Άνετη επικράτηση για τον Εθνικό Ευόσμου

508

Την νίκη πήρε ο Εθνικός Ευόσμου στον πρώτο εντός έδρας αγώνα για την φετινή σεζόν, καθώς επιβλήθηκε με 62-41 του Αγίου Γεωργίου Νεοχωρούδας.

Αν και ξεκίνησε μουδιασμένα, ανέτρεψε το εις βάρος του 5-13 και πήρε κεφάλι στο σκορ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο ο Εθνικός ανέβασε στροφές και άνοιξε την ψαλίδα στο +20 (41-21) και έκλεισε το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-12, μείωσαν την διαφορά και δημιούργησαν προβλήματα στον Εθνικό σε άμυνα, ριμπάουντ, επίθεση κλείνοντας με σκορ 45 – 33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβηκε ξανά η απόδοση των γηπεδούχων και με κλειδί την πίεση στην άμυνα αλλά και τις σωστές επιλογές στην επίθεση αυξήθηκε η διαφορά.

Δεκάλεπτα: 18-13, 41-21, 45-33, 62-41  Διαιτητές: Μιμηκόπουλος-Τζιαμπάζης
Εθνικός Ευόσμου (Οταμπασίδης): Καραμπίδης 15(3), Χουρίδης 10, Σοφιανίδης 10, Γκάζος 9(3), Πολύχρους 6, Αργυρίου 5(1), Κουτσουκίδης 5, Παλλάκης 2, Μιμήκος, Σταμίρης.
Αγ. Γεώργιος Νεοχωρούδας (Μπιτζάνης-Κωστής): Μίντης 7(1), Τσουματίδης 7, Αλεξίου 6, Τελούσης 5(1), Καζελίδης 5, Δημακόπουλος 4, Ουζούνης 3(1) Λυμπέρης 2, Ζάικος 2, Μαυρομάτης, Τελιούσης.