Νικηφόρο ξεκίνημα για τους νέους του Ανατόλια στο φάιναλ φορ της ΕΚΑΣΘ

2000

Με νίκη ξεκίνησαν το φάιναλ φορ της ΕΚΑΣΘ οι νέοι του Ανατόλια , μιας και επικράτησαν με 66-74 του ΠΚ Νεάπολης.

Πολύ καλά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ανατόλια και όντας πιο εύστοχη από την ομάδα της Νεάπολης προηγήθηκε 8-26.
Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Νεάπολης ξεκίνησε καλύτερα , ισορρόπισε το παιχνίδι όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να μειώσει  πολύ τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο 24-40.
Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα της Νεάπολης βελτίωσε την απόδοσή της και μείωσε 1’30” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου 43-51 και σκορ δεκαλέπτου 47 – 52 με φανταστικό Καραγιαννάκη.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ανατόλια κατάφερε να διατηρήσει μια μικρή διαφορά , την οποία κράτησε μέχρι τέλος .

Διαιτητές : Σιταρίδης , Αγραφιώτης , Τσάνταλη  Δεκάλεπτα: 8-26,24-40, 47-52,66-74.

ΠΚ Νεάπολης ( Τασόπουλος ): Σουλτάνης 2 , Χατζόπουλος , Χύτας 22, Στεργιόπουλος , Χριστοφόρης 8(1) , Καραγιαννάκης 15(1) , Κατσαρός , Φαρμάκης 1 , Τσιώρας 9(2) , Αμανατίδης 2, Νικολαΐδης , Χριστοδούλου 7.

ΣΑΑΚ Ανατόλια (Ευγενειάδης ): Γράντας , Βαλούμας 1, Βρέττας 9, Μπίλλιος 10(2) , Αζίζης 14(1) , Ζαφειρούδης 8(2), Ξενιτίδης 12(2) , Σταματογιάννης 21, Λαζαρίδης .