Πάλεψαν αλλά ηττήθηκαν οι Ελπίδες Ηλιούπολης

624

Δεν τα κατάφεραν οι Ελπίδες Ηλιούπολης στον εκτός έδρας αγώνα με την Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης και ηττήθηκαν με 62-59.

Η ομάδα της Ηλιούπολης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 10-17 όμως οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και με πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο (42-29). Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελπίδες βελτιώνοντας κυρίως την άμυνά τους μείωσαν την διαφορά φτάνοντας αρκετές φορές κοντά στο σκορ ώστε  να διεκδικήσουν την νίκη (50-47, 58-55, 60-57) όμως κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση και κυρίως η αστοχία από την γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία δυο λεπτά στέρησαν από την ομάδα την ευκαιρία να γυρίσει το ματς και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 17-19, 42-29, 50-47, 62-59.  Διαιτητές: Μιμηκόπουλος – Ψωμιάδης.

Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης (Ψαριανός): Παπακωνσταντίνου, Πουταχίδης 5(1), Μαρτινίδης 9, Βαφειάδης Β. 12(4), Κουτσουρίδης 7, Βαφειάδης Δ., Τοπαλνάκος 2, Γκέκας 10, Καρυπίδης 8, Σιώμος 2, Δρουγκελίδης 7.

Ελπίδες Α.Ο. Ηλιούπολης (Τράκας): Κατσουπάκης 18(1), Κασούμης 8(2), Γιαννακίδης 12, Δημητρίου 6, Σταμάτης 8, Κεχαγιάς 7, Μπαμπατζάνης, Ριμπίτσκι, Σφούγγαρης, Δημητριάδης, Καλαϊτζόγλου.