Μεγάλη νίκη για τον Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης

614

Σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη νίκη σημείωσε ο Μέγας Αλέξανδρος Ηλιούπολης επί των πρωτοπόρων στον όμιλο Ακαδημιών Πρωταθλητών Πεύκων στην παράταση με 67-63.

Ο αγώνας είχε χαρακτήρα ντέρμπι από την αρχή ως και το 45ο λεπτό. Οι νικητές ήταν για άλλη μια φορά άκρως ανταγωνιστικοί με ομάδα που βρίσκεται στην κορυφή και συνεχίζουν τις επιτυχίες στο δεύτερο γύρο.

Η νεανική ομάδα των Ακαδημιών πίεσε σε όλο το παιχνίδι, έκλεψε μπάλες και έφερε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Μέγας Αλέξανδρος εμφανίστηκε με πολλές απουσίες, εξαιτίας τραυματισμών και ασθενειών, αλλά είχε σε καλή μέρα σε όλο τον αγώνα τους Κυριαζίδη, Χατζηευστρατίου, ενώ  πήρε σημαντικές  βοήθειες στα υπόλοιπα σημεία του αγώνα και από τους υπόλοιπους έξι που έπαιξαν. Από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Γουλτίδης, Παρασκευόπουλος.

Δεκάλεπτα: 12-16, 28-31, 47-45, 57-57(κ.α.), 67-63  Διαιτητές: Τσαρδούλιας-Καραβάς

Μέγας Αλέξανδρος Ηλιούπολης (Σταυρόπουλος): Κυριαζίδης 29(5), Χατζηευστρατίου 14, Αηδονίδης 8(2), Μοσκόφογλου 6(1), Καπνάς 6, Τζίβας 2, Θρασυβουλίδης 2, Κολογοσίδης.

Ακαδημίες Πρωταθλητών (Δώνης): Γουλτίδης 15(1), Παρασκευόπουλος 14,  Αλβανίδης 12(1), Παπαστολόπουλος 11(1), Παράσκος 9(1), Τσιαπανίτης 2, Δασύρας, Δώνης, Σακελλαρίδης, Ιωσηφίδης.