Έφτασαν κοντά στον «άθλο», αλλά δεν τα κατάφεραν οι Blazers…

160
Το Portland πέτυχε 18/39 τρίποντα (46.2%), πήρε 41 πόντους από τον πάγκο του και βρέθηκε στο ημίχρονο να προηγείται με 15 πόντους. Ένα λεπτό και 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη βρέθηκε μπροστά στο σκορ για τελευταία φορά, αλλά δεν κατάφερε και πάλι να πάρει τη νίκη και λύγισε στο τέλος, χάνοντας το ματς στης λεπτομέρειες. Τελικό σκορ 114-111 για τους Warriors, που είχαν και πάλι τον «Chef» σε μεγάλη μέρα με 37 πόντους, 8 rebounds και 8 assists και τον «Splash αδερφό» του, Klay Thompson, δεύτερο σκόρερ με 24. Εξαιρετικός και πάλι ο Draymond Green με 16 πόντους, 10 αμυντικά reounds, 7 assists και 5 κοψίματα.
Οι Warriors έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα (30 τελικές για 42 FG), είχαν καλύτερο ποσοστό εντός παιδιάς από τους αντιπάλους τους (51.2% έναντι 44.2%) και 13 περισσότερα rebounds.
Από την ομάδα του Terry Stotts οι Lillard και McCollum ήταν καλύτεροι από το προηγούμενο ματς με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα, όμως και πάλι είχαν μέτρια ποσοστά ευστοχίας (15/39 εντός παιδιάς), ενώ 16 πόντους με μεγάλα σουτ είχε o Seth Curry με 4/7 σουτ και +13 στον δείκτη +/-, τον μεγαλύτερο όχι μόνο της ομάδας του, αλλά ολόκληρης της αναμέτρησης!
Οι Blazers είχαν την ευκαιρία τους στο τέλος, έχοντας την μπάλα και όντας 3 πόντους πίσω στα τελευταία 10», όμως ο Andre Iguodala έπαιξε υποδειγματική άμυνα πάνω στον Lillard και χωρίς να του επιτρέψει να πάρει ανάσα, εξανέμισε κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων για παράταση.
Η σειρά μεταφέρεται στο Oregon και στο Moda Center για τα επόμενα δυο παιχνίδια, με το πρώτο να είναι προγραμματισμένο για το βράδυ του Σαββάτου στις 4:00. Ο Steve Kerr και οι παίκτες του ταξιδεύουν στο Portland για μια τουλάχιστον νίκη που θα τους δώσει κατά 99% την πρόκριση στους τελικούς του NBA για 5η σερί χρονιά, ενώ οι πληγωμένοι Blazers θα προσπαθήσουν να βρουν ευκαιρία να ορθοποδήσουν. Το έχουν κάνει αρκετές φορές σε αυτή τη σεζόν και ιδιαίτερα στα Playoffs, αλλά κάπου φαίνεται να στερεύουν οι δυνάμεις. Η ευκαιρία που χάθηκε χτες ήταν μεγάλη και δεν ξέρω, αν μπορούν να βρεθούν ξανά στην ίδια περίσταση. Βέβαια φέτος έχουμε γίνει μάρτυρες μιας τεράστιας ψυχικής δύναμης, την οποία έχει επιδείξει η ομάδα του Terry Stotts, οπότε δεν μπορούμε να αποκλείουμε τίποτα.