Τα πεπραγμένα των ελληνικών ομάδων στη διπλή αγωνιστική της Euroleague

31

Άλλη μία διαβολοβδομάδα ολοκληρώθηκε χθες, με τις ελληνικές ομάδες να επιτυγχάνουν ένα συνολικό 3-1 εναντίον των αντιπάλων τους. Ο Παναθηναϊκός πλέον είναι μόνος 6ος με ρεκόρ 12-8 ενώ ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 8-12 αναζητά τη σταθερότητα που του λείπει έτσι ώστε να διεκδικήσει μια θέση για τα Playoff καθώς απέχει 2 νίκες από μία «προνομιούχο» θέση.

Panathinaikos OPAP Athens – FC Bayern Munich 98 – 83

Θα ξεκινήσουμε με την αναμέτρηση του Ολυμπιακού απέναντι στην Άλμπα διότι αυτή προηγήθηκε χρονικά. Η επιστροφή του κόουτς Μπαρτζώκα και το γενικότερα αισιόδοξο κλίμα λόγω της βράβευσης του Σπανούλη από την ΚΑΕ Ολυμπιακός δεν συνδυάστηκαν με θετικό αποτέλεσμα. Για ακόμη μία φορά φέτος η περιφερειακή άμυνα των ερυθρόλευκων εκτέθηκε, χαρακτηριστικό το γεγονός ότι δέχθηκαν 13/23 τρίποντα σε μία εντός έδρας αναμέτρηση. Οι ‘Ερικσον-Χέρμανσον ήταν αυτοί που έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα του Ολυμπιακού, με τον μεν Έρικσον να πετυχαίνει 22 πόντους (6/9 τρίποντα) και τον δε Χέρμανσον 18 μαζί με 6 assists. Βέβαια οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι στο τέλος, καθώς μετά τη χαμένη βολή του Μιλουτίνοφ ο Πρίντεζης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο που θα έβαζε μπροστά την ομάδα του με 2 πόντους. Το χρονικό διάστημα από την έλευση του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ελάχιστο και όπως ήταν αναμενόμενο δεν παρουσιάστηκαν τρομερές αλλαγές, ωστόσο υπήρξαν μερικές με τις οποίες αξίζει να ασχοληθούμε. Ο κόουτς προσπάθησε να βάλει κίνηση στην επίθεση της ομάδας του με μία διάταξη Five-out, να αποφύγει το over-dribbling και να περιορίσει την άμυνα με αλλαγές στα pick ‘n’ roll όσο το δυνατόν περισσότερο. Στο 2ο ημίχρονο επέλεξε να συνεχίσει το παιχνίδι με κλειστό rotation (ο Σπανούλης αγωνίστηκε και στα 20 λεπτά του 2ου ημιχρόνου!) και ίσως να του κόστισε. Οι ερυθρόλευκοι αν και είχαν εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (29/39 ήτοι 74,4%), από μακρινή απόσταση κινήθηκαν σε πολύ χαμηλά επίπεδα με μόλις 5/18, ωστόσο το αμυντικό κομμάτι ευθύνεται για τη συγκεκριμένη ήττα. Σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν μπόρεσε η άμυνα του Ολυμπιακού να επιβληθεί και πολύ απλά όταν δέχεσαι 93 πόντους εντός έδρας είναι δύσκολο να κερδίσεις. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μειώνεται η νίκη της Άλμπα και να θεωρηθεί προϊόν τύχης. Ο κόουτς Ρενέσες κάνει εξαιρετική δουλειά και η ομάδα σε μεγάλα διαστήματα έπαιξε όμορφο μπάσκετ, με χαρακτηριστικό της τη  γρήγορη μεταφορά της μπάλας και τα πολλά κοψίματα στη ρακέτα των αντιπάλων.

Την Τετάρτη ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε στο ΟΑΚΑ τη Μπάγερν, η οποία μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου διεκδικούσε με αξιώσεις τη νίκη. Οι πράσινοι ξεκίνησαν το παιχνίδι ιδανικά και απέκτησαν μία διαφορά της τάξης των 10 πόντων στην πρώτη περίοδο, με μοναδικό πρόβλημα μέχρι εκείνη τη στιγμή τα 2 γρήγορα φάουλ του Παπαγιάννη. Στη 2η περίοδο όμως τα πράγματα άλλαξαν άρδην και οι Βαυαροί κατάφεραν να πετύχουν 35 πόντους με το παιχνίδι να οδηγείται στην ανάπαυλα με το ισόπαλο σκορ 53-53. Η περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού πολύ απλά δεν υπήρχε, με τους Γερμανούς να ευστοχούν σε 7 τρίποντα. Σε αυτό το χρονικό διάστημα και ενώ ο κόουτς Πιτίνο αδυνατούσε, ο Καλάθης κυρίως οργανωτικά (έκλεισε το ημίχρονο με 8 assists) κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Στην 3η περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν σε μεγάλο βαθμό, η Μπάγερν συνέχισε να ευστοχεί στα σουτ από μακρινή απόσταση, από τους συνολικά 22 πόντους που πέτυχαν μόνο οι 4 ήταν δίποντα που και αυτά μπήκαν με σουτ πίσω από τη γραμμή των βολών! Ο Τόμας από την άλλη έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να μην χαθεί αυτό το ματς (3 επιθετικά ριμπάουντ και 8 πόντοι στην 3ηπερίοδο). Και ενώ όλα έδειχναν πως θα έχουμε ντέρμπι στην 4η περίοδο, κάπου εκεί έκανε την εμφάνισή της η άμυνα του Παναθηναϊκού (μόλις 8 πόντοι παθητικό) και το παιχνίδι κλείδωσε υπέρ των γηπεδούχων. Η τελική διαφορά στο σκορ δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς. Σημείο κλειδί για την επικράτηση του 6 άστερου, η κυριαρχία του Τόμας απέναντι σε όποιον αντίπαλο και αν βρήκε απέναντι του. Ο Αμερικάνος κινήθηκε κυρίως στο ποστ, όπου με δυναμικές τοποθετήσεις κατάφερνε να σκοράρει, να φθείρει τους αντιπάλους, να κερδίζει φάουλ αλλά και πολύτιμα επιθετικά ριμπάουντ. Ο κόουτς Πιτίνο σχεδίασε διάφορα plays με σκοπό να εκμεταλλευθεί τον Αμερικάνο PowerForward κυρίως στο χαμηλό ποστ από την αριστερή πλευρά ενώ για ακόμη ένα παιχνίδι είδαμε το play που έχει ως στόχο την εκμετάλλευση του Παπαπέτρου κοντά στο καλάθι αλλά και διάφορες Hand-off pick ‘n’ rollκαταστάσεις τόσο για τον Καλάθη όσο και για τον Ράις. Η συνεισφορά του Καλάθη είναι δεδομένη και απαραίτητη για τον Παναθηναϊκό σε κάθε παιχνίδι, όμως στο συγκεκριμένο παιχνίδι έπρεπε να βγουν και κάποιοι ακόμη μπροστά έτσι ώστε να έρθει το θετικό αποτέλεσμα. Οι Παπαπέτρου-Παπαγιάννης ανέβασαν την απόδοσή τους στην 4η περίοδο βάζοντας και αυτοί το δικό τους σημαντικό λιθαράκι για την επικράτηση. Αξίζει επίσης να σημειωθεί το efficiency του Ντίνου Μήτογλου, ο οποίος παρά το μικρή του συμμετοχή σε σχέση με τα άλλα παιχνίδια, κατάφερε να κάνει και πάλι αισθητή την παρουσία του (11 πόντοι 4/4 δίποντα ½ τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 assists, 1 κλέψιμο και 0 λάθη σε μόλις 13:49). Η Μπάγερν από την άλλη ενώ έδειχνε ότι μπορούσε να διεκδικήσει το ματς δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να μειώσει την επιθετική παραγωγή των γηπεδούχων. Απορίας άξιο το πως γίνεται να χάνεις εκτός έδρας αναμέτρηση όταν έχεις ευστοχήσει στα 15 από τα 30 τρίποντα που εκτέλεσες, αλλά όταν σε κάθε μία από τις επιμέρους περιόδους δέχεσαι κατ’ ελάχιστον 22 πόντους δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις.

Panathinakos OPAP Athens – Zalgiris Kaunas  96 – 94

Οι 2 εκπρόσωποι της Ελλάδας στη Euroleagueαγωνίστηκαν χθες στα 2 τελευταία παιχνίδια για την 20ηαγωνιστική. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη Μπάγερν στο ΣΕΦ και αυτή τη φορά κατάφερε να εκμεταλλευθεί την έδρα του και να φτάσει στην 1η νίκη της εποχής Μπαρτζώκα. Οι Γερμανοί πορευόντουσαν μαζί με τους γηπεδούχους μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου (όπως και στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ 2 μέρες πριν), καταρρέοντας και πάλι στην 4η περίοδο. Ο κόουτς Μπαρτζώκας στη συγκεκριμένη αναμέτρηση επέλεξε να ανοίξει περισσότερο το rotation και να μοιράσει περισσότερο το χρόνο σε όλους τους παίκτες που έχει στη διάθεσή του, με εξαίρεση το Χαραλαμπόπουλο που αγωνίστηκε για μόλις 1:49. Οι ερυθρόλευκοι πήραν πράγματα από διάφορους παίκτες, ο Baldwin ήταν πολύ καλός στην 1η περίοδο, ο Paul στη 2η περίοδο, Κόνιαρης στην 3η και οι Ροτσέστι-Βεζένγκοφ-Ρούμπιτ στην 4η. Η διάταξη Five-out είχε τα μέγιστα αποτελέσματα στο συγκεκριμένο παιχνίδι κυρίως στην 4η περίοδο, όπου ρόλο οργανωτή είχε ο Ροτσέστι με την άμυνα των Βαυαρών να γίνεται έρμαιο των διαθέσεων του (8 assistsμόνο στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο και συνολικά 12) ενώ σε ρόλο εκτελεστή βρέθηκε ο Βεζένγκοφ (5/6 τρίποντα στην 4η περίοδο και συνολικά 20 πόντους). Η άμυνα τα πήγε καλύτερα σε σχέση με την αναμέτρηση της 3ης αλλά μελανό σημείο ήταν τα 13 επιθετικά ριμπάουντ και τα 12/21 τρίποντα που δέχθηκε. Ο Έλληνας τεχνικός προσπάθησε να εισάγει στο παιχνίδι και κάποιες δράσεις με πλάγια pick ‘n’ roll, καταστάσεις απομόνωσης για τον Paul και γενικότερα μια φιλοσοφία για attack the close out σε κάθε ευκαιρία σε μια προσπάθεια για απομάκρυνση της διστακτικότητας που χαρακτήριζε τους γηπεδούχους μέχρι στιγμής στη σεζόν. Η διαφορά και σε αυτό το παιχνίδι δεν αποτελεί την πραγματική εικόνα με τη νίκη να έρχεται πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Για το σύνολο του κόουτς Κόστιτς ξεχώρισαν οι Μονρό (11 πόντοι και 12 ριμπάουντ με τα 5 να είναι επιθετικά), Λούτσιτς (15 πόντοι με 3/3 τρίποντα) και ο παλιός μας γνώριμος Μπρέι (15 πόντους). Η αμυντική αδράνεια της ομάδας του στην 4η και καθοριστική τελικά περίοδο ήταν αυτή που κόστισε στην ομάδα του, η οποία αποχώρησε από την Αθήνα με 0-2.

Ο Παναθηναϊκός με τη σειρά του κατάφερε να κάνει το 2-0 στη διαβολοβδομάδα απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά το παιχνίδι καταφέρνοντας να κλείσουν την 1ηπερίοδο προηγούμενοι με 27-18, στη 2η περίοδο τα πράγματα άλλαξαν και οι πράσινοι με ένα επιμέρους 28-22 κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 3. Ο Ράις, αυτή τη φορά, ήταν εκείνος που διατηρούσε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής με τους 10 πόντους που πέτυχε στο 1ο ημίχρονο. Στο 2ο μέρος και κυρίως στην 4ηπερίοδο η ομάδα του κόουτς Πιτίνο κατάφερε να ισχυροποιήσει την παρουσία της απέναντι στους φιλοξενούμενους και με όπλο την άμυνα κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 10 πόντων (89-78 2:40 πριν το τέλος της αναμέτρησης). Κάπου εκεί και ενώ όλοι πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, η Ζαλγκίρις έκανε την τελευταία απέλπιδα προσπάθεια της για να γυρίσει το παιχνίδι με ένα κοντό σχήμα με τον Λαντέιλ στη θέση 5, τον οποίο αδυνατούσε να ακολουθήσει στην περίμετρο ο Παπαγιάννης. Οι 2 πρώην πράσινοι Ρίβερς και Λεκαβίτσιους πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις και μαζί με τον Γουόκαπ, ο οποίος δείχνει σιγά σιγά πως προσαρμόζεται στα δεδομένα της νέας του θέσης, πήγαν να κάνουν τη ζημιά στους γηπεδούχους ωστόσο η προσπάθεια τους εντέλει δεν ήταν επιτυχημένη. Ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό ο χρόνος που έμεινε για τους Λιθουανούς μετά το λάθος του Ράις ήταν μηδαμινός. Ο επιθετικός πλουραλισμός ήταν αυτός που οδήγησε τους πράσινους στη νίκη με 6 από τους 11 παίκτες που αγωνίστηκαν να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων (ο Ράουτινς αγωνίστηκε για μόλις 1:17). Οι Ράις και Τόμας ήταν εκτελεστικά οι κορυφαίοι με 16 και 20 πόντους αντίστοιχα, ο Καλάθης πέτυχε ακόμη ένα double-doubleμε 14 πόντους και 11 assists. Ο Παναθηναϊκός από την εβδομάδα που μας πέρασε κρατάει προφανώς τις 2 νίκες, καθώς και τις καλές εμφανίσεις του Τόμας, ο οποίος τον τελευταίο καιρό περνούσε μια περίοδο ντεφορμαρίσματος αλλά και τα σημάδια βελτίωσης του Παπαγιάννη, ωστόσο ακόμη είναι μεγάλη η απόσταση που έχει να διανύσει και χρειάζεται αρκετή δουλειά. Ο κόουτς της εθνικής όμως οφείλει να βρει κάποια λύση στα αμυντικά προβλήματα της ομάδας διότι οι 83 πόντοι την Τετάρτη και οι 94 χθες αποτελούν απαγορευτικούς αριθμούς.