Επική νίκη για την Old School

909

Ματς θρίλερ που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση έγινε χθες στο κλειστό γήπεδο της ΜΕΝΤ. Νικήτρια η ομάδα της Old School σε ένα ντέρμπι με τα όλα του με τους Αστέρες με τελικό σκορ 65-68.

Οι Αστέρες μπήκαν πιο δυνατά και πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι με αποτέλεσμα λίγο πριν την ανάπαυλα να προηγούνται με 18 πόντους. Κάπου εκεί άρχισε η αντιπίθεση και το ημίχρονο βρήκε την Ols School στο -13.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η Old School που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έτσι ροκανίσε την διαφορά. Κανονική διάρκεια 53-53.

Πρώτη παράταση και ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι πίσω 3 πόντους περίπου 40 δεύτερα πριν την λήξη ο Τοπρίτσικας με απίστευτη ενέργεια πέτυχε καλάθι και πήρε το φάουλ, ευστοχώντας στην ελεύθερη βολή. Καλή άμυνα και δεύτερη παράταση.Η Old School ήταν πάνω στο σκορ με 1 πόντο (65-66) και μένουν 27 δεύτερα. Καλή άμυνα και αμυντικό ριμπάουντ από τον Σπυριδωνίδη ο οποίος τραυματίζεται στο κεφάλι και ζαλίζετε. Έχοντας 3 βασικούς με 5 φάουλ στον πάγκο και τον ζαλισμένο Σπυριδωνίδη να πηγαίνει αναγκαστικά στον πάγκο τον αλλάζει για να σουτάρει βολές ο Μαυρουδής ο οποίος δεν έχει αγωνιστεί μέχρι στιγμής. Κρύο αίμα ευστοχεί και στις 2 και γράφει το τελικό σκορ 65-68.

Έτσι η Old School είναι και μαθηματικά στην Β’ φάση που θα διεκδικήσει μία θέση για την άνοδο. Το ρεκόρ πήγε στο 10-3, με την πέμτη συνεχόμενη νίκη, δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε ντέρμπι και επική ανατροπή.

Η νίκη είναι αφιερωμένη στον χαζομπαμπά της ομάδας της Old Schol Καλπίδη Φώτη, στην γυναίκα του και πρόεδρο της ομάδας και στο καινούργιο μέλος της οικογενείας τους.

Δεκάλεπτα: 19-12, 33-20, 43-32, 53-53 (κ.δ), 62-62 (1π),65-68 (2π) Διατητές: Πλατέλλα, Ζαγοράκης

Αστέρες (Χατζημιχαήλ): Σαραπάρης 10(2), Μανιατόπουλος 6, Μίντσης 10(2), Σαράντης 6(2), Νεοκοσμίδης 3, Μαυρογένης 4, Βεζύρογλου 13(2),Παπαδάκος 5, Χατζηδήμος 8, Ταβαντζής.

Old School (Μαυρουδής Λ): Μαυρουδής Σ. 2, Τσολακίδης 11, Ιωσηφίδης, Μποζίνης, Τοπρίτσικάς 25(1), Σπυριδωνίδης 7(1), Νανάκος, Χειρίδης 10, Κονδύλης 13(1), Καραμπάσογλου, Χαλκίδης, Εκτάιτ.