Μπαράζ ανόδου: Απέκτησε το προβάδισμα το ΠΚ Νεάπολης

481

Στη δεύτερη ημέρα των αγώνων μπαράζ, το ΠΚ Νεάπολης επικράτησε της Ραιδεστού με 82-61. Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά και στα πρώτα λεπτά να συμβαδίζουν στο σκορ, 12-11 στο 5’. Από εκείνο το σημείο η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε με 22-11 στο 10’.

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Γιάννη Γκένογλου συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και να βρίσκει εύκολα λύσεις στο σκοράρισμα. Με όπλο την επιθετική πολυφωνία ο σύλλογος της Νεάπολης πήγε στα αποδυτήρια όντας 11 πόντους μπροστά στο σκορ, 38-27. Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες της Ραιδεστού αφυπνίστηκαν και με ένα επιμέρους σκορ 13-3 μείωσαν στο πόντο, 41-40 στο 25’.

Η εξέλιξη αυτή προμήνυε ότι το ματς θα είχε τρομερό ενδιαφέρον μέχρι το τέλος και ότι θα ήταν αμφίρροπο. Κάτι όμως που δεν συνέβη αφού οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και με συνοπτικές διαδικασίες εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, 59-43 στο 30’. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα του ΠΚ Νεάπολης να μην χάνει ποτέ το προβάδισμα και να φτάνει στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 38-27, 59-43, 82-61. Διαιτητές: Τζιβελεκίδου, Μουτζούρης.

ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Γκένογλου): Λουλουδιάδης 2, Δημητρόπουλος 11(1), Θεολόγου 7, Παντούλας, Κοσμίδης 13, Μαρλάς 12, Τασόπουλος 2, Σαχινίδης 19(5), Δέλλας 10, Τσαουκίδης 6.

ΡΑΙΔΕΣΤΟΣ (Λεμονίδης): Εμμανουήλ 6(2), Μυτιληναίος Α. 8(2), Παλιώκας 2, Γκέκας 1, Θεοδώρου 11(2), Νικάκης 8, Γκούμας 14, Μπένοβ 2, Μόμτσος 9.