ΑΣ.ΠΕΡΑ:«Επαγγελματική» νίκη στην Νεάπολη

413

Το παρακατω κειμενο ειναι απο το επισημο site του ΑΣ ΠΕΡΑ:

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας η ομάδα μας επιβλήθηκε του Πήγασου με 59-69 στο ΕΑΚ Νεάπολης.

Το αποτέλεσμα ήταν θεωρητικά προδιαγεγραμμένο πριν το τζάμπολ αφού ο Πήγασος κατέβηκε με 7 παίκτες σε αντίθεση με το δικό μας γεμάτο και νεανικό ρόστερ. Η ομάδα μας έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της, «έτρεξε» το παιχνίδι, πίεσε στην άμυνα και πολύ γρήγορα βρέθηκε με μία διαφορά ασφαλείας υπέρ της που κυμαινόταν από τους 10 έως τους 16 πόντους. Η χαλαρότητα του παιχνιδιού έδωσε τη δυνατότητα στον coach Dio να δοκιμάσει σχήματα σε άμυνα και επίθεση και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα μας να προηγείται με 8 πόντους χωρίς να έχει φορτσάρει ιδιαίτερα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο κάποια διαιτητικά λάθη ανάγκασαν τον Gozer που ήταν  «πρώτο βιολί» επιθετικά μέχρι τότε να παρακολουθήσει το υπόλοιπο του παιχνιδιού από τον πάγκο με 5 φάουλ. Μεσολάβησε ένα διάστημα που έπρεπε να ξεμουδιάσουν κι άλλοι παίκτες για να καλύψουν το κενό στην επίθεση που ομολογουμένως είχαμε μπλοκάρει. Σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού ο Πήγασος εκμεταλλευόμενος δικά μας αλλεπάλληλα λάθη, πλησίασε σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι. Κάπου εκεί αφυπνίστηκε η ομάδα και με μπροστάρη τον Murtazic που σκόραρε σε κρίσιμα χρονικά σημεία η διαφορά εκτοξεύτηκε ξανά πάνω από τους 10 πόντους , για να διαμορφωθεί το τελικό 59-69.

Σε ατομικό επίπεδο ο Gozer ήταν και πάλι καταιγιστικός ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Murtazic έδωσε λύσεις στο τέλος κάνοντας ένα πολύ ώριμο παιχνίδι. Ιδιαίτερη αναφορά αξίζει στον Vitolo που έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την φανέλα του ΠΕΡΑ. Τέλος συγχαρητήρια αξίζουν στον Θανούλη που ξεκινώντας την αγωνιστική του άνοδο από τις προπονήσεις, ήταν θετικός στα λεπτά που αγωνίστηκε αποδεικνύοντας ότι έχει όρεξη για δουλειά  και ότι κερδίζει σε αυτοπεποίθηση.

Οι πόντοι της ομάδας μας:

ΑΣ ΠΕΡΑ (Dio ,Σκαρτάδος):    Gozer  26,  Murazic 16, Κωστάκης  7, Τζούλης  5, Περι  4, Σουγκλάκος  4, Βιτόλο  3, Φουσκωτός  2, Pit 2, Rubio , Κάπο , Θανούλης.

Mvp: Murtazic

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας την Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου στην Κλεάνθους ΦΑΠ Arena απέναντι στον Αστέρα Ιπποδρομίου.