28ο Πανελλήνιο Κορασίδων: Άρης-Έσπερος Πάτρας 45-38

691

Κοντά στην τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στην διοργάνωση βρίσκονται οι κορασίδες του Άρη μετά από την σημαντική νίκη τους επί του Εσπέρου Πάτρας με 45-38 στον πρώτο αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής της τελικής φάσης του 28ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος που ολοκληρώνεται αύριο στη Νέα Ιωνία του Βόλου.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Νάτσκου ξεκίνησε το παιχνίδι ο Έσπερος, όμως ο Άρης απάντησε με οκτώ πόντους από τις Βαντσιούρη και Γκρίτζαλη και προηγήθηκε σε 8-6. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία, όμως ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά δέκα πόντων (24-14) στην αρχή της δεύτερης περιόδου.

Η ομάδα της Αχαΐας μείωσε σε 24-18 στο 17ο λεπτό ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο της Γράψα, 32-20 υπέρ των «κιτρίνων».

Ο Έσπερος απάντησε με σερί 11-0 στις αρχές της τρίτης περιόδου μειώνοντας σε 32-31, ξαναμπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι, καθώς ο Άρης δεν πέτυχε καλάθι για επτά λεπτά και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με μόλις δύο πόντους.

Η Τραγουστή έδωσε  προβάδισμα με 34-35 στον Εσπερο ύστερα από έξι λεπτά επιθετικής αδράνειας και για τις δύο ομάδες, αλλά ο Άρης απάντησε άμεσα με τρίποντο και γκολ-φάουλ της Γράψα,  προηγούμενος με 40-35. Η Γκρίτζαλη με νέο τρίποντο και η Γράψα με λέι-απ έφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για τις «κίτρινες»(45-35) και ουσιαστικά έκριναν το νικητή του αγώνα.

Δεκάλεπτα:  20-14, 32-20, 34-33, 45-38
Διαιτητές: Ξέρας-Δολγύρας

ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης-Μακρής): Γκρίτζαλη 13(1), Ουζούνη 4, Γράψα 13(2), Βαντσιούρη 8, Μπαξεβανίδου, Μπερμπέρη 3(1), Νεοχωρίτη, Κωφοκώτσιου 4.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαγιαννόπουλος-Φλωράτος): Αναγνωπούλου, Ψυρρή 11(3), Νάτσκου 11(3), Τσιακμά, Τραγουστή 13, Αργυροπούλου, Ρεκουνιώτη 3.

Κουλακιώτης: «Αποβάλαμε το άγχος»

Ο προπονητής του Άρη, Βαγγέλης Κουλακιώτης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Η μέχρι τώρα εμφάνιση της ομάδας μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε καθώς υπήρχε αρκετό άγχος. Σήμερα καταφέραμε και το αποβάλαμε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα-καθώς είχαμε και χρονικά διαστήματα μη παραγωγικά στην επίθεση-και πήραμε την σημαντική νίκη που μας δίνει την τρίτη θέση».