Ήττα στης λεπτομέρειες για τον Αισχύλο

324

Γ.Σ. Μενεμένης – Αισχύλος 72 – 69 : Νίκη με …. ” μοιραία ” βοήθεια

Ο εκνευρισμός του Βατιάνη , παίχτη των φιλοξενούμενων , το επιθετικό φάουλ του , και η τεχνική ποινή που χρεώθηκε εις βάρος της ομάδας του , στην ίδια φάση , έδωσε ” μοιραία ” ανάσα στη frontline των μεγάλων νικητών .
Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά άστοχοι στη ζώνη των ” Αυγουλάδων ” , αλλά στο τέλος χαμογέλασαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα – χρυσάφι , στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην πρώτη τριάδα του ομίλου τους . Έχασε σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Αισχύλος για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι , πίεσαν στην άμυνα , οδηγώντας σε πολλά λάθη τους φιλοξενούμενους ήδη από το πρώτο λεπτό . Έτσι βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το προβάδισμα . Το 22 – 15 του πρώτου δεκαλέπτου , έγινε 32 – 18 στα μισά του δευτέρου . Η είσοδος του Βατιάνη βοήθησε αρκετά τους φιλοξενούμενους , να προσδώσει ηρεμία στο παιχνίδι τους . Με ένα 2 – 22 , μπήκαν σε θέση ισχύος , με σκορ 34 – 40 . Κάπου εκεί όμως , από ωραίος , μοιραίος ο Βατιάνης . Επιθετικό φάουλ , τεχνική ποινή και στον πάγκο . Η Μενεμένη εκμεταλλευόμενη την απουσία του ψηλού , πλησίασε το καλάθι και έκανε αυτό που έπρεπε . Πανηγύρισε μία ξεκάθαρη και σπουδαία νίκη με σκορ 72 – 69 .
Οι διαιτητές Κυρίτσης και Κοϊμτζόγλου , εξαίρετοι . Η παρουσία τους άκρως επαγγελματική .
Τον Μ.Α.Σ. ΑΙΣΧΥΛΟ ντύνει η Anthrax , ενώ μέγας χορηγός είναι το northbasket.gr .