Ακρόπολις Eurobank: Ελλάδα-Ιταλία 73-70

775

Η Εθνική Ανδρών πήρε στην παράταση τη νίκη από την Ιταλία με 73-70 στο  πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του τουρνουά «Ακρόπολις Eurobank» στο ΟΑΚΑ. Αύριο στις 21.00 θα αντιμετωπίσει τη Σερβία.

Η Εθνική Ιταλίας προηγήθηκε (16-12) με την ελληνική ομάδα να παίρνει προβάδισμα με ένα μικρό σερί 8-0 ως το 20-16 με το οποίο έκλεισε και η πρώτη περίοδος. ΟΙ Ιταλοί επέστρεψαν για το 24-24 (16’) με ένα κάρφωμα από τον Μπίλιγκα. Νικ Καλάθης και Κώστας Σλούκας πήραν πρωτοβουλίες, για το 30-24 και το 32-27 (18’) με το πρώτο μισό να κλείνει 33-31.

Ο Ετόρε Μεσίνα είδε τους παίκτες με δύο εύστοχα τρίποντα να διαμορφώνουν το 37-41 με την Ελλάδα να ισοφαρίζει (41-41, 25’). Η ασίστ του Σλούκα για το εντυπωσιακό κάρφωμα του Αντετοκούνμπο οδήγησε στο +7 (52-45, 30’40’’) και ο Αγραβάνης από τη γραμμή έκανε το 59-49 (34’). Μέλι και Χάκετ έκοψαν τη διαφορά στο μισό (61-56, 36’30’’) και Μπερνς μείωσε ακόμη περισσότερο (61-58, 37’25’’).

Το σερί των Ιταλών έκοψε από τη γραμμή ο Πρίντεζης 63-58 (38’) για να απαντήσει ο Χάκετ και πάλι (63-60, 38’30’’) με τον ίδιο να μειώνει ακόμη περισσότερο (63-62, 39’10’’). Ο Παπανικολάου πήγε στη γραμμή μετά το γρήγορο φάουλ για το 64-62 (39’13’’). Ένα tip in από τον Μπερνς ήταν αυτό που έστειλε τον αγώνα στην παράταση (64-64).

Δύο τρίποντα από τον Σλούκα και τον Καλάθη ήταν αυτά που έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη της ελληνικής ομάδας που έφτασε στο 71-66. Οι Ιταλοί βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και να μειώσουν στον πόντο 71-70. Ο αγώνας είχε πάει στις βολές. Το τελευταίο φάουλ έγινε στον Σλούκα που έγραψε το 73-70 με μια καλή άμυνα από τον Κώστα Παπανικολάου να σφραγίζει τη νίκη.

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Καρακατσούνης, Γκλίσιτς

Δεκάλεπτα: 20-16, 33-31, 50-45, 64-64 (κ.α.), 73-70

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 9, Μπουρούσης 12, Σλούκας 9, Λαρεντζάκης 1, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης 8, Παπαπέτρου 5, Αντετοκούνμπο 4

Ιταλία (Μεσίνα): Χάκετ 19, Ντελα Βάλε 5, Αραντόρι 6, Φίλοι 10, Μπιλιγκα 4, Μέλι 10, Πάσκολο 1, Κούζιν, Τσιντσιαρίνι, Αμπάς 2, Μπάλντι Ρόσι, Μπερνς 4, Ντάτομε 9