28ο Πανελλήνιο Κορασίδων: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός

739

Ύστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 49-43 του Φάρου Κερατσινίου και κατέκτησε αήττητος τον τίτλο του πρωταθλητή στο Πανελλήνιο Κορασίδων.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, όταν κυριάρχησαν οι άμυνες. Ο Παναθηναϊκός με σουτ της Εζέτζα προηγήθηκε με 6-3, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη, όμως ο Φάρος πέρασε μπροστά με δύο συνεχόμενα καλάθια της Χατζηλεοντή. Η εναλλαγή στην πρωτοπορία για τις δύο ομάδες συνεχίστηκε μέχρι το 12ο λεπτό όταν ο Φάρος προηγήθηκε με 11-14.

Οι «πράσινες» όμως, με σερί 7-0 πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά με τέσσερις πόντους (18-14) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και με πέντε (21-16) λίγο αργότερα. Η ομάδα από το Κερατσίνι ισοφάρισε σε 21-21 λίγο πριν το φινάλε της περιόδου που ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με διαφορά δύο πόντων.

Ο Φάρος ξεκίνησε εξαιρετικά την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 23-26, ενώ ο Παναθηναϊκός πέτυχε τον πρώτο του πόντο, 5:33 πριν τη λήξη της με βολή της Στεφάνου.  Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (26-35) υπέρ της ομάδας της ΕΣΚΑΝΑ που ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με προβάδισμα μόλις ενός πόντου (34-35) καθώς ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει με σερί 8-0.

Με τρίποντο της Στεφάνου ο Παναθηναϊκός πέρασε μετά από ώρα μπροστά με 41-39, 6:06 πριν το τέλος του αγώνα. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι της Χατζηλεοντή, έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Φάρο, για να ισοφαρίσει σε 43-43 με βολές η Κάραλη. Η Εζέτζα με δύο συνεχόμενους πόντους έφερε την Αθηναϊκή ομάδα μπροστά με 47-43, 1:54 πριν το φινάλε. Η Νικολέτα Κοιλιά με βολές έγραψε το τελικό σκορ μέσα σε έξαλα πανηγύρια για τις νικήτριες.

Δεκάλεπτα: 9-8, 23-21, 34-35, 49-43
Διαιτητές:  Σταματόπουλος-Φραγκούλη

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης-Αρχιμανδρίτης): Κοιλιά Π., Στεφάνου14(1) , Μουρίκη 8(2), Κάραλη 9, Κοιλιά Ν. 4, Μπεζαϊτη,Τάρλα 4(1), Ζάρρη 2, Εζέτζα 8, Γάτου.

ΦΑΡΟΣ ΚΑΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης-Αναγνώστου): Καρακασίδου 5, Κιαουλιά Μαλ. 3(1), Καραπατάκη 3(1), Καλαφάτη , Κοντραφούρη 11, Παπαμιχαήλ, Τζιλιάνου, Χατζηλεοντή 21.