«Μίλησαν» οι έδρες στο NBA.

120

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το πλεονέκτημά τους, στη 2η μέρα των φετινών Playoffs. Άνετα οι Bucks του Γιάννη. Πιο αναλυτικά:

Boston Celtics – Indiana Pacers: 84-74 (1-0)

Με 20 πόντους από τον Kyrie Irving και άλλους τόσους από τον Marcus Morris, οι Boston Celtics έκαναν εύκολα το 1-0 απέναντι στους Pacers με το φτωχό 84-74 σε ένα κλασικό ανατολίτικο παιχνίδι, στο οποίο πρωταγωνίστησε η επαφή και η δύναμη.
Η άμυνα της ομάδας του Brad Stevens έκανε ολικό shut down στην Indiana στο δεύτερο ημίχρονο, επιτρέποντάς της μόλις 29 πόντους σε 24 λεπτά. Cory Joseph και Bojan Bogdanovic με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Nate McMillan. 28/84 εντός παιδιάς έγραψαν οι Pacers, δηλαδή 33.3% (6/27 τρίποντα), ενώ και από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» η κατάσταση ήταν περίπου η ίδια (12/21=57.1%).
Ούτε οι Cetlics εντυπωσίασαν, όντας ελάχιστα καλύτεροι στα ποσοστά τους (36.4% εντός παιδιάς), όμως ο παράγοντας «έδρα» παίζει απόλυτα κομβικό ρόλο σε τέτοια παιχνίδια-σκυλομαχίες.
Επόμενο ματς την Τετάρτη στις 2 τα ξημερώματα.

Portland Trail Blazers – Oklahoma City Thunder: 104-99 (1-0)

Ο πρώην παίκτης της OKC, Enes Kanter, κατάπιε τους Thunder και τον «αδελφό» του, Steven Adams, μαζεύοντας 18 πόντους και πετυχαίνοντας 20 πόντους, με ένα πολύ δύσκολο αριστερό layup, το οποίο λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στους Blazers.
Σπουδαίο ματς και από τον Damian Lillard (30 πόντοι) με απόλυτη ψυχραιμία στις βολές στο τέλος και μεγάλα τρίποντα-μαχαιριές στην καρδιά των φιλοξενούμενων, ενώ καθοριστικός ήταν και ο C.J McCollum με 24.
Από την ομάδα του Billy Donovan o Russell Westbrook έφτασε σε ακόμα ένα Triple-Double (24-10-10) και ο Paul George είχε 26 με 10 rebounds.
104-99 λοιπόν για τους Blazers του Terry Stotts και 1-0 στη σειρά, μετά από ένα κλειστό ματς, που όμως οι γηπεδούχοι έλεγχαν συνεχώς. Επόμενο ματς και πάλι στο Oregon την Τρίτη στις 5:30.

Milwaukee Bucks – Detroit Pistons: 121-89 (1-0)

Πιάνοντας… από τον λαιμό τους Pistons με το καλησπέρα, οι Bucks του «Coach Bud» διέλυσαν το Detroit με 121-89, κάνοντας το 1-0 στη σειρά άνετα.
Η ομάδα του Dwane Casey χωρίς τον Blake Griffin στη σύνθεσή της χάνει πολλή από τη δυναμική της και, αν ο 30χρονος PF χάσει όλη τη σειρά, όπως ακούγεται, η μια νίκη θα είναι υπέρβαση για τα «πιστόνια». Κορυφαίος των Bucks, που είχαν 7 παίκτες διψήφιους, ο Γιάννης με 24 και 17 rebounds σε μόλις 23 λεπτά, ενώ από τους ηττημένους διασώθηκε ο Luke Kennard με 21. Επόμενο ματς την Τετάρτη στις 3:00 και πάλι στο Wisconsin.

Houston Rockets – Utah Jazz: 122-90 (1-0)

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση, οι Houston Rockets του Mike D’Antoni φιλοδώρησαν με 32 πόντους τη Utah και έκαναν το 1-0 στη σειρά, κάνοντας ταυτόχρονα και rotation. 7 παίκτες ήταν διψήφιοι από τους νικητές, με τον James Harden να ξεχωρίσει (29 πόντοι, 8 rebounds και 10 assists), ενώ από την ομάδα του Quin Snyder o Rudy Gobert είχε 22 και 12 rebounds. 17 τελικές για 18 λάθη είχαν οι φιλοξενούμενοι και σε συνδυασμό με το 39% εντός παιδιάς η ήττα ήρθε μάλλον φυσιολογικά, πόσο μάλλον όταν οι αντίστοιχοι αριθμοί των Rockets ήταν 25/10 και 50.5%.
Επόμενο ματς την Τετάρτη στις 4:30.

Πηγή: Fundamentals