Πανευρωπαϊκό Βετεράνων:Οι αγώνες κατάταξης για την ομάδα 40+ και ήττα για την ομάδα 50+

744

Στην κατάταξη και στους αγώνες που ακολούθησαν μετά τους ομίλους, η ελληνική ομάδα 40+ υποχρεώθηκε σε ήττα από τη ρωσική Mercury, Russia E, με 49-71. Κάτι περισσότερο από 30 λεπτά άντεξε το ελληνικό σχήμα και στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις απέναντι στους Ρώσους, οι οποίοι είχαν περισσότερες λύσεις.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 29-29, 39-49, 49-71.
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- ΕΛΛΑΔΑ 40+ (Χασόπουλος): Λιάτσης, Τάκης 3(1), Νικολαϊδης 4, Κουντουράκης 13 (3), Σταυριανός 11 (1), Φιλανδριανός 10 (2), Δαλέσης 6, Κεραμίδας 2, Πετράς.
Mercury, Russia E (Πορτνιάγκιν): Τουτίνιν 1, Τακίλιν 16 (1), Σελιάνιν, Μπαμπίτσιν 12, Μακάροφ 5 (1), Αβράκοφ, Σουέν 4, Καρεπάνοφ 10, Κοπάνστεφ 11 (1), Στέτσοφ 2, Σεμένοφ 8, Βορόζτσοφ 2.

Ήττα για την ομάδα 50+

Την ήττα από ρωσική ομάδα γνώρισε η ομάδα 50+ για την τελική κατάταξη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Με αντίπαλο την Project-44, Russia Β ακολούθησε μέχρι το ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια τα πράγματα ήταν δύσκολα και οι Ρώσοι έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 45-37, 69-53, 99-62.
Project-44, Russia Β (Βελιτζάνιν): Ουστίνοφ 27 (4), Γκόρσκοφ 17 (1), Περεπέλκιν 8, Σίρσοφ 20, Μπορίσοφ 12, Αλεντίνοφ 8, Ζούκοφ 2, Κρίκοφ 5.
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- ΕΛΛΑΔΑ 50+ (Τσόρλαλης): Δουλόπουλος 8 (2), Οικονόμου, Κουφογιάννης, Καρατζουλίδης 13 (1), Γιαννόπουλος 14, Τουκμενίδης 14 (2), Τσελεμπής 13 (1), Τσιριλάκης, Χασόπουλος.

Επίσης, η ομάδα του ΣΠΑΚΕ (βετεράνοι της Αθήνας) η οποία λαμβάνει μέρος στην κατηγορία 60+, έχασε από την αντίστοιχη της Σλοβενίας με 66-47. Αγωνίστηκαν οι Παπακωνσταντόπουλος, Μπακίρολογλου 31 (6), Αραποστάθης 5 (1), Πάτκος 2, Δραζίνος, Λεκάκης 2, Αποστολίδης, Δημητροκάλης 7 (1).