Πήραν το ντέρμπι οι παίδες του Ζεφύρου

698

Νίκη στο ντερμπι της Περαιας για το παιδικό του Ζεφύρου επι του Αχιλλέας Περαίας με σκορ 64-73 .Το παιχνίδι ηταν πραγματικό ντέρμπι με ένταση και δυνατές μονομαχίες. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον τυπικά φιλοξονούμενο Ζέφυρο να προηγείται με 31-34. Στο τριτο δεκαλεπτο ο Αχιλλέας έκανε την αντεπίθεση και πέρασε μπροστά με 49-45.

Οι παίκτες του Ζέφυρου όμως δεν πτοήθηκαν . Έσφιξαν την άμυνα και με καθαρό μυαλό ,πολλά επιθετικά ριμπάουντ και “μεγάλα” καλάθια έτρεξαν ενα 15-29 επι μέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο παίρνοντας την σπουδαία νίκη .Κορυφαίοι απο τον νικητή οι Βατσέρης, Προεστόπουλος, Παπακωσταντίνου Νεστορίδης.Απο τον Αχιλλέα οι Μανωλής, Μανόπουλος Σταματίου.

Δεκάλεπτα: 18-17,31-34,49-45,63-74   Διαιτητές: Μοσχάς, Βουμάνης

Αχιλλέας Περαίας (Παρίσης-Μανωλής): Αχτινούδης, Αντωνόπουλος, Χ”Δημητρίου, Καζάκης, Μανωλής 18, Μανόπουλος 16(1), Λιατσάς 5, Σταματίου 11(1), Γουλούδης 6, Μούχα 6, Παπαδόπουλος 2.

Ζέφυρος (Κοσμας-Γκοτζαμανίδης): Χελιδόνης 2, Δαμίγος, Αναστασιάδης, Νεστορίδης 9, Βατσέρης 29, Παπακωσταντίνου 9, Προεστόπουλος 17(1), Μπετζούνης 5(1), Χ”Παντελής, Σκαρλατούδης, Καρβουγιάζης, Καραδημητράς 2.