Νικητής στο «θρίλερ» ο Ορφέας Ν. Σκοπού – Πρόκριση σε ρυθμό ρελαντί για το Ρούπελ

1430
Δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας το σημερινό παιχνίδι μεταξύ του Ορφέα Ν. Σκοπού (U20) και της Ηράκλειας. Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να υπερκεράσουν το εμπόδιο των αξιόμαχων «κόκκινων» και πήραν τη πρόκριση για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ασταμάτητος Αξιαρλής (σημείωσε 14 πόντους) έβαλε τον Ορφέα στη θέση του οδηγού (21-11 σκορ περιόδου).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Κώστα Σίσκου συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα. Η περίοδος τελείωσε με 29-17.
Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν. Το συγκρότημα του Νίκου Μάντζιου μείωσε σε 33-26 στο 24′ και 36-30 στο 27′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 38-30.
Στη τέταρτη περίοδο η Ηράκλεια με πρωταγωνιστή τον Κούτλη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (46-46 στο 38′).
Ο Αξιαρλής με 1 εύστοχη βολή πέτυχε το 47-46 (51”).  Εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία με τους Παναγιωτίδη και Κούτλη για να προσπεράσουν στο σκορ.
Ο Δρουμαλιάς με 2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 49-46, αφού απέμεναν μόλις 4 δέκατα και οι «κόκκινοι» δεν μπόρεσαν να εκδηλώσουν μια οργανωμένη επίθεση.

Οι δύο σέντερ των «ασπρόμαυρων», Γάτος και Χαβαλές ήταν απογοητευτικοί αποτυγχάνοντας να εξουδετερώσουν τον Κούτλη, ο οποίος έκανε «πάρτυ» στο καλάθι των γηπεδούχων.
Ο Παρίσης έχει ταχύτητα, δεν φοβάται να διεισδύει, αλλά είναι επιρρεπής στα φάουλ και στο τέλος άφησε αβοήθητη την ομάδα του.
Περισσότερη σιγουριά στο κατέβασμα της μπάλας χρειάζεται η Ηράκλεια.
Δεκάλεπτα: 21-11, 29-17 (ημ.), 38-30, 49-46 Διαιτητές: Δημάδης, Τσακιρίδης
Ορφέας (Σίσκος): Κουτσιαντζής 2, Παρίσης 13 (1), Αξιαρλής 20 (2), Γάτος 2, Δρουμαλιάς 7 (1), Χαβαλές 3, Ταΐρης 3 (1), Ποδώνης.
Ηράκλεια (Μάντζιος): Μιντσώκης 2, Αποστολάκης 3, Μέσσας 1, Παναγιωτίδης 3 (1), Κουρέας 7, Κούτλης 22 (1), Καραγεωργάκης 2, Γυμνόπουλος 2, Βάκας 4 (1), Κυριαζής.
Ρούπελ Σιδηροκάστρου – Προσοτσάνη: 57-47
Καλά ξεκίνησε τη φετινή χρονιά το Ρούπελ, το οποίο επικράτησε της Προσοτσάνης στο Σιδηρόκαστρο με 57-47.
Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη διατηρούσε διαρκώς ένα προβάδισμα 7-8 πόντων στο σκορ και εξασφάλισε τη νίκη-πρόκριση.