ. Το VOID CAFE από την άλλη απογοήτευσε και πάλι, καθώς τα προβλήματα απουσιών του ήταν και πάλι αισθητά και σε αυτό τον αγώνα. Ωστόσο με την επάνοδο των παικτών του, τα πράγματα θα είναι σίγουρα διαφορετικά και θα μπορέσει να κυνηγήσει κάτι καλύτερο στο Πρωτάθλημα.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής. Το 9-27 υπέρ της PORCELANA στο πρώτο δεκάλεπτο ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι, καθώς η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων των γηπεδούχων δε τους άφησε να έχουν ελπίδες για κάτι παραπάνω. Η προσωρινή μείωση του σκορ στους 10 πόντους διαφορά (31-41) στο ημίχρονο ήταν αποτέλεσμα χαλαρότητας των φιλοξενουμένων λόγω της μεγάλης διαφοράς, αλλά και καλής συλλογικής προσπάθειας του VOID CAFE. Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο τα πάντα ξεκαθάρισαν και με επι μέρους σκορ 6-19, η PORCELANA καθάρισε την υπόθεση νίκη και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

ΜVP των νικητών και του αγώνα ο Λιαντής με 29 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μποζίνης με 15. Από τους ηττημένους, που έκαναν μια φιλότιμη προσπάθεια, ξεχώρισαν ο Τσαμπαρλής με 22 και ο Κεχαγιάς με 18.

Δεκάλεπτα: 9-27, 31-41, 37-60, 55-77. Διαιτητές: Πράττος, Ευθυμιάδης.

VOID CAFE (Πυργούδας): Ψυχας 3, Κεχαγιάς 18(2), Δωρής 5, Ζαχαρέλης Κ. 7(1), Τσαμπαρλής 22.

PORCELANA (Νασιούδης): Αλεξανδρίδης 2, Λιαντής 29(3), Εξαδάκτυλος 2, Κολιοφούτης 7, Μανιάτης 2, Μποζίνης 15(3), Λεμοντζής 2, Γκάλιος 4, Δογραλης 8, Παναγιωτίδης 6.