ΑΣΕΘ: Κυπελλούχος για το 2018 η COCA COLA 3E

1025

Την περασμένη Κυριακή έγινε στο κλειστό του Καλοχωρίου ο τελικός Κυπέλλου, με την COCACOLA3Eνα αναδεικνύεται Κυπελλούχος του ΑΣΕΘ για το 2018 νικώντας τη GABOLμε 85-64.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ, και η λήξη του βρήκε την COCACOLA3Eνα προηγείται με 34-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση, καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 27-11, προηγήθηκαν με 20 πόντους διαφορά (61-41 στο 30’) και μετέτρεψαν τη συνέχεια του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Το κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων ήταν άψογο, όπως συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια του ΑΣΕΘ, παρά τη κρισιμότητα του αγώνα. Οι δύο ομάδες αποχώρησαν χαμογελαστές από το γήπεδο και ανανέωσαν το μπασκετικό ραντεβού τους για την επόμενη χρονιά, ενώ οι ηττημένοι ευχήθηκαν καλή επιτυχία στην αντίπαλό τους, που θα αγωνιστεί το ερχόμενο Σάββατο και στον τελικό του Πρωταθλήματος ενάντια στους Μακεδονομάχους Καλοχωρίου.