Ο “χάρτης” της Γ’ Εθνικής για την σεζόν 2020-2021

46

 

Νότος

ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ

ΑΟ ΑΧΑΓΙΑ 82

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΓΕ

ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ

ΑΟ ΑΚΡΑΤΑ

ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ

ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΑΠΑΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ

ΑΣ ΠΕΡΑ

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΑΟΛ ΧΙΟΥ

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

Βορράς

ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΓΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ

ΚΣ ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ

ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937

ΦΣΦ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ

ΚΕ ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

ΑΣ ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ

ΔΕΚΑ

ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

ΑΠΣ ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ

ΓΣ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΑΣΑΑ ΖΕΦΥΡΟΣ 02

ΜΑΣ ΕΥΑΓ. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ

Ανεβαίνουν επίσης οι εξής ομάδες:

Νότος:

ΕΣΚΑΗ :
ΑΜΑΛΙΑΔΑ

ΕΣΚΑΚ:
ΤΗΡΩΝ ΑΓΙΩΝ ΘΕΩΔΩΡΩΝ

ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ:
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΙΑΣ, ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC

Ε.Σ.Κ.Α.:
ΠΕΥΚΗ, ΚΑΠ, ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.:
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Τ.Ε. Ε.Ο.Κ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ:
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (όμιλος νήσων) ή Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (όμιλος Ρόδου)

Τ.Ε. ΧΙΟΥ:
Φ.Ο. ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΧΙΟΥ

Τ.Ε. ΛΕΣΒΟΥ:
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ

Τ.Ε. ΣΑΜΟΥ:
Α.Ε. ΚΑΡΛΟΒΑΣΙΟΥ

Ε.Σ.Κ. ΚΥΚΛΑΔΩΝ:
Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ (Α όμιλο) ή ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ (Β όμιλο)

Ε.ΚΑ.Σ.Κ.:
Γ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

Ε.ΣΚ.Α.Σ.Ε.:
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ

Βορράς:

Ε.Σ.ΚΑ.Β.Δ.Ε.:
Α.Σ. ΛΕΩΝ (Α όμιλος) Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Β όμιλος)

Ε.Σ.ΚΑ.Θ.:
Γ.Σ ΑΛΜΥΡΟΥ, AGRIA  ΒΑ 1ος όμιλος), ΓΟΜΦΟΙ, ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (2ος όμιλος)

Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.: 
ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ

Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.: 
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ

Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.:
ΚΑΟΔ

Ε.ΚΑ.Σ.Χ.: 
ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ

Ε.ΚΑ.Σ.Θ.: 
ΚΕΡΑΥΝΟΣ, ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ, ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ, Ν. ΒΟΤΣΗΣ ΑΠΣ

Ωστόσο, είναι αρκετά πιθανό να υπάρξουν τυχόν μετατροπές στις ομάδες που θα συμμετάσχουν την επόμενη αγωνιστική χρονιά στη Γ’ Εθνική. Πιο συγκεκριμένα, η ΕΟΚ αναφέρει τα εξής:

“Η Επιτροπή εισηγείται ότι ομάδα που θα δηλώσει αδυναμία συμμετοχής ή θα αποχωρήσει ή δεν θα αποδεχτεί άνοδο με σχετική πτώση σε κατηγορία δεν θα αντικατασταθεί από άλλη ομάδα για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021”.

“Η Γ’ Εθνική κατηγορία ανδρών από 68 Σωματεία μοιρασμένα σε ομίλους με την συμμετοχή των 31 σωματείων που παραμένουν, των 17 Σωματείων που ανέρχονται από τα Τοπικά Πρωταθλήματα των Ενώσεων σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη, τα 4 σωματεία που συμμετείχαν στο Ειδικό Πρωτάθλημα ανόδου που δεν θα διεξαχθεί από τα Νησιά και τα εξής 16 σωματεία: 3 από ΕΣΚΑ, 1 από ΕΣΚΑΝΑ, 1 από ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, 1 από ΕΣΚΑΗ, 1 από ΕΣΚΑΚ, 2 από ΕΚΑΣΘ, 1 από ΕΣΚΑΘ, 1 από ΕΚΑΣΑΜΑΘ, 1 από ΕΣΚΑΒΔΕ, 1 από ΕΣΚΑΣΕ, 1 από ΕΚΑΣΔΥΜ, 1 από ΕΚΑΣΚΕΜ και 1 από ΕΚΑΣΚ.Οι όμιλοι θα διαμορφωθούν μετά τις δηλώσεις συμμετοχής χωρίς αντικατάσταση”