Έσπασε το αήττητο της Δόξας Ασσήρου ο Αρίων Σταυρούπολης

1433

Με μια τεράστια σημασίας νίκη, συνέχισε της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα η ομάδα του Αρίων Σταυρούπολης , καθώς χθες στον εντός έδρας αγώνα στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής, υποχρέωσε την σκληροτράχηλη ομάδα της Δόξας Ασσήρου, στην πρώτη της ήττα με σκορ 66-65, σπάζοντας το αήττητο της.
Οι παίκτες των γηπεδούχων μπήκαν με πάθος από το πρώτο λεπτό και είχαν πλήρως τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε η δύναμη και η Δόξα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στον αγώνα. Στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης η αποφασιστική άμυνα του Αρίων και το καθαρό μυαλό στην επίθεση, του έδωσαν την νίκη και κατά πάσα πιθανότητα μια θέση στα play off.
Αξίζει φυσικά να αναφερθεί ότι η Δόξα είχε κατέβει στον αγώνα με πολλές απουσίες και παρόλα αυτά πάλεψε τον αγώνα ως το τέλος , επιστρέφοντας μάλιστα από το -15. Πλέον θέλει δύο νίκες στους υπόλοιπους 5 αγώνες για να εξασφαλίσει τη πρώτη θέση και την άνοδο.

Διαιτητές: ΠΡΑΤΤΟΣ – ΤΣΑΛΚΙΤΖΗΣ   Δεκάλεπτα: 21-12,41-29,51-49,66-65

Αρίων (Κανέλλης) Χυτοπουλος 7,Τζιτζιλακης, Καραγιάννης 14(1),ιωαννιδης 10(1),Παλαντζης 3(1),Πασχαλουδης 2,Σαχηνιδης 8,Πειμανιδης 4,Βλαχος 18(5)

Δόξα Ασσήρου (Πρασσας) Τυμης 1,Παλεντζας 22(3),Πεφτιτσης 20(3),Ζουναροπουλος Μ 1,Κατσαβελης 3,Μαυρος 11,Γουνιωτης 7.