ΑΣΕΘ – Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: GABOL – Α.Π.Ο.Κ.Μ. 67-49

951

Πρώτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ και ένα από τα ντέρμπι του 2ου ομίλου βρήκε νικήτρια την ομάδα της Gabol έναντι του ΑΠΟΚΜ με 67-49.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πιο δημιουργική την ομάδα του ΑΠΟΚΜ  που έβρισκε λύσεις απέναντι στην χαλαρή άμυνα της Gabol χάρη στα τρίποντα του Γκανάτσα, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο είχε ήδη τρία, και στις διεισδύσεις του Αμπάρα στην ανοιχτή άμυνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 16-13  και η αλλαγή  άμυνας της Gabol  σε 4 ζώνη και έναν man to man έφερε την ισορροπία στο παιχνίδι μαζί με τα εύκολα καλάθια στην επίθεση από τον Βασιλειάδη και τον Φαρμάκη από τα 6,75 μ. Το ημίχρονο βρήκε τη Gabol να προηγείται με βραχεία κεφαλή 27-28.

Η Gabol στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να μεγαλώνει την διαφορά με τον Περατινό κάτω από τα καλάθια, τον εξαιρετικό Μυτακίδη και τα τρίποντα του Καραγιάνη. Από τον ΑΠΟΚΜ σε αυτό το διάστημα κράτησε το σκορ ο Τζότζιος με ατομικά  καλάθια, χωρίς ωστόσο να καταφέρει η ομάδα του κάτι παραπάνω.

ΑΣΕΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (2ος ΟΜΙΛΟΣ):  Α.Π.Ο.Κ.Μ. – GABOL  49-67 ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΔΙΒΟΛΗ – ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ Π.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 27-28, 41-45, 49-67.

Α.Π.Ο.Κ.Μ. (ΓΚΑΝΑΤΣΑΣ): ΓΚΑΝΑΤΣΑΣ 23(4), ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ 4, ΑΜΠΑΡΑΣ 9, ΤΖΙΟΤΖΙΟΣ 12(2), ΣΟΥΛΑΚΗΣ 1, ΜΠΑΜΠΑΟΣ, ΑΝΔΡΩΝΗΣ.

GABOL (ΜΑΝΩΛΗΣ): ΠΕΡΑΤΕΙΝΟΣ 14(1), ΠΑΠΑΣΑΡΑΦΙΑΝΟΣ 7(1), ΜΗΤΑΚΙΔΗΣ 8, ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ 11, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 9(3), ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ 1, ΦΑΡΜΑΚΗΣ 10(1), ΖΩΓΡΑΦΟΣ 5(1), ΚΟΣΜΑΣ Γ. 2, ΚΟΣΜΑΣ Κ.