Έφυγε με το διπλο ο ΑΙΣΧΥΛΟΣ

383

Δύσκολη , αλλά συνάμα και σημαντική εκτός έδρας επικράτηση για τον Μ.Α.Σ. Αισχύλου Ωραιοκάστρου επί του Μακεδών Αμπελοκήπων . Η ομάδα του Ωραιοκάστρου , απέδρασε με το δίποντο από τους Αμπελόκηπους με σκορ 52- 58 .
Ο Αισχύλος πρόβαρε τις νέες εμφανίσεις του , ( Anthrax ) , οι οποίες ήταν εν μέρει γουρλίδικες . Απ’ ότι φαίνεται είχε Άγιο . Και αυτός ήταν ο Άγιος Κιουρσίδης , με συνολική επίδοση 21 πόντους με 6 τρίποντα , από τα οποία τα τέσσερα μπήκαν στα τελευταία δεκατρία λεπτά και έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να πανηγυρίσει μια ακόμη εκτός έδρας επικράτηση .
Ο αγώνας άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους . Μέσα σε πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι σφίγγοντας τον αμυντικό κλοιό πάνω στον Κάγκα , μπόρεσαν και πήραν βραχεία κεφαλή 4 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο . Η παρατεταμένη χαλάρωση όμως των τελευταίων , έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να βρεθούν μπροστά με δύο πόντους στην ανάπαυλα .
Στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς και στο τέταρτο , μίλησε το κρύο αίμα του Κιουρσίδη και χάρισε δύο πόντους στην ομάδα του . Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κάγκας , όπως και ο Κόκκαρης .