Η εβδομάδα των αποδείξεων για τους Sicarios!

173

Το μήνυμα ήταν σαφές μετά το 1-1 που υπέστησαν απο τους Πολιτικούς Μηχανικούς. πειστικές εμφανίσεις και μεγάλες νίκες πρόκρισης καταρχήν για το 2-1 και την πρόκριση αλλα και το καλό ξεκίνημα απέναντι στους Village Boys που τους περιμένουν στα προημιτελικά.

Ένα μήνυμα που όχι μονο λάβανε αλλα απάτησαν με τον καλύτερο τρόπο, δύο εμφατικές νίκες,δύο νίκες κυριαρχίας και στα 48 λεπτά του μάτς αφου για κανέναν σημείο του αγω΄να δεν βρέθηκαν ποτε πίσω στο σκόρ. Και αν οι Πολιτικοί Μηχανικοί ήταν must win match το ματς της πρεμιερας στην σειρα με τους Village 3 μέρες μετά ήταν η σφραγίδα πως οι Sicarios είναι εδώ,δηλώνει παρών και σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο σαν Φαβορί πλέον για το Νταμπλ.

Παμε να δούμε αναλυτικά..

Μετα την μεγάλη εκπληξη και νίκη των Μηχανικών στο 2ο ματς της σειράς οι Sicarios έπαιζαν την τετάρτη όλη την χρονιά..Μπήκανε φουριόζοι και με πολύ καλη αμυνα στο 1ο δωδεκάλεπτο πήραν κεφάλι στο σκορ με 12-5.. Η διαφορά ξέφυγε στα πρώτα 5 λεπτά της 2ης περιοδου οπου το 17-8 έγινε 21-11 και συντηρήθηκε εκει μέχρι και 2 λεπτα πριν την λήξη του ημιχρονου οπου το 22-13 με σερι 0-3 εγινε 22-16 .

Και πάλι ενα ξέσπασμα των νικητών στην αρχή της 3ης εκανε το 26-17 και την μεγαλύτερη διαφορα του ματς στο +12 ,30-18 στο 33ο λεπτό.. Τα επόμενα λεπτά με ενα επιμέρους 3-8 και πάλι οι Μηχανικοί εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί και κλείσανε την επριοδο με 33-26 .

Το σεναριο παρεμεινε το ιδιο ακριβως στην 4η , 41-30 και 45-33 παλι η διαφορά μέχρι εκεί και πάλι μαζεμα στο 45-38 και 47-42 με τριποντα των Μηχανικών,όμως το αποτελεσμα το ίδιο,μεγαλη νίκη πρόκριση για τους Sicarios που κρατώντας σαν θετικό στοιχείο το ξεπεταγμα τους στο σκόρ κράτησαν τα ηνια του αγωνα για 48 λεπτά.

Αν το ματς μεσοβδόμαδα ήταν μάτς πρόκρισης το μάτς της Κυριακής ήταν η βάση για να στήσει την μεγάλη πρόκριση(αν επιτευχθεί) απέναντι σε μία ποιοτική και γεμάτη ομάδα οπως είναι οι Village Boys.

Tο μάτς νευρικό όπως αναμενόταν ,οι Sicarios μπήκαν ζεστα με 2-0 ,5-2 10-5 και 12-5 όμως με ενα σερι 1-5 οι Village έκαναν το 13-10 οπου και ηταν το σκορ δωδεκαλέπτου. Για 3 λεπτά και με διαδοχικους ποντους απο τις δυο ομαδες το σκορ πήγε στο 18-14 στο 16ο λεπτό,όμως εκει με σερι τριών πόντων κυρίως και κακών επιθετικών επιλογων των αντιπάλων,πάραπολλα αστοχα σούτ κάτω απο το καλάθι, οι Sicarios ανεβασαν στροφές και με ενα 9-0 πήγαντο σκόρ στο 27-14 και στο 31-18 του ημιχρόνου.

Οι Village Boys όμως είναι ομάδα που δεν παρατάει κανενα μάτς, ακόμα και άν σχεδόν όλη η ομάδα βρεθηκε σε κακή ημέρα(ίσως 1η φορά σε 6 μήνες).Κίομως μπήκαν δυνατα κανανε το 31-28 , 32-28 μεσα στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιοδου και κρατησαν εκει την διαφορα στο 38-32.

Η κουραση όμως ήταν εμφανής και για τις δυο ομάδες και σε τέτοια μάτς αν μπείς στο 4ο δωδεκάλεπτο με μιαδιαφορα έστω 6 πόντων έχει τον 1ο λόγο για την νίκη.. Τα καλάθια στένευαν και για τους δύο και το σκόρ δεν ξέφυγε πάνω απο το 8-7 επιμερους σκόρ περιόδου και αυτα κυρίως λόγω των βολών που προήλθαν απο τα πολλα φάουλ που εγιναν στο μάτς.τελικό σκόρ 46-39 και 1-0 για τους sicarios .

Στα θετικά των νικητών , η back to back μεγάλη νίκη, το εξαιρετικό 2ο δωδεκάλεπτο οπου και πήραν την διαφορά νίκης, στα αρνητικά τα κενα διαστήματα απο το 27ο λεπτο μέχρι το 33ο οπου έβαλαν 1 πόντο και δέχτηκαν 10. Γαι τους ηττημένους ,ήταν μία «καλη » ήττα ωστε να κατεβουν ποίο προετοιμασμένοι πλέον στα επομενα μάτς και να οδηγησουν την σειρά μέχρι τέλους.