Νέων γυναικών: ‘Ηττα απο την Αυστρία

589

Μεγάλη ήταν η μάχη που έδωσε η Εθνική Νέων Γυναικών πριν από λίγο στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ κατηγορία).

Ηττήθηκε τελικά στις λεπτομέρειες με 59-56 από την αήττητη Αυστρία, διατηρεί όμως ακόμα ζωντανές τις ελπίδες της για άνοδο στην Α’ Κατηγορία της διοργάνωσης.

Το ματς ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στο παρκέ. Η Αυστρία προηγήθηκε με 19-13,  αλλά η εθνική πέρασε μπροστά με 21-20 με τη Χριστινάκη στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι αντίπαλες, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Ελλάδας και ξέφυγαν με 27-21 και 31-25 με τις Ελληνίδες να μην το βάζουν κάτω.  Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την εθνική τρεις πόντους πίσω (32-29), με τη Σταμάτη να έχει δώσει πολλές βοήθειες.

Με προσπάθειες από τη Φασούλα το ματς πήγε στο -1 (34-33), ενώ η Χριστινάκη έδωσε το προβάδισμα με 39-38 και λίγο αργότερα έκανε το 41-40.  Με καλάθι της Κυρατζή έγινε το 45-42 στο 28.30, ενώ η Αυστρία έβρισκε λύσεις από τις Φους –Ρομπέτιν και την Κόιζαρ. Η Γουαιλντμπάτσερ έκανε με τρίποντο το 47-45 για να απαντήσει άμεσα η Χριστινάκη (47-47), ενώ αμέσως μετά με τις Φασούλα και Γούναρη έγινε το 51-47.

Οι Αυστριακές όμως ισοφάρισαν σε 51-51 για να έρθει η Χριστινάκη στον αιφνιδιασμό να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην εθνική (53-51 στο 34.30).  Η Φους-Ρομπέτιν έφερε το ματς και πάλι στα ίσα (53-53), αλλά η Χριστινάκη μίλησε ξανά (55-53). Η Κόιζαρ όμως απάντησε (55-55) 43 δευτερόλεπτα από το τέλος. Στα 35 δεύτερα η Φασούλα αστόχησε σε σουτ για να έρθει η Κόιζαρ με τρίποντο 16 δεύτερα από το τέλος και να κάνει το 58-55. Η αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 59-56 υπέρ της Αυστρίας με ½ βολές από τη Χριστινάκη.

Δεκάλεπτα: 20-19, 32-29, 42-45, 59-56.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Λέγκρις, Μπάουερ, Νιούμαν 5(1), Φους-Ρομπέτιν 19, Σβάρτζινγκερ 3, Γουαιλντμπάτσερ 3(1), Πετράκ 5, Βάγκνερ 1, Κόιζαρ 15(1), Τζούρχαρ 8.

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 8, Εμμανουηλίδου, Κυρατζή 5(1), Γούναρη, Χριστινάκη 23, Νάστου, Νίξινα 6, Φασούλα 10, Καραμπάτσα 4, Λούκα.