Ανακοίνωση διαμαρτυρίας του Απόλλωνα Καλαμαριάς

261

Ανακοίνωση με αφορμή την διαιτησία του αγώνα κόντρα στη Νίκη Λευκάδας εξέδωσε πριν από λίγο ο Απόλλων Καλαμαριάς. Αναλυτικά αναφέρει τα εξής:

“Υπάρχουν κάποια όρια στα ανθρώπινα λάθη των διατητών που σήμερα ξεπεράστηκαν από το πρώτο λεπτό… Στο πρώτο δίλεπτο και χωρίς καμία προειδοποίηση, παίκτρια μας δέχεται τεχνική ποινή για έντονη διαμαρτυρία… Μέσα στα επόμενα έξι λεπτά ο πάγκος μας δέχεται δεύτερη τεχνική ποινή επειδή στεκόταν όρθιος για διαμαρτυρία…

Σ’ ένα παιχνίδι που η γηπεδούχος ομάδα είχε μια ψηλή ικανή ν’ αντιμετωπίσει τις τέσσερις δικές μας δεν πήραμε ούτε ένα φάουλ κάτω από το καλάθι παρά μόνο στην τελευταία φάση του αγώνα ενώ αντιθέτως εμείς δεχόμασταν μ’ ευκολία τα φάουλ… Οι μόνες παίκτριες που φορτώθηκαν με 3 φάουλ και πάνω ήταν δύο αναπληρωματικές που συμπλήρωναν τα 4 ομολογουμένως ατού της αντιπάλου ομάδος… Δυστυχώς οι προσπάθειες που κατέβαλαν οι παίκτριες μας για ν’ ανατρέψουν ένα ματς 21 πόντων και να φτάσουν στο 41-40 στα μέσα της τρίτης περιόδου βρήκανε πάλι πάνω στο τοίχο της διατησίας…

Το περιστατικό όμως που συνέβαλλε τα μέγιστα ώστε να συνταχθεί αυτή η διαμαρτυρία ήταν η απάντηση της Α’ διατητού σε πάικτρια μας η οποία ρώτησε αν έπρεπε να κερδίσει η λευκάδα πάση θυσία και η απάντηση ήταν ένα καταφατικό νεύμα… Ευτυχώς το κλίμα που επικρατεί στην ομάδα μας δεν το έχει κανείς και δεν μπορεί να το χαλάσει καμία διατησία… Εμείς συνεχίζουμε όπως ξεκινήσαμε… Μια παρέα…”.