Στον τελικό του κυπέλλου ο Απόλλων Πάτρας

461

Ο Απόλλων Πατρών προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου νικώντας με 75-73 τη Νέα Κηφισιά στο Ζηρίνειο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και με πρωταγωνιστές τους Ντούβνιακ και Ντέιβις έφτασαν να προηγούνται με 19-8. Ο επιθετικός οίστρος του Φιτζπάτρικ οδήγησε τους φιλοξενούμενους σταδιακά στη μείωση της διαφοράς και στο -4 (34-30) του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο ίδιος χάρισε στην ομάδα του το προβάδισμα στα μέσα της τρίτης περιόδου (42-43).

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Νίκου Βετούλα αύξησε τη διαφορά της αρχικά στους εννιά (50-59) και παρά την προσωρινή αντίδραση της Νέας Κηφισιάς (57-59) λίγο αργότερα στους οκτώ (63-71). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν κατέθεσαν τα όπλα, πλησίασαν στο καλάθι (73-75) κι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους είχαν την τελευταία επίθεση.

Ωστόσο η προσπάθεια του Τσαλδάρη για λέι απ δεν ήταν εύστοχη και ο Απόλλων Πατρών προκρίθηκε στον τελικό για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια.

Δεκάλεπτα: 19-11, 34-30, 50-56, 73-75. Διαιτητές: Πηλοΐδης, Σχινάς, Ψαριανός (Μαύρος).

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Καυκής, Γιούιν, Λιακόπουλος 10, Τσαλδάρης 5, Πεσάκοβιτς, Ντούβνιακ 17, Ντέιβις 10, Ψαθάς 2, Μελισσαράτος 13, Μπάρλος 16, Κακιούζης.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 8, Αργυρόπουλος 10, Γκάλογουεϊ 8, Γεωργαλλής 2, Πεν 11, Φιτζπάτρικ 25, Αντωνάκης, Ελ Αμίν 9, Μολφέτας 2.