Σπουδαίο “διπλό” στη Νέα Σμύρνη για τη Νίκη Λευκάδας

593

Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για την Νίκη Λευκάδας, η οποία παίζοντας εκπληκτικά στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε του Πανιωνίου στην Νέα Σμύρνη με σκορ 55-65.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν μουδιασμένα στο πρώτο μέρος, έχασαν πολλά ριμπάουντ και ευτυχώς για αυτές η διαφορά υπέρ του Πανιωνίου κρατήθηκε σε χαμηλά επίπεδα χάρη στη σκληρή τους άμυνα. Στην επανάληψη όμως οι αθλήτριές της Λευκάδας ήταν σχεδόν τέλειες και πήραν εν τέλει με άνεση το διπλό. Μαεστρική εμφάνιση από την Τελίδου, που κυρίως μαζί με τις τρεις ξένες ήταν οι αιχμές του δόρατος.

Με αυτή τη νίκη, η Νίκη Λευκάδας έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για να αποφύγει τα play-out και πλησίασε ακόμη περισσότερο στην πρώτη τετράδα.

Δεκάλεπτα: 18-17, 32-27, 40-43, 55-65

Πανιώνιος (Τσίκληρας-Γιαννουλάκης): Πέτερσεν 11, Χίλι 20, Τσιαδή, Μπότσαρη 4, Θεοδωρομανωλάκη 2, Στεφανίδου 8 (2), Πετράκη 6, Γρηγορίου, Τζόουνς 4

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου, Τελίδου 16 (1), Καμπουράκη 3, Μπράουν 15 (1), Στάρα 14 (1), Γούναρη 7 (1), Ψυχογιού, Κάντι 10, Παπαδοπούλου