Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική Νέων Ανδρών

935

Η Εθνική Νέων Ανδρών δεν τα κατάφερε στην περεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Λινιάνο της Ιταλίας.

Όντας εκτός ρυθμού στο δεύτερο δεκάλεπτο, ηττήθηκε από τη Λετονία 61-50. Αύριο, στις 22.00 αντιμετωπίζει τη Βουλγαρία, η οποία σήμερα ηττήθηκε από το Ισραήλ (68-79).

Το χαρακτήρα του ντέρμπι είχε η αναμέτρηση στο μεγαλύτερο διάστημα. Οι Λετονοί ήταν αυτοί που πήραν πρώτοι ένα προβάδισμα (5-2, 3’) με την Ελλάδα να αντιδρά άμεσα για το 5-7 (4’) με γκολ φάουλ του Σπυρόπουλου. Το σκηνικό επαναλήφθηκε όταν η Λετονία έφτασε στο 10-7 (5’), για να βρει τις λύσεις η ελληνική ομάδα οδηγώντας στο 10-11 (7’) με το δεκάλεπτο να κλείνει με τους δύο αντιπάλους να κοιτά ο ένας τον άλλο στα μάτια (15-15).

Ο Μάνος Μανουσέλης είδε τους παίκτες του στο δεύτερο δεκάλεπτο να αντιδρούν καλύτερα και να διατηρούν μια ελαφρά υπεροχή, χωρίς όμως και να μπορούν να ξεφύγουν. Κάθε φορά που έπαιρναν μια μικρή διαφορά, η Λετονία κατάφερνε να ισοφαρίσει και σε μία περίπτωση να προσπεράσει (27-26, 17’18’’). Με ένα 4-0 όμως, η Ελλάδα προσπέρασε, για να φτάσει στο 27-30 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο. Σημείωσε μόλις οχτώ πόντους, ενώ και από τις δύο πλευρές υπήρχαν μεγάλα κενά σε ότι αφορά την παραγωγικότητα. Χαρακτηριστικό είναι ότι για σχεδόν τέσσερα λεπτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει με τη Λετονία φτάνει στο +11 σε μόλις τρία λεπτά στην τέταρτη περίοδο και λίγο αργότερα στο +14 (52-38, 33’10’’) με δύο συνεχόμενα τρίποντα. Η Ελλάδα από το 28’40’’ ευστόχησε ξανά στο 32’41’’ με τον Μπιλλή να σουτάρει πίσω από τα 6μ75 για το 52-41.

Οι Λετονοί επέστρεψαν όμως μετά από δύο άστοχες προσπάθειες,για να φτάσουν στο +15 (56-41, 35’40’’). Το 36-36 έγινε 58-41 (37’) με την Ελλάδα να δείχνει κάποια σημάδια αντίδρασης στο τελευταίο τρίλεπτο. Κώττας και Πουλιανίτης μείωσαν (58-46, 37’50’’) και ο Χριστοδούλου κατέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (58-48, 38’45’’). Οι Λετονοί ήταν αυτοί όμως που είχαν αγκαλιάσει και κράτησαν τη νίκη, την οποία και σφράγισαν με το τελικό 61-50.

Δεκάλεπτα: 15-15, 27-30, 42-38, 61-50.

Λετονία: Ένγκερς, Λόμαζ 11, Ζβίγκουρς 2, Πλάβνιεκς 2, Μέζνιεκς 12, Γκλουντίτις 9, Πάζε, Σμιτς 8, Γκεκς 8, Μαλμάνις 7, Στράντνιεκς 2.

Ελλάδα (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης, Λιάπης 7, Κώττας 2 (6ρ), Χριστοδούλου 10, Πουλιανίτης 3, Χατζηνικόλας 2, Θεοδώρου 2 (7ρ), Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 9, Σταμάτης 4, Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 9 (7ρ).