Ανδρών 3Χ3: Σλοβενία-Ελλάδα 18-17

405

Σε έναν αγώνα ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος του, η Σλοβενία πήρε τη νίκη από την Ελλάδα στην παράταση με 18-17, αφήνοντας την ελληνική ομάδα εκτός ημιτελικών στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού.

Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει από την άλλη σε κανένα σημείο του αγώνα. Η Ελλάδα προηγήθηκε 9-8 με τον Μπόγρη 5’12’’ πριν το τέλος, αλλά η Σλοβενία επέστρεψε, προηγήθηκε 12-10 (3’32’’ για τη λήξη), για να δώσουν απαντήσεις οι Έλληνες παίκτες με τους Μπόγρη και Κασελάκη να οδηγούν στο 12-13, 2’23’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Σλοβενία όμως βρήκε τον τρόπο να ανακτήσει το προβάδισμα, έφτασε στο 15-13 και λίγο αργότερα στο 16-14. Τα άστοχα σουτ της ελληνικής ομάδας «ροκάνιζαν» τις ελπίδες, με τον Παπαντωνίου να ευστοχεί σε μακρινό σουτ με τη λήξη, να γράφει το 16-16 και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση. Εκεί η Σλοβενία πήρε τη νίκη με το τελικό 18-17, με την Ελλάδα να μην έχει κερδίσει ούτε ένα φάουλ για τουλάχιστον ένα πεντάλεπτο.

Διαιτητές: Μαλισέφσκι (Πολωνία), Μιτροφάνσκι (Εσθονία)

Σλοβενία: Ερζέν 3, Κρέιτς 7, Γέρσιν 6, Τρόπαν 2

Ελλάδα: Παπαντωνίου 3, Ραλλάτος 1, Μπόγρης 5, Κασελάκης 8