Αναλυτικά τα έξι σημερινά αποτελέσματα του NBA

161

Πηγή: Fundamentals

Ξεχωρίζει η νίκη της Charlotte στην παράταση επί των Pacers και η νίκη των Hawks επί των Spurs.

• Charlotte Hornets – Indiana Pacers: 122-120 (κ.α: 113-113)

O Malcolm Brogdon έκανε το 113-113 στα 16” πριν τη λήξη κι έστειλε το ματς στην παράταση, αφού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να το τελειώσει στην κανονική του διάρκεια.
Στην παράταση οι γηπεδούχοι Hornets ήταν πιο αποφασισμένοι και με βολές που κέρδισε σε προσπάθεια τριών πόντων ο Devonte’ Graham πήραν την 4η φετινή τους νίκη μετά από 7 παιχνίδια με 122-120 επί των Pacers, που απέτυχαν να κάνουν την 4η σερί νίκη τους και πλέον έχουν το αντίστροφο ρεκόρ.
Graham με 35 από τον πάγκο, Rozier με 22, Bridges με 18 και Washington με 16 οι κορυφαίοι για την ομάδα του James Borego, ενώ από τους Pacers του Nate McMillan, οι Warren, Brogdon και Lamb είχαν 33, 31 και 18 αντίστοιχα, με τον Goga Bitadge να παίρνει τη θέση του βασικού Center, εκμεταλλευόμενος τις απουσίες των Turner και Sabonis, γράφοντας 6 πόντους με 11 rebounds, 4 assists και 4 κοψίματα.
Οι Pacers ήταν αρκετά πιο εύστοχοι (47.7% FG – 54.3% FG) και κέρδισαν στα rebounds (37-43), ενώ είχαν και περισσότερες τελικές πάσες (22-27), όμως είχαν τα διπλάσια φάουλ (17-34), στέλνοντας έτσι τους αντιπάλους τους στη “γραμμή της φιλανθρωπίας” 42 φορές έναντι μόλις 7 για τους ίδιους και αυτό ήταν το πιο σημαντικό στατιστικό, που έκρινε την αναμέτρηση.

• Cleveland Cavaliers – Boston Celtics: 113-119

Παιχνιδάρα έκανε ο Gordon Hayward στο Ohio, οδηγώντας τους Celtics στη νίκη επί των Cavaliers με 113-119.
Ο πρώην SF του Butler είχε 39 πόντους με 17/20 FG πιο συγκεκριμένα 16/16 δίποντα (!), 1/4 τρίποντα και 4/4 βολές (81.25% True Shooting), 7 rebounds και 8 assists, στην καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα των “κελτών”. Ο Kemba Walker ακολούθησε με 25 πόντους και 8 rebounds, ενώ από τους ηττημένους ο Colin Sexton είχε 21 και οι Thompson και Love 19 και 17 πόντους με 13 και 9 rebounds αντίστοιχα.
Η ομάδα του Brad Stevens είχε το εξαιρετικό 56.5% στα σουτ εντός παιδιάς (48/85), ενώ είχε επίσης τα διπλάσια κοψίματα από τους γηπεδούχους (6-12) και έκανε και 5 κλεψίματα, μετατρέποντας την άμυνα σε επίθεση αρκετές φορές στο παιχνίδι.
Οι Celtics μετά από έξι παιχνίδια έχουν μόλις μια ήττα, ενώ οι Cavs έχουν 2 νίκες σε 7 αναμετρήσεις.

• Atlanta Hawks – San Antonio Spurs: 108-100

Οι Hawks έχασαν τον Collins για τους επόμενους 25 αγώνες τους, λόγω ποινής για χρήση ουσιών, όμως ο Trae Young επέστρεψε και όταν ο Young είναι παρών, η Atlanta είναι άλλη ομάδα.
3η νίκη λοιπόν για τα “γεράκια” σε 6 ματς και μετά από τρεις σερί ήττες χωρίς τον φύσει ηγέτη τους. Ο νεαρός PG είχε 29 πόντους με 5/10 τρίποντα και 13 assists, ενώ οι Jabari Parker και DeAndre Hunter είχαν 19 και 16 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα του Lloyd Pierce. Οι Hawks ήταν πιο εύστοχοι και κέρδισαν τα rebounds, παίρνοντας το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, όπου έτρεξαν επιμέρους 38-22.
Από τους Spurs, που έχουν 4-3 ρεκόρ πλέον, οι DeRozan, Forbes και Mills με 22, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ήταν αυτοί που ξεχώρισαν. Οι Mills και White ήταν οι μοναδικοί παίκτες των Spurs με θετικό πρόσημο στο +/-.

• Oklahoma City Thunder – Orlando Magic: 102-94

Το Orlando του Steve Clifford είναι μια πολύ ταλαντούχα ομάδα, όμως αντιμετωπίζει προβλήματα επικοινωνίας μέχρι στιγμής και δεν φτάνει ούτε καν κοντά στις πραγματικές της δυνάμεις.
Σε 7 παιχνίδια λοιπόν, έχει μόλις 2 νίκες με ρεκόρ 0-3 μακριά από τη Florida, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός, πως παραμένει η μοναδική ομάδα της λίγκας, που σε κανένα παιχνίδι δεν έχει φτάσει τους 100 πόντους. Τελευταίο ανεπιτυχές αποτέλεσμα η σημερινή ήττα στην Oklahoma με 102-94 από τους Thunder (3-4 ρεκόρ) του πολύ καλού για ακόμα μια φορά, Shai Gilgeous-Alexander (24 πόντοι με 9/14 σουτ). Paul με 20 και Gallinari με 16 ήταν οι παίκτες, που ακολούθησαν σε απόδοση για τους νικητές, ενώ από τους Magic, 6 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Gordon να έχει τους περισσότερους (15).

• Chicago Bulls – Los Angeles Lakers: 112-118

Με ακόμα μια αρχοντική εμφάνιση από τον LeBron James οι Lakers πέρασαν νικηφόρα από το Illinois επί των γηπεδούχων Bulls με 112-118.
Ο “Βασιλιάς” ήταν και πάλι “τριπλός” (30-10-11), ενώ οι Cook, Davis και Kuzma είχαν από 17, 15 και 15 πόντους αντίστοιχα. Οι Bulls έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 13 πόντους, όμως το επιμέρους 19-38 της ομάδας του Frank Vogel στο 4ο 12λεπτο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Lakers, που διατηρούν το καλύτερο ρεκόρ της Δύσης (6-1).
Zach LaVine, Otto Porter και Coby White με 24, 18 και 18 πόντους αντίστοιχα οι κορυφαίοι για την ομάδα του Jim Boylen, που πήρε πάλι λίγα πράγματα από τον Lauri Markkanen (7 πόντοι με 2/8 σουτ σε 30′ συμμετοχής), προβληματίζοντας τόσο η ομάδα, που δεν μπορεί να τον εντάξει δυναμικά στο παιχνίδι της, όσο και ο παίκτης, που δείχνει μια σοβαρή αναποτελεσματικότητα στα τελευταία παιχνίδια.
Οι “ταύροι” σε 8 παιχνίδια έχουν 6 ήττες…

• Denver Nuggets – Miami Heat: 109-89

Στο Colorado οι Nuggets έφτασαν τις 5 νίκες σε 7 ματς, μετά το 109-89 επί των φορμαρισμένων Heat, που έχουν το ίδιο ρεκόρ.
Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα συνεχώς στο σκορ, υπερτερώντας στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες κι έχοντας 45/86 FG (52.3%), έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ για πρώτη ίσως φορά στη σεζόν. Μοίρασαν 35 πάσες για 45 εύστοχα σουτ και περιόρισαν τα ατού του Spoelstra (Nunn, Winslow, Dragic και Adebayo είχαν 11, 10, 9 και 6 πόντους αντίστοιχα), με τον Butler να είναι ο μοναδικός διακριθείς για τους ηττημένους με 16 πόντους (3/12 σουτ) και 7 rebounds.
Οι νικητές είχαν τον Murray πρώτο σκόρερ με 21 πόντους, ενώ οι Barton και Grant είχαν από 15 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να μαζεύει και 10 rebounds.